Kauza Čunek: Urbanové hrozí už jen tři roky vězení

Marcela Urbanová
Autor: ČTK - 
23. září 2008
20:15

Marcele Urbanové, klíčové svědkyni v  korupční kauze vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka, již hrozí místo 10 let pouze 6 měsíců až 3 roky vězení.

 

Uvedl to Výbor na obranu Marcely Urbanové (VOMU), podle něhož je Urbanová stíhána neoprávněně. Ke spisu Urbanové byl rovněž na její žádost a žádost jejího obhájce připojen původní spis Jiřího Čunka týkající se vyšetřování údajného půlmiliónového úplatku. Policisté Urbanovou v červnu obvinili z trestného činu křivé výpovědi.

"To, že byl spis ve věci Jiřího Čunka připojen až nyní, je podivné. Policie na něm staví obvinění a připojili ho až ve chvíli, kdy je vyšetřování ukončeno a my už se jen seznamujeme s naším spisem," uvedl pro server Týden.cz obhájce Urbanové Tomáš Černý. Seznamování se spisem, kterým formálně končí policejní vyšetřování, se tak odkládá na začátek října.

Urbanová vicepremiéra nařkla z korupce, policie ale Čunkovi žádný trestný čin neprokázala, a jeho stíhání zastavila. Naopak začala stíhat Urbanovou. Původně jí hrozil až desetiletý trest vězení. Čunek totiž ve své výpovědi prý řekl, že kvůli jeho trestnímu stíhání, které zapříčinila svou výpovědí právě Urbanová, přišel o vicepremiérský plat.

Na začátku září Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalé Čunkovy sekretářky Urbanové proti zahájení jejího trestního stíhání pro křivou výpověď. Jádrem sporu se ÚS ani nezabýval, stížnost Urbanové odmítl jako nepřípustnou.

Počátkem září vznikl rovněž Výbor na obranu Marcely Urbanové. Chce Urbanovou podporovat a zveřejňovat všechny dostupné informace o její trestní věci a všech případech souvisejících s kauzou Čunek. Urbanová je podle VOMU stíhána neoprávněně.

Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od společnosti H&B Real. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo stíhání v srpnu zastaveno. Loni v listopadu ale Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, Čunek pak podal demisi. Za dva týdny Salichov stíhání znovu zastavil. NSZ poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Tím vyšetřování Čunkovy údajné korupce definitivně skončilo. Členem vlády se znovu stal letos v dubnu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud