Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Žil jsem s hollywoodskou sexbombou

Autor: red - 
5. října 2008
15:33

Václav Kabourek měl v roce 1957 po krk života v socialistickém Československu. Proto se, tehdy 20letý, odhodlal k riskantnímu činu.

Emigroval na Západ zahrabaný ve vagonu s dřívím. Měl štěstí, nechytli ho. Dostal se až do slavného Hollywoodu, kde jako asistent produkce pracoval s hvězdami jako John Travolta, Alan Alda nebo Sean Connery.

S Jayne Mansfield, kterou obdivoval od svých 14 let. S Jayne Mansfield, kterou obdivoval od svých 14 let. | Archiv Václava Kabourka

Jayne Mansfield

Dva roky dokonce žil v domě slavné sexbomby Jayne Mansfield! A znají ho nakonec i Češi – byl to právě Kabourek, kdo se v úvodní scéně seriálu MASH proháněl v helikoptéře!

Kabourek se narodil stejně jako Karel Gott 14. července, na výročí Dobytí Bastily, jen o dva roky dříve – v roce 1937. „Vždycky jsem obdivoval americkou herečku Jayne Mansfield. Tuhle blonďatou sexbombu jsem si dokonce jako učeň vylepil do skříňky," vypráví Kabourek.

Kabourek se potkal i se Seanem Connerym, legendárním představitelem agenta 007 Jamese Bonda. Kabourek se potkal i se Seanem Connerym, legendárním představitelem agenta 007 Jamese Bonda. | Archiv Václava Karoubka

"Kdybych ale tehdy někomu řekl, že ji o necelých deset let později osobně potkám v Grónsku, asi by mě poslali k psychiatrovi." Jenže přesně to se nakonec skutečně stalo.

Dramatický útěk

V roce 1957 se Václav Kabourek rozhodl, že má socialistického Československa dost. Kamarádovi navrhl, že utečou v nákladním vlaku – schovají se do vagonu s dřívím. "Abych přesně zmapoval situaci, nastoupil jsem ke dráze jako výpravčí a tři čtvrtě roku jsem si vedl pečlivé záznamy o všech vlacích. Kolik mají vagonů, kde zastavují, prostě mravenčí práce. Ta se ale nakonec vyplatila," vypráví.

S kráskami při natáčení upoutávky na pořad televize ABC. S kráskami při natáčení upoutávky na pořad televize ABC. | Archiv Václava Karoubka

Vytipovali si vlak, který o půlnoci vyjížděl z Plzně. Než dojeli na hraniční přechod do České Kubice, museli se zahrabat do dříví, aby je pečlivá pohraniční kontrola neodhalila. Vrchní polena byla postříkaná vápnem, aby bylo jasné, zda vlak jede tak, jak byl naložen. "Zavápněná polena jsme dali stranou, další polena jsme za jízdy odhazovali, aby vznikl prostor, kam se ukrýt," vzpomíná Kabourek.

"Měli jsme s sebou kladívko a hřebíky a s nimi jsme si vytvořili provizorní ohradu. Nahoru jsme pak dali ta bílá polena. Po letech si ale stejně myslím, že to pohraniční kontrola musela poznat. Naštěstí ne všichni lidi byli tehdy udavači," líčí svůj neuvěřitelný útěk po 51 letech Kabourek.

Psa vodička nezmátla

Dalším šokem byli psovodi. "Kamarád mi dal roztok – děsně to páchlo – že prý nás psi neucítí, když se tím postříkáme. Jenomže pes začal štěkat! Psovod byl ale slušný člověk, stáhl psa a nechal nás odjet. Adrenalin jsme měli oba vysoko," říká úspěšný emigrant. Když totiž tehdy někoho chytli při nezákonném opuštění republiky, čekal ho hodně přísný trest. Naštěstí výpravčí zapískal. Jakmile vlak přejel západní hranici, Václav s kamarádem se vyhrabali z dříví. Vystoupili ve Furth im Wald a vzápětí byli zatčeni.

John Travolta na počátku své slávy, v době natáčení superhitu Horečka sobotní noci. John Travolta na počátku své slávy, v době natáčení superhitu Horečka sobotní noci. | Archiv Václava Karoubka

Mířili do Ameriky

Policejní zatčení byl běžný postup. "Museli si nás prověřit. Po osmi měsících v Německu jsme konečně mohli odletět do New Yorku," vzpomíná Kabourek.

Tam se seznámil s populárním Janem Snížkem, slavným spisovatelem, jehož divadlo Rozmarné zrcadlo byl tehdy pojem. Snížek měl navíc kontakty v Hollywoodu. Po půlročním pobytu v New Yorku se tak Kabourek rozhodl odjet do Los Angeles. Snížek mu dal doporučení ke kamarádovi, hudebnímu editorovi hollywoodského studia Universal. "Díky tomu jsem dostal práci. Nejprve jsem byl "chlapec pro všechno". Připravovali jsme dekorace, sháněli materiál. Postupně jsem se vypracoval na asistenta produkce," vzpomíná.

S Peterem Falkem při natáčení seriálu Columbo na počátku 90. let. S Peterem Falkem při natáčení seriálu Columbo na počátku 90. let. | Archiv Václava Karoubka

Jayne v Grónsku

Pak dostal povolávací rozkaz. Když totiž v Německu žádal, aby mohl odjet do Ameriky, podepsal souhlas, že nastoupí do armády. "Udělal jsem si pilotní průkaz a brzy jsem byl na půl roku převelen na jednu z amerických základen do Grónska," pokračuje Kabourek.

V Grónsku byli jen samí vojáci, a tak jim nadřízení občas poslali nějakou známou umělkyni, aby jim trochu zpestřila stereotypní a obtížnou službu. "Příjemným šokem pro mě bylo, když se tam objevila Jayne Mansfield. Po vystoupení jsme se dali do řeči a ona mi – možná spíš žertem – řekla: Až budeš v L. A., ozvi se."

Zaměstnán u krásky

Brzy poté, co se Václav vrátil do Los Angeles, opravdu Jayne zavolal. Slavná herečka si ho kupodivu pamatovala. "Pozvala mě na párty, kterou pořádala o několik dní později ve své luxusní rezidenci. Byl jsem z toho úplně paf. Byla právě odloučena od manžela a schylovalo se k rozvodu," líčí Kabourek. S blond divou se spřátelili. "Kráska, jíž se obdivoval celý svět, si mě z nějakého důvodu oblíbila a rozhodla se, že mě zaměstná. Byl jsem její pobočník, sekretář a řidič. Milovala růžovou barvu, celý dům byl růžový, i její dvě auta byla růžová. V rukopisu dělala místo teček srdíčka a kdeco v domě měla ve tvaru srdce: Postel, dva bazény a vanu vykládanou zlatem."

Arnold Schwarzenegger je prý v civilním životě milý člověk - na rozdíl od tvrdých mužů, které hraje. Arnold Schwarzenegger je prý v civilním životě milý člověk - na rozdíl od tvrdých mužů, které hraje. | Archiv Václava Karoubka

Jayne Mansfield milovala publicitu a tomu, aby se ocitla na stránkách novin, občas i sama pomáhala. V jedné takové situaci figuroval i Kabourek. "Krátce před rozvodem mi řekla: Zavolej do novin, že se v hotelu hádám s manželem a schyluje se ke rvačce!" vzpomíná český emigrant.

"Schválně se s manželem pohádala a roztrhla si šaty. Druhý den jsem musel hned v pět hodin ráno dojet pro noviny. ‚Myslíš, že to bude aspoň na druhou stranu?‘ strachovala se. Jsem přesvědčen, že to bude na první straně, uklidnil jsem ji. A bylo! Veliká fotka Jayne v rozervaných šatech a nad tím dvoupalcový titulek Tornádo."

Herci filmu Waynův svět - Mike Myers (vlevo) a Rob Lowe. Herci filmu Waynův svět - Mike Myers (vlevo) a Rob Lowe. | Archiv Václava Karoubka

Letec z MASH

Když Jayne Mansfield v červnu 1967 tragicky zahynula, Kabourek byl zdrcen. Odstěhoval se z Beverly Hills do Hollywoodu a žil sám. "Veškerý čas jsem trávil při práci pro hollywoodská filmová studia. Nejen jako asistent produkce, ale díky pilotnímu průkazu jsem se uplatnil jak při dublování herců hrajících piloty, tak i za kniplem helikoptéry, v níž byly kamery. Jsem pyšný, že jsem mohl pracovat i pro seriál MASH."

Při práci Kabourek poznal řadu slavných lidí. To zužitkoval po odchodu do penze. "Začal jsem psát rozhovory s hollywoodskými herci pro evropský tisk. Stal jsem se členem sdružení Hollywood Reporters. Díky tomu jsem dostával pozvánky na tiskové konference, tam jsem potkával další umělce, takže jsem o práci neměl nouzi."

S Dolly Parton při natáčení komedie Od devíti do pěti (Nine to Five). S Dolly Parton při natáčení komedie Od devíti do pěti (Nine to Five). | Archiv Václava Kabourka

Rozhovor dělal třeba s Peterem Falkem. "Vůbec není tak rozšafný jako jeho seriálový poručík Columbo. Je to docela vážný člověk, spíš uzavřenější," vzpomíná. „Když ale slyšel, že jsem z Československa, odkud pocházela jeho babička, usmál se a řekl: Dóbry knédlik."

Monika Hrušková

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině