Poslanci vydali Okamuru policii. Čeká ho stíhání za kontroverzní plakáty
Poslanci vydali předsedu opozičního hnutí SPD Tomia Okamuru k trestnímu stíhání za kontroverzní plakáty z loňské volební kampaně. Svoboda slova je v západním světě ohrožena, řekl Okamura během jednání Sněmovny. Poslanci hnutí umístili před řečniště transparent s nápisem "Neodvolám".
Pro vyslovení souhlasu s trestním stíháním lídra SPD hlasovalo 81 ze 143 přítomných poslanců. Proti jich bylo 62. Vydání podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, opoziční Piráti a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti hlasovali vedle poslanců SPD včetně Okamury také zástupci ANO.
Okamuru podezírá policie z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní hnutí SPD.
Plénum rozohodovalo o policejní žádosti bez stanoviska mandátového a imunitního výboru. Potřebnou většinu hlasů v něm nezískalo ani doporučení dát souhlas s trestním stíháním, ani souhlas nedat. Okamura zaslal výboru písemné stanovisko, v němž motivy plakátů obšírně vysvětloval a obhajoval a které ve Sněmovně přečetl stejně jako policejní žádost místopředseda výboru Pavel Staněk (ODS).
Kontroverze vyvolal před loňskými krajskými a senátními volbami zejména plakát SPD proti migračnímu paktu EU. Byl na něm muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší 'chirurgové' z dovozu“. Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Padla trestní oznámení. Okamura opakovaně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň označil za alegorii. Dnes zopakoval, že plakát byl pravdivý a označil jej za kritiku vládní koalice, která nehlasovala proti unijnímu migračnímu paktu.
Podání dalších trestních oznámení vyvolal také předvolební plakát SPD, na kterém dva romští chlapci kouřili cigaretu a o který se policejní žádost také opírá. V textu stálo: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj' na háku...“ a „Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!“.
Volební kampaní SPD se zabývaly i soudy. Advokátka Pavla Krejčí a další lidé, které zastupovala, se u soudů v různých krajích domáhali toho, aby ochránily čestnost kampaně a zakázaly plakáty využívat. Krajské soudy návrhům nevyhověly. Nezasáhl ani Ústavní soud, nenašel k tomu procesní cestu.
Demokracie po Česku ? Pavel Novotný má po srandě. Státní zástupci jeho výzvy k zabíjení Čechů překvalifikovali a zahájili trestní řízení. V jeho rámci stanoví kvalifikaci trestného činu. Za podobné jednání už je Novotný v podmínce. Sám Novotný tvrdí, že má politické krytí vládní Pětikoalice a je nepostižitelný.
Policie odložila hromadné žaloby za výzvu Pavla Novotného k vraždění Čechů. Dvojí metr, řvou politici a právníci
„Češi by potřebovali válku. Vyhnat je v noci z baráku, zabít dítě, ženu, podříznout a zapálit barák. Abyste pochopili, co to je válka,“ takové výrazy jsou podle české policie v pořádku, nejsou trestný...
„Češi by potřebovali válku. Vyhnat je v noci z baráku, zabít dítě, ženu, podříznout a zapálit barák“A co najeti Afgánce včera do davu lidi