Fatální přistání pilota: Ostrá hádka s prezidentem

Autor: hto, ČTK, šim, val, hof, INT, shp, pet - 
11. dubna 2010
17:17

Celý svět si teď klade otázku, proč pilot vládního letounu riskoval životy prezidentského páru, armádního vedení, polské elity a přirozeně i život svůj. „Na pilota byl zřejmě kladen velký tlak, aby dodržel časový rozvrh,“ řekl letecký expert v sobotním vysílání Českého rozhlasu 1 Radiožurnál. Podle něj k podobné události došlo už v roce 2008.

 

V sobotu ráno v Rusku havarovalo letadlo s polským prezidentem Lechem Kaczyńskim na palubě, který nehodu nepřežil. Ruské úřady potvrdily, že zemřeli všichni z 96 cestujících. Letadlo pilotoval Arkadiusz Protasiuk (†36).

Necelých osm hodin po havárii byly nalezeny obě černé skříňky, které by měly ukázat, co se na palubě vládního letounu stalo těsně před katastrofou. Podle předběžných informací nahrávka potvrdila domněnky o tom, že kontrolní věž letiště vyzvala pilota, aby přistál na letišti v Moskvě nebo v Minsku. Pilot však neuposlechl a čtyřikrát se pokusil o přistání. Při čtvrtém pokusu zavadil o stromy a zřítil se.

Pilot havarovaného letadla: Ostrá hádka s polským prezidentem!

Podle moskevských úřadů a armády se piloti rozhodovali pod tlakem. Možná přímo prezident Lech Kaczyński naléhal na pilota, ať přistane. "Je pravděpodobné, že pilot neuposlechl pokyn letiště na příkaz někoho z posádky letadla. Vždyť tam krom prezidentského páru byli přítomní vrcholní představitelé armády. Řízení letů ve vzdálenosti 1,5 km zjistilo, že posádka zvýšila rychlost klesání. Řídící letů dal posádce pokyn, aby přešla do vodorovného letu. Přesto posádka pokračovala v klesání," prohlásil ruský generál Alexandr Aljošin.

V minulosti už prý Kaczyński chtěl po tomto pilotovi, aby přistál i za nepříznivých podmínek.

„Před dvěma lety letěl prezident s delegací do Gruzie a kvůli bezpečnosti zvolil pilot delší cestu mimo území Ázerbájdžánu. A ačkoliv prezident Kaczyński přikázal letět původní trasou bez ohledu na nebezpečí, pilot se mu vzepřel, došlo k ostré výměně názorů a zvolil sice delší, ale bezpečnější variantu letu. Kaczyński ho pak ostře kritizoval, že neuposlechl jeho příkaz jakožto vrchního velitele vojsk. Nakonec ale pilot dostal státní vyznamenání za to, že ochránil bezpečnost polských státníků,“ prohlásil expert na stanici ČR 1.

Podle polské televize TV24 byl pilot Arkadiusz Protasiuk velmi zkušený a měl nalétáno 1939 letových hodin. Od roku 2009 byl vedoucím posádky. Druhý pilot Robert Karol Grzywa († 36) byl ještě zkušenější a do chvíle nehody nalétal 3521 hodin.

Podle ruských úřadů může za leteckou katastrofu právě chyba pilota. Zástupce náčelníka generálního štábu ruských sil Alexander Aleshin řekl, že piloti nerespektovali pokyny dispečerů letového provozu.

Tragickou havárii vládního speciálu s prezidentem Kaczynskim na palubě nyní vyšetřuje ruský vyšetřovací tým v čele s Alexandrem Bastrykinem.

K nehodě došlo na smolenském letišti. Na palubě letadla zemřelo všech 96 pasažérů. Prezident Kaczyński letěl se svou ženou do Ruska uctít památku Poláků popravených za války Rusy v Katyni. Spolu s prezidentským párem byli na palubě letadla vrcholní představitelé polského státu, včetně vojenských špiček.

Týden smutku skončí příští sobotu státním pohřbem

Polský premiér Donald Tusk vyhlásil týdenní celostátní smutek, který započal v sobotu v 18 hodin. Celé Polsko uctí tragédii v neděli v poledne dvěma minutami ticha. Premiér také oznámil, že státní pohřeb se uskuteční v sobotu 17. dubna, a dodal, že termín předčasných prezidentských voleb bude znám nejpozději do dvou týdnů.

Podle polské ústavy nahradí prozatím Kaczyńského ve funkci šéf Poslanecké sněmovny a kandidát na prezidenta Bronislaw Komorowski.

Co se odehrálo?

Podle polského ministerstva zahraničí se vládní letadlo Tupolev Tu-154 při přistávání zachytilo o stromy. "Stroj spadl a začal hořet," řekl mluvčí ministerstva Piotr Paszkowski. Letadlo je podle něho značně poničené, ale podařilo se ho uhasit a na místo dorazily záchranné týmy. Jejich práci ale komplikuje hustá mlha.

Agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské úřady uvedla, že příčinou neštěstí byla podle předběžných údajů chyba posádky.

Podle agentury Interfax bylo letiště Severnyj pro mlhu uzavřeno a pilot dostal pokyn, aby přistál v Minsku nebo Moskvě. Nakonec se rozhodl přistát podle původního plánu ve Smolensku. Údajně při čtvrtém pokusu o přistání letadlo havarovalo.

Družicový snímek letiška Severnyj ve Smolensku. Červeně je vyznačeno místo tragédie Družicový snímek letiška Severnyj ve Smolensku. Červeně je vyznačeno místo tragédie | GoogleMaps.com

Pracovník polské televize Slawomir Wisniewski viděl pád letounu na vlastní oči z okna hotelu, kde byl ubytován. "Skrz mlhu jsem uviděl velmi nízko letící letadlo, které levým křídlem mířilo přímo k zemi."

Infografika: Takto se zřejmě tragédie odehrála Infografika: Takto se zřejmě tragédie odehrála | Blesk
Infografika: Takhle se tragédie zřejmě odehrála>>>

Zahynulo 96 významných osobností Polska

Na pietu společně s prezidentským párem cestovaly další polské osobnosti jako například:

- Jerzy Szmajdziński, místopředseda horní komory polského parlamentu, kandidát Svazu demokratické levice na prezidenta v podzimních volbách

- šéf Úřadu národní bezpečnosti Aleksander Szczyglo

- náčelník generálního štábu Franciszek Gongor

- Andrzej Przewoźnik, sekretář Rady na ochranu památky bojů a utrpení

- Przemysław Gosiewski, šéf parlamentního klubu největší opoziční strany Právo a spravedlnost

- Janusz Kochanowski, ombudsman

- Sławomir Skrzypek, guvernér Polské národní banky

- Janusz Kurtyka, šéf Institutu národní paměti

- Andrzej Kremer, náměstek ministra zahraničí

- Tadeusz Płoski, vojenský biskup

Walesa: Polsko přišlo o elitu

První nekomunistický prezident Lech Walesa připomněl, že Polsko dnes nedaleko Smolenska podruhé v historii přišlo o významnou část své elity. Na stejném místě totiž před 70 lety sovětská tajná policie NKVD postřílela tisíce polských důstojníků. Padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a SSSR v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení mezi oběma velmocemi.

Vyšetřování povede Putin

Vyšetřování neštěstí u Smolenska dostane podle pokynu Kremlu na starost vládní komise vedená premiérem Vladimirem Putinem. Na místo neštěstí se na pokyn prezidenta Dmitrije Medveděva vypravil ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu.

Do Varšavy se sjíždějí ministři k mimořádnému zasedání vlády. Polsko podle ústavy řídí předseda Sejmu Bronislaw Komorowski. Ten je prezidentským kandidátem Občanské platformy premiéra Donalda Tuska.

xaverd ( 18. dubna 2010 18:19 )

Letadlo bylo OK,bohužel selhal lidský faktor a hromadu lidských obětí je na světě. Pokud měl jeden s pilotů rakovinu a půl až rok života,jistě trpěl bolestmi.To v Polsku piloti nechodí na pravidelné povinné lékařské prohlídky?Jak je možné že posádka letadla nerozuměla Rusky?Vládní letadlo nebylo pojištěné?Jak je tohle možné?Nucenný nátlak papalášů na piloty ať přistanou,kvůly časovému rozvrhu se jim stál osudným.Škoda nevinných lidí . A perla na závěr (Poláci kšeftují z lístky na pohřeb) Odporné a hnusné jak někdo ještě může vidělávat na tragédii jiných lidí .

sosacek ( 17. dubna 2010 07:09 )

dotaz..

ctenar ( 15. dubna 2010 10:33 )

KVÁ KVÁ KVÁ Ty jsi asi samotný Kačer II.

nikto nevie ( 14. dubna 2010 12:46 )

No, jo tys jsi zatím asi tak pilotoval dřevěnýho kačera za zadkem. Nebo to byla myška bubenice?

nikto nevie ( 14. dubna 2010 12:44 )

Blbé, jako vše co jsi zde napsal

Zobrazit celou diskusi