Expert: Prasečí chřipka napadne 3 miliony Čechů!

Zdobená rouška - klikatý úsměv  (Autor: AdamOnline)
Autor: val - 
4. listopadu 2009
12:30

Prasečí chřipka útočí na Česko a experti varují: Pandemie propukne během několika dnů! 3 miliony nakažených Čechů - především mladí lidé, těhotné ženy a děti! Nedostatek vakcín! A pozor, nejen proti obávané prasečí, ale i proti sezonní chřipce.

 

Na Ukrajině už zemřelo přes 70 lidí a další statisíce jsou nakaženy. Teď se pomalu „vir zabiják“ přesouvá na Slovensko. Kdy dorazí k nám? Proč už nejsme očkováni? Pochybilo v případě dodání vakcín Ministerstvo zdravotnictví?

Na naše otázky odpovídal šéf vakcionologické společnosti Roman Primula: “Je to otázka několika málo týdnů a chřipka dorazí i k nám. Proběhlo několik simulací, ale všechno jsou to pouze odhady. Nicméně se nám to nevyhne a pandemie prasečí chřipky nás už brzy zasáhne.”

Speciál: Vše o prasečí chřipce čtěte zde!

Podle profesora Primuly nelze efektivně šíření chřipky zabránit: “Spekulovalo se o uzavření hranic, ale jsme součástí Schengenského prostoru a tak tyto opatření možná nejsou. Navíc by k nám pandemie prasečí chřipky stejně přišla. Došlo by k oddálení maximálně 3-5 týdnů.

To je ale celý měsíc, který může být vzhledem k dohodě o dodávce prvních vakcín hodně důležitý. Vždyť první vakcíny mají dorazit až v půlce listopadu a očkování bude probíhat až na konci měsíce.

Virus prasečí chřipkyVirus prasečí chřipky | AFP

Pandemie prasečí chřipky: Pomůže nám očkování?

To je pravda, asi mělo k dohodě dojít dříve, ale na druhou stranu to ve výsledku nic neřeší. Vakcín stejně bude v první vlně nedostatek a k dispozici nebudou pro každého. Je to otázka několika měsíců, než do ČR přijde potřebné množství vakcín,” uvádí Primula.

Nejohroženější skupinou obyvatel podle Primuly jsou mladí lidé mezi 25-45 lety, ale také těhotné ženy. “Ty budou mít možnost se nechat očkovat jako první,” říká šéf vakcionologické společnosti Primula. “Virus H1N1 ohrozí odhadem kolem 30 % obyvatel Česka (to jsou asi 3 miliony Čechů),” dodává.

A pozor! To, že k nám dorazí virus ve velkém, není jediné nebezpečí. Je tu totiž obrovské riziko mutace. “Nedokáži říci, zda to nastane či nikoliv, ale v tomto případě jsme bezbranní. V případě ptačí chřipky bylo možné provádět masové vybíjení kuřat a to nyní nelze. Prasečí chřipka přechází z člověka na člověka,” uzavírá Primula.

 

Prasečí chřipkaPrasečí chřipka | Blesk.cz

anasyi ( 7. listopadu 2009 18:59 )

proc spanelsko nepustilo vakcinu na pult lekaren?Protoze jsou jiz pouceni z jedne pandemie?Zvlastni je jedna vec,ze zde neni zadny humbuk kolem praseci chripky a nikdo nikoho nehoni na okovani a nikdo nikomu necpe rousku,lide se na ulicich objimaji,davaji si pusy a podavaji ruce.At se nikdo na me nezlobi,ale vice verim v teto zalezitosti nekomu,kde maji zkusenosti z pandemii,cili vi,od kud pandemie vzesla.Akorad je smutne to,ze ten sajrajt,ktery se lidem kdysi napichal,ze si putuje krvi dal,takze pokud nekdo zemre,nebo je postizeny,je to nasledkem vakciny,ktera se aplikovala kdysi.

anasyi ( 7. listopadu 2009 18:49 )

presne jak pises za 3).Ja jsem proti ockovani,ziji v zemi,kde jim jedna pandemie stacila a tu stejnou chybu jiz neudelaji.

anasyi ( 7. listopadu 2009 18:42 )

anasyi ( 7. listopadu 2009 18:41 )

glumik ( 6. listopadu 2009 08:27 )

blaaa blaaa blaaa...z každé chřipky se vyležíme... proč se nebudou očkovat Obamovic holky=to velké riziko!!! proč se Obama nechal naočkovat vakcínou na běžnou chřipku=čili "virem z minulého roku s informací té letošní"??? LIDI PŘEMÝŠLEJTE TROCHU VÍC!!! NEBUĎTE OVCE=STÁÁÁDO!!! AŤ SI TO NAPÍCHAJÍ A PRODÁVAJÍ SAMI SOBĚ!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud