Ďábel tkví v detailu? Ústavní právníci o Babišově kroku s Agrofertem: Nadstandardní postup
Právníci považují řešení střetu zájmů, které dnes představil budoucí premiér Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavního právníka Jana Kysely a děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa pro ČTK, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro Primu či Jana Kudrnu pro ČT. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
Způsob řešení střetu zájmů ještě před jeho jmenováním premiérem po Babišovi požadoval prezident Petr Pavel.
Předseda hnutí ANO, které vyhrálo říjnové sněmovní volby, ve videu zveřejněném dnes večer na sociálních sítích uvedl, že se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. S firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice, uvedl. Akcie holdingu bude podle Babiše spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti, řekl. Pavel brzy poté na síti X napsal, že Babiše jmenuje premiérem v úterý 9. prosince.
Jestli jde o slepý trust, v němž Babiš nefiguruje jako koncový vlastník, mělo to být ono, uvedl Kysela. „Tím samozřejmě nevylučuji, že by to někdo v případných budoucích sporech o čerpání dotací mohl rozporovat. Nejsem ovšem znalcem obchodního práva,“ dodal.
Jako převedení do slepého fondu Babišův postup pochopil také Gerloch, řekl. Upozornil ale, že takový instrument v českém právu formálně není. Babiš splnil prezidentovu podmínku, aby způsob řešení střetu zájmů zveřejnil, Pavlovi nepřísluší, aby postup hodnotil, uvedl.
To základní, o čem se delší dobu diskutovalo, co řešily soudy a prezident chtěl, aby se zveřejnilo, je podle Gerlocha v základu vyřešené. Z hlediska ústavního práva je toto řešení na první pohled vyhovující, řekl. Upozornil nicméně, že není odborníkem na obchodní a evropské právo.
Babišem popsané řešení působí přijatelně, uvedl Škop. Pokud Babiš skutečně nebude mít z holdingu žádný prospěch, a to ani v budoucnosti, nebude jej ovládat či s ním nebude v kontaktu, mohlo by to odstranit současné problémy, podotkl.
„To podstatné však bude v detailech. Kdo konkrétně bude těmi osobami uvedenými v prohlášení? Jak bude vypadat konkrétní podoba ‚vzdání se‘ atd. Vše bude tedy záležet na tom, jak avizované řešení bude vypadat,“ dodal. Pak bude podle Škopa teprve možné říct, zda jsou splněné všechny právní podmínky. „Každopádně nelze popřít, že možný způsob odstranění střetu zájmů to je,“ uzavřel.
Kudrna: Nedalo se udělat už vůbec nic více
„Ta struktura pravidla vložení Agrofertu do tohoto typu, řekněme, trustu, když on to takto označil, tak mají být taková, že on už nikdy osobně z toho nemá mít žádný majetkový prospěch, vůbec nikdy. A za jeho života, jestli jsem to pochopil správně, dokonce to takový majetkový prospěch nemá mít ani rodina,“ okomentoval pro ČT24 Babišovo řešení střetu zájmů Jan Kudrna z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK.
Babišův potup považuje Kudrna za nadstandardní. „Tu nadstandardnost nebo tu důslednost možná vidím ještě v tom, že také Andrej Babiš odchází z čela správní rady Nadace Agrofert, takže se ani nedá argumentovat tím, že by tady byla nějaká boční cestička,“ vysvětlil. „Z mého pohledu se nedalo udělat už vůbec nic více,“ dodal.
Kdyby se v budoucnu ukázalo, že Babišův postup byl jakkoliv nekalý, šlo by dle Kudrnova názoru o podvod politického charakteru nevídaného kalibru. „Vyvolalo by to nepochybně absolutní politickou krizi, která by, si myslím, že by smetla Andreje Babiše, jeho vládu, vznikající koalici a podobně. Není důvod předpokládat, že by jednal v tomhle směru nepoctivě, ale pokud se to stane, tak se to nepochybně dozvíme,“ uvedl.
Trust podle cizího práva?
Strukturu pro správu Agrofertu bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než českého práva. Navržená trustová struktura může být z právního hlediska výrazně robustnější než původní české svěřenské fondy, sdělila dnes Zámečníková ČTK.
Popisované řešení podle Zámečníkové ukazuje spíš na zahraniční právní úpravu. „Byť lze i podle českého práva upravit řadu věcí nad rámec zákonné úpravy, zdá se, že představené řešení spíše odpovídá některé z common-law jurisdikcí, které mají pro takové struktury ustálenou praxi,“ uvedla.
Z právního hlediska bude trustová struktura podle Zámečníkové výrazně robustnější, než byly Babišovy svěřenské fondy v minulosti. „Pokud bude skutečně nastavena jako neodvolatelná a pokud Andrej Babiš nebude mít žádnou možnost ovlivňovat správce nebo protektora, lze předpokládat, že by mohla formálně vyhovět požadavkům zákona o střetu zájmů, minimálně v oné dotační úrovni zákona,“ uvedla. Podrobné závěry lze ale činit až ve chvíli, kdy budou známé detaily o struktuře fondu.
Složitější otázkou podle Zámečníkové je, zda řešení odstraní střet zájmů i ve faktické rovině. „U tak rozsáhlého holdingu lze očekávat, že člen vlády bude dobře rozumět tomu, jak se jednotlivá veřejná rozhodnutí Agrofertu dotýkají, a tuto znalost žádná právní konstrukce sama o sobě ‚nevymaže‘,“ vysvětlila.
I fakt, že má později Agrofert připadnout Babišovým dětem, rodinný ekonomický zájem spíše odsouvá do budoucna, než že by ho zcela vyloučil, dodala. „Účinnost řešení tedy bude záviset zejména na tom, jak nezávislý bude skutečný výkon správy trustu a kdo bude ve výsledku osobou, která správce a protektora určí,“ uvedla právnička.












Uz se ti vzteky pletou písmenka 😀 a kdybys nebyl hulvát,nikdo by tê nemazal,ty jelítko 😁