Nervózní vláda u korespondenční volby: Zájemců je málo, míní někteří
Strany vládní koalice v tomto období vylezly na barikády za prosazení korespondenční volby. A výsledek? Z kabinetu nyní zaznívá zklamání, že zájemců je málo, resort vnitra chystá informační kampaň. Ještě je brzy na hodnocení, krotí vášně ministerstvo zahraničí.
Češi dlouhodobě pobývající v zahraničí mohou poprvé hlasovat právě v podzimních volbách do Poslanecké sněmovně poštou a nejen na zastupitelských úřadech, jak tomu bylo dosud. Změna volebního zákona byla pro vládu Petra Fialy jednou z nejdůležitějších programových priorit, kterou prosadila loni v létě. Projednávání jen v dolní komoře Parlamentu zabralo zákonodárcům na plénu téměř 100 hodin čistého času kvůli obstrukcím opozice.
Argumentace kabinetu byla, že zavedení přinese vyšší účast ve volbách, jelikož pro část lidí žijících v zahraničí – v rozlehlých zemích, jako jsou USA nebo Austrálie – může být strastiplné cestovat na zastupitelský úřad Česka, navíc třeba opakovaně v případě voleb, které jsou dvoukolové. Místo cesty dlouhé třeba i desítky tisíc kilometrů se tak voliči mohou nově jen zapsat do speciálního seznamu na daném úřadě, v jehož územním obvodu pobývají, zažádat o zaslání příslušných dokumentů a svůj hlasovací lístek následně doručit poštou.
Zájem? Zatím nevelký
Jenže teorie se zatím moc nenaplnila v praxi. „Ve zvláštním seznamu voličů jsou v tuto chvíli zaregistrovány jednotky tisíc lidí,“ řekl Blesku Daniel Drake, mluvčí ministerstva zahraničí, pod které korespondenční volba spadá. Podle kuloárních informací Blesku se zatím přihlásilo asi 16 tisíc voličů.
V posledních sněmovních volbách – když ještě byla volba »složitá« – přitom přišlo osobně na zastupitelské úřady hlasovat o něco málo víc než 13 tisíc voličů. A to mělo znepokojit ministry, někteří z nich hovoří mimo záznam o rozčarování. V zahraničí žije asi 600 tisíc Čechů.
„Je to málo,“ přiznal pak na rovinu novinářům na setkání ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), byť hovoří o tom, že stále je čas. Zápis do seznamu voličů je třeba uskutečnit nejpozději 40 kalendářních dnů před dnem voleb, tedy do 23. srpna.
Koncem dubna ministr Rakušan hovořil o tom, že očekává větší zájem o korespondenční volbu, až prezident Petr Pavel vyhlásí termín voleb. Důvod?
Technický! Do doby vyhlášení termínu se totiž šlo pouze zapsat do seznamu. Teď, kdy prezident volby stanovil na začátek října, může občan také rovnou u stejného velvyslanectví či generálního konzulátu zažádat o možnost hlasovat korespondenčně, poté by mu měl úřad zaslat příslušné dokumenty. Zatím se ale žádný rapidní nárůst voličů nekoná.
Ti, kdo provedli krok jedna, tedy zápis do zvláštního seznamu, již před vyhlášením voleb, si nyní musí opět vzpomenout a učinit taktéž krok dva, tedy vyjádřit zájem o možnost volit a nechat si poslat listiny.
Rozděleni losem
Rozčarování mezi vládními politiky nastalo i kvůli jiné záležitosti. Některé strany si totiž už spočítaly, že i kdyby pro ně vše vyšlo ideálně – tedy že by ze zahraničí hlasovalo relativně hodně lidí a velká část z nich pro ně, jelikož trend podpory »demokratických« subjektů byl v minulosti jasný –, získají z korespondenční volby pouze jeden mandát... A to navíc rozdělený mezi 4 největší kraje ČR, ke kterým se budou hlasy ze zahraničí připočítávat!
Netřeba říkat, že to jsou přesně ty, kde lze získat největší počet mandátů, a přesně ty, kde má opoziční hnutí ANO, dle průzkumů favorit voleb, nasazeno své největší »šajby«. Ve středu se navíc rozlosovalo, která světová oblast připadne k jednotlivým krajům. Hlasy ze Západní Evropy se připočtou do Moravskoslezského kraje, tzv. Ostatní Evropa (včetně Německa) do Jihomoravského kraje, voliči z Ameriky ovlivní Středočeský kraj a korespondenční hlasy z oblasti 'Ostatní svět' poputují do hl. m. Prahy. „No to je pěkně na,“ nechal svůj nedokončený komentář k losu na síti X poslanec Jan Lacina (STAN).
Vnitro: Spustíme informační kampaň
Ministerstvo vnitra dělá běžně vysvětlovací kampaň před každým typem voleb a Vít Rakušan potvrdil, že tak bude činit i letos. „Zaměříme se na to, abychom občanům ukázali, že náš volební systém je bezpečný, že je založený na práci jednotlivých sčítacích komisařů v okrskových komisích, kteří jsou nominováni jednotlivými politickými stranami. Budeme poukazovat i na novinky, které tady máme, což je kromě možnosti využít u voleb e-občanku také korespondenční hlasování. U něj budeme vysvětlovat, v čem spočívá a jak se mohou lidé v zahraničí volby účastnit,“ sdělil ministr vnitra. Kampaň vnitra, kterou připraví zdejší tým KRIT (Krizový informační tým), doprovodí videa.
Jak volit v cizině, se zájemci ze zahraničí dovědí i na stránkách ministerstva zahraničí v odkazi Chceme volit.
Podle ministra vnitra korespondenční způsob volby také aktivně propaguje i prezident Petr Pavel, a to zejména u krajanských spolků při svých zahraničních cestách. Rakušan vyzdvihl též roli jednotlivých ambasád v zahraničí, co se propagace týče.
Jak se bude korespondenčně volit?
Podle zmíněného harmonogramu tedy vyhlášením voleb odstartoval i proces korespondenční volby. Zájemci se mohou do zvláštního seznamu voličů přihlásit do 24. sprna, tedy do lhůty 40 dnů před termínem voleb. 35 dnů před volbami, tedy 29. srpna, ukončí úřady písemné žádosti o korespondenční hlasování.
Nejpozději 25 dnů před volbami, tedy 8. září, velvyslanectví nebo generální konzulát, pod který volič spadá, rozesílá dokumenty a informace ke korespondenční volbě. Dva dni před volbami pak uplyne termín osobního přihlášení ke korespondenční volbě.
V dokumentech, které volič dostane ze zastupitelského úřadu, budou i obálky, které bude volič posílat zpátky – jedna úřední obálka a jedna doručovací obálka. Do úřední obálky volič vloží svůj hlasovací lístek a tu pak vloží do obálky doručovací.
Naplněnou doručovací obálku pak pošle poštou na adresu svého generálního konzulátu nebo velvyslanectví. Tam obálka musí dorazit do konce hlasování, tedy nejpozději do soboty 4. října 14:00.
👍 👍 👍 👍 👍 přesně tak 👍 a mnozí ani za X let nemohou vědět kdo je kdo a koho zvolit, snad by volili jen podle jména nebo doporučení třeba soudruha pávka nebo nutelky, jinak NE...a to by byl PODVOD!!! 👎 Ať si volí tam kde žijí, tam už budou vědět koho volit!