Radovan Karadžič: Už je ve vězení prominentů

Autor: INT, hof - 
31. července 2008
05:00

'Řezník z Bosny' Radovan Karadžič (63) ve čtvrtek po 13 letech unikání spravedlnosti stane před haagským Mezinárodním trestním tribunálem.

Vyslechne obvinění z vyvraždění tisíců civilistů a zločinů proti lidskosti.

Karadžič se ve středu po dlouhé době 'svezl' vládní letkou. Už ne jako šéf bosenských Srbů, ale v želízkách jako válečný zločinec, kterému hrozí doživotí.

Přistál v 6.15 ráno v nizozemském Rotterdamu. Pak následovala policejní eskorta do vězení OSN v Scheveningenu na pobřeží Severního moře. Ve vězení Karadžič podstoupil zdravotní prohlídku, pak už na něj čekalo 37 'kamarádů', obžalovaných ze zločinů při válce v bývalé Jugoslávii.

Spory mezi nimi už prý šly stranou. Ať Bosňák nebo Srb, tráví spolu čas v 'luxusním' vězení. Vaří spolu balkánská jídla, sportují nebo hrají stolní fotbálek. Pokud se Karadžič bude hájit sám, je pravděpodobné, že bude mít k dispozici i kancelář s počítačem.

Co se teď bude dít?

Už ve čtvrtek má Karadžič stanout před soudem. Lze očekávat, že bude čtena obžaloba. Karadžič může požádat, aby byl přečten jen stručný výtah z obvinění, případně může i vyslechnutí obžaloby odmítnout. Poté bude vyzván, aby se vyjádřil k obvinění. Pokud odmítne, budou další procedury přerušeny na třicet dní. Pak bude opět vyzván k vyjádření. Pokud i podruhé odmítne, bude to automaticky považováno za odmítnutí viny.

O tajném životě Karadžiče čtěte zde.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud