Vláda: Vakcínu na prasečí chřipku dostane víc lidí
AKTUALIZOVÁNO: Vakcína proti prasečí chřipce vystačí pro téměř milion lidí, to je víc, než se původně plánovalo. Očkovat se začne v neděli.
Podle nových doporučení totiž místo dvou dávek postačí většině lidí pouze jedna. Změnu v pandemickém plánu dnes schválila bezpečnostní rada státu a následně vláda. Celkem 95.000 dávek vakcín je již v ČR, očkování by mělo začít po neděli. Novinářům to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
"Žádné drama, žádná krize v česku se nekoná. Virus je čitelný, chová se stále stejně. Klinický průběh je u drtivé většiny pacientů lehký," uklidňovala Jurásková. Někteří praktičtí lékaři dostanou očkovací látky podle ministryně už ve čtvrtek nebo v pátek. "Každý praktik dostane balíček, mají k dispozici seznamy od pojišťoven a rozešlou pacientům pozvánky, od příštího týdne by mohlo začít očkování," dodala ministryně.
Nejprve budou naočkováni chronicky nemocní pacienti, poté vybraní zdravotníci. Díky změně v dávkování vakcín by se mělo dostat i na chronicky nemocné trpící méně závažnou chorobou. Zatím ale není jasné, zda budou očkovány i děti. Nejvíce nakažených je právě mezi školními dětmi a mladými lidmi do 24 let.
Podle hlavního hygienika Michaela Víta ještě nemocnost v ČR nepřesáhla epidemický práh, ten činí 2000 na 100.000 obyvatel. Nemocnost nyní dosahuje podle Víta 1520 nemocných na 100.000 obyvatel. Za poslední týden byl zaznamenán nárůst od 12 do 20 procent, a to zejména ve věkové kategorii dětí a mladých lidí od 16 do 24 let. "Kopírujeme výskyt, jako je v Evropě," řekl Vít. Podrobnější data prý ministerstvo sdělí v pátek.
Na prasečí chřipku už se z kapacitních důvodů netestují všichni nemocní a nachlazení. Skutečně prokázaných nemocných s prasečí chřipkou je v ČR přibližně 500.
je zajímavý, že většina zdravotnického personálu očkování odmítá! Proč asi??!! To je informace několika zdravotníků z různých špitálů....