Liberecký hejtman Půta: Soud ho uznal částečně vinným v korupční kauze! ANO žádá rezignaci
Krajský soud v Liberci dnes uznal libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) v korupční částečně vinným. Uložil mu roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitý trest 50 000 Kč. Podle obžaloby hejtman dostal úplatek 830 000 korun. Soud za prokázanou částku považuje 30 000 Kč, naopak za neprokázané považuje, že Půtu upláceli dva pracovníci Metrostavu 800 000 korunami. Půta na síti X uvedl, že soudce tak potvrdil, že nezneužil svého postavení a nepřijal zmíněné statisíce.
Podle Půty mu soud dává za vinu, že člověku v životní tísni sehnal práci za to, že mu údajně dlužil peníze. Hejtman ale prohlásil, že mu dotčený muž nic nedlužil. Už dřív hejtman na síti X avizoval, že se proti rozsudku odvolá.
V kauze bylo obžalováno dalších osm lidí a pět firem včetně Metrostavu. Soud shledal vinu u všech obžalovaných a všech firem. U Metrostavu a její dceřiné firmy Metrostav Infrastructure ale soud upustil od uložení souhrnného trestu. Za dostatečné považuje pro ně potrestáni v jiných kauzách.
Od podmínek po 7 let vězení
Ostatní obžalované soud potrestal od podmínek po sedm let vězení, u dvou firem rozhodl o jejich zrušení a jedné uložil peněžitý trest. Verdikt u nikoho není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu a obžalovaní se na místě odvolali nebo si také ponechali lhůtu.
Kauza je spojená se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic.
Státní zástupce pro obžalované žádal tresty od podmínek po 7,5 roku vězení, obhájci navrhli zproštění obžaloby. Půtovi státní zástupce navrhl trest 3,5 roku vězení a zákaz činnosti na pozicích spojených s rozhodováním o veřejných zakázkách na pět let. Hejtman od počátku odmítal, že by se dopustil korupčního jednání.
Půty se týkala jen menší část této kauzy. Obžaloba ho vinila z toho, že v roce 2013 po nástupu do funkce hejtmana přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele v souvislosti s rekonstrukcí kostela za 65 milionů korun.
Peníze měl hejtman dostat za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v dotačním programu a změnu financování na průběžné, původně měly být evropské peníze vyplaceny až po dokončení oprav. Půta u soudu od začátku uváděl, že o žádný úplatek nežádal a ani ho nepřijal.
Jednal ve prospěch známého?
Soud za prokázaný považuje jen jeden dílčí skutek, a to, že Půta jednal ve prospěch obžalovaného a svého známého Jaromíra Dolanského. Podle soudu se hejtman domluvil s obžalovaným Petráněm na tom, že Metrostav zaměstná na stavbě kostela Dolanského, a Půta na oplátku přislíbil, že pomůže zajistit změnu financování rekonstrukce kostela v dotačním programu na průběžné. Toto tvrzení hejtman odmítá, podle něj šlo o dvě nesouvisející záležitosti.
Ve vyjádření pro novináře pak Půta odmítl, že by své rozhodování a hledání práce pro pana Dolanského nějak spojoval s rozhodováním o projektech.
„Jsem nevinen v hlavní části obžaloby. Soudce potvrdil, že jsem nezneužil svého postavení a nepřijal údajně slíbených 800 000. Nejsem 'Nejvyšší'! Soud mi pouze dává za vinu to, že jsem člověku v životní tísni měl sehnat práci za to, že mi údajně dlužil 30.000. Nedlužil!“ uvedl ještě při vynášení rozsudku Půta na síti X.
„Jsem rád, že v hlavní části té kauzy, tedy přijetí úplatku od společnosti Metrostav, soud rozhodl o zproštění, tedy o nevině. A myslím, že v tom odůvodnění jasně zaznělo, že se ta věc nestala, nemohla se stát a obžaloba pro ni neměla nikdy žádný důkaz. V té druhé části jsme se na místě odvolali,“ řekl Půta novinářům.
Zastání od Rakušana
Je důležité, že v hlavní části obžaloby soud Půtu obvinění zprostil, řekl šéf STAN a vicepremiér Vít Rakušan. Je jisté, že se odvolá a bude dál prokazovat svou nevinu, dodal.
„Teď je skutečně i pro nás důležité, seznámit se s rozsudkem jako takovým,“ řekl po jednání vlády Rakušan. Dodal, že zatím neměl možnost s libereckým hejtmanem osobně hovořit. Je podle něj jisté, že se Půta odvolá a bude dál prokazovat svoji nevinu.
„Rozhodnutí soudu nás mrzí, Martin Půta už byl ve stejné věci jednou zproštěn obvinění, předpokládáme, že se proti rozsudku odvolá a věříme, že svou nevinu nakonec prokáže,“ uvedla mluvčí strany Sára Beránková. „Jaké budou teď jeho další kroky coby hejtmana, nebudeme komentovat, je to rozhodnutí, které musí udělat on sám,“ dodala.
Půta byl jediným politikem mezi obžalovanými, dalšími byli dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem.
Soudy se kauzou zabývají sedm let, aniž by ji dokázaly pravomocně uzavřít. Za prodlevami je i změna trestního senátu v Liberci, státního zástupce a také čekání na verdikty v jiných případech, které se týkaly některých obžalovaných.
Nejpřísnější trest pro Jirkůva
Nejpřísnější trest, souhrnný na sedm let vězení, dnes soud uložil Petrovi Jirkůvovi, jenž byl předsedou správní rady GEPO a administrátorem zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény, kterou soud považuje za zmanipulovanou.
Trest pět let vězení soud uložil bývalému řediteli liberecké pobočky ROP Bořkovi Machatému a čtyři roky tehdejšímu pracovníkovi Metrostavu Janu Petráňovi. Všichni tři u soudu odmítali jakoukoliv vinu.
ANO požaduje rezignaci, SPOLU vyčkává
Opoziční ANO v Libereckém kraji dnes vyzvalo v reakci na rozhodnutí soudu Půtu k rezignaci. Podobně se na dotaz ČTK vyjádřil i lídr druhého opozičního uskupení v krajském zastupitelstvu - SPD a Trikolora, Michal Švarc. Koaliční partner Spolu zatím vyčkává na rozhodnutí Starostů pro Liberecký kraj.
„Na dnešní rozsudek libereckého soudu nelze zareagovat jinak než vyzvat hejtmana Půtu k rezignaci. Přestože se odvolá, v rámci vlastní sebereflexe by měl přestat zatěžovat Liberecký kraj a jeho rozhodování vlastními kauzami. Celé roky jsme ctili presumpci neviny, ale situace se nyní zásadně mění. Hnutí Starostové pro Liberecký kraj a STAN by z toho měly vyvodit politickou odpovědnost,“ uvedla v reakci na rozhodnutí soudu krajská předsedkyně ANO Jitka Volfová.
Odvolají Půtu z dozorčí rady ČEZ?
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek na síti X v souvislosti s rozsudkem vyzval ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), aby neprodleně zajistil rezignaci či odvolání Půty z dozorčí rady energetické společnosti ČEZ. Hejtman se stal jejím členem loni v červnu.
Rakušan uvedl, že co se týče dozorčí rady ČEZu, diskuze bude. Členství podle něj není slučitelné s pravomocným odsouzením z trestného činu, což Půta není. „Určitě tu věc budeme diskutovat, ale tak daleko nejsme,“ řekl.
Kupka dopad na koalici nečeká
Předseda rozpočtového výboru Sněmovny a bývalý plzeňský hejtman Josef Bernard (STAN) dnes ČTK řekl, že kauzu nemůže posuzovat a nechce ani nijak komentovat usnesení soudu. „Já Martina Půtu znám, tykáme si, znal jsem ho jako hejtman, jako kolegu. A musím říct, že na mě vždy působil velice profesionálním dojmem a působí. Vždy všechny věci, které jsme mezi sebou měli, co jsme měli plnit, tak plnil. Takže manažersky jednička s hvězdičkou,“ uvedl.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes novinářům před jednáním vlády řekl, že s ohledem na to, jak dlouho kauza trvá, znamená rozsudek posun v celém procesu. „Já se chci také seznámit s tím, co soud konstatoval přesně. A samozřejmě záleží také na tom, jaké budou další kroky i z hlediska odvolání Martina Půty,“ uvedl. Nepředpokládá, že by měl rozsudek dopad na vládní koalici. „Martin Půta není koneckonců členem vlády,“ dodal.
No jo, napřed se chlastá a pak se píše, podle toho to tak vypadá. 😁 Vrať se do školy a douč se češtinu, magore!!!