Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Poslanci ČSSD navštívili Greenpeace v Brdech

Autor: ČTK, šim - 
3. května 2008
13:46

Dva středočeští poslanci ČSSD, příbramský starosta Josef Řihák a předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček, se vydali do vojenského prostoru Brdy navštívit aktivisty hnutí Greenpeace.

Ti od pondělí blokují "radarovou" kótu 718.

"Jako poslanci budeme rozhodovat o umístění radaru, chceme se proto přímo na místě přesvědčit o podmínkách, v jakých aktivisté pobývají, a zároveň jim vyjádřit podporu," řekl Hamáček novinářům.

Stejně jako další aktivisté, jejich stoupenci nebo novináři, kteří v minulých dnech brdskými lesy ke kótě míří, ani Hamáček neměl od újezdního úřadu povolení ke vstupu do prostoru. Řihák jako starosta nedaleké Příbrami má k dispozici dlouhodobé povolení.

Vojenská policie upozornila Hamáčka i novináře, že se vstupem do vojenského prostoru dopouštějí přestupku. "Je otázkou, jak bude tento přestupek u pana Hamáčka s ohledem na jeho poslaneckou imunitu nakonec vyřešen," řekl ČTK mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Greenpeace je na nenápadném vršku v lesích už šestý den. Staví zde asi patnáctimetrový dřevěný most, který prý má, na rozdíl od radaru, lidi spojovat. Na plošinách v korunách tří stromů jsou tři aktivisté, okolo kóty jsou rozvěšeny fotografie lidí, kteří se zapojili do takzvané fotoblokády. Ta spočívá v tom, že každý, kdo si nepřeje v Brdech radar, se může vyfotit s logem terče a nápisem "Mám cíl - nebýt cíl" a snímek zaslat po internetu aktivistům. Ti fotografie tisknou, laminují a rozvěšují kolem kóty. Zatím ale nevytiskli všech zhruba 500 fotografií, které se jim dosud sešly.

Prostor stále hlídá vojenská policie. Blokuje hlavní vjezdové cesty. Lidi, kteří do prostoru vstoupí, policisté kontrolují. Pokud nemají povolení, které nedostali například ani novináři, hrozí každému za spáchaný přestupek až třítisícová pokuta. Aktivisté přesto lidi zvou k návštěvě. Podle jejich slov tak přišlo od pondělí několik desítek návštěvníků. Mnozí přinesli do tábora buchty, bábovky a další potraviny.

Video se připravuje ...
Další videa