Prasečí chřipka: Podvod století?!

Prasečí chřipka byla ´falešnou pandemií´ řízenou farmaceutickými firmami. Ty na světovém strachu z nemoci vydělaly miliardy, prohlásil šéf zdravotní sekce Rady Evropy Wolfgang Wodarg.
Za svůj postup je kritizována hlavně Světová zdravotnická organizace (WHO), která pandemii před půl rokem vyhlásila. WHO proti prasečí chřipce doporučila očkování. Farmaceutické firmy novou vakcínu vyvinuly a vyrobily. Mnohé státy ji pak nakoupily. Zájem lidí o ni je však minimální. Podle některých odborníků hrozí, že se pořízené zásoby za miliardy ani nevyužijí.
Wodarg uvádí, že například britské ministerstvo zdravotnictví varovalo, že nemoc si může vyžádat v zemi až 65 tisíc obětí. Reálný počet mrtvých je však zatím 251. WHO se tak podle něj stala pomocníkem farmaceutického průmyslu. "Je to jeden z největších skandálů století," prohlásil Wodarg pro britský Daily Mail. WHO oznámila, že svůj postup v této záležitosti nechá prošetřit.
Markéta Kaduková (21), sestra ARO, Olomouc „Měla jsem strach z té prasečí chřipky. Proto, když je ta možnost, jsem šla na očkování,“ konstatovala sestřička Kaduková. | Pavel Ryšlink, ČTK
Slabá chřipka a falešná pandemie
Mnoho států zareagovalo na vyhlášením pandemie panickým nakupováním vakcín. Průběh nemoci byl však podle Wodarga u většiny pacientů slabý. Nadbytek vakcín teď má například Francie, Německo, Nizozemí či Belgie, která se rozhodla jejich část darovat rozvojovým zemím. Ostatní státy je rozprodávají do míst, kde je o ně ještě zájem.
V Česku je nyní 238 tisíc dávek vakcíny z celkového milionu objednaných. Očkuje se od 23. listopadu, dosud bylo podle mluvčího ministerstva zdravotnictví využito 55 tisíc dávek.
Podle posledních údajů z minulého týdne už dosud na prasečí chřipku v ČR zemřelo 67 lidí. Celkový počet obětí na světě se pohybuje kolem 12.600.