Návrat Adama Vojtěcha? Babiš chce „covidového ministra“ jako svého šéfa diplomacie

Bývalý dvojitý ministr zdravotnictví a současný český velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch (ANO) zřejmě aspiruje na návrat do vysoké politiky. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ho totiž možná bude při případné výhře v podzimních volbách chtít jaké svého ministra zahraničí, uvedl server CNN Prima News. Expremiér potvrdil, že ho přemlouvá.
Podle CNN Prima News by měl být Vojtěch jedničkou kandidátky hnutí ANO v Jihočeském kraji. „Zatím to vypadá tak, že Adam Vojtěch by měl být lídrem ANO v jižních Čechách,“ řekl serveru zdroj blízký hnutí ANO.
A to není všechno. O Vojtěchovi, který strávil poslední tři roky jako velvyslanec ve Finsku, se hovoří jako o jednom z kandidátů na post ministra zahraničí v případné další Babišově vládě.
„Vojtěcha přesvědčujeme,“ potvrdil serveru Babiš. Vojtěch však na dotazy nereagoval. Další ze zdrojů redakce CNN Prima News ale uvedl, že je nabídce nakloněn. „Adam se k té nabídce staví pozitivně,“ potvrdil jeden ze zdrojů blízký Vojtěchovi.
Nadšení kolegové
Případný Vojtechův návrat vzbudil zájem i jeho spolustraníků. „Byl to dobrý ministr zdravotnictví, na tom je shoda. A teď bude mít i zkušenosti s diplomacií,“ doplnil další zdroj z hnutí ANO s tím, že partaj má s Vojtěchem velké plány.
„Víme, že pan expremiér loví i mezi současnými velvyslanci. Mezi nimi by měl být údajně i Adam Vojtěch, který se ve Finsku relativně osvědčil,“ sdělil serveru zdroj z české diplomacie.
Podle tiskového mluvčího ministerstva zahraničí Daniela Drakea je Vojtěch na rezortu diplomacie pracovně vázán smlouvou do konce prosince 2026. Při kandidatuře do Sněmovny by pravděpodobně skončil.
„Pokud se Adam rozhodne kandidovat, je to určitě skvělá zpráva. Rozhodně bychom ho nebrali jako někoho, kdo najednou mění zavedené pořádky. Je to kamarád a rádi ho jako lídra v kampani uvítáme,“ řekl CNN Prima NEWS nejmenovaný poslanec ANO.
Roušky za 777 korun za kus a zodpovědnost žádná opět se to zametlo Pod kobereček.