Česko pozastavuje žádosti o azyl Syřanů. Rakušan: V Sýrii dochází k výrazným změnám poměrů
Česko již v neděli podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zastavilo vyřizování žádostí o azyl, které podali Syřané, důvodem je právě změna poměrů v zemi. Rakušan to dnes večer napsal ČTK v sms zprávě.
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes na dotaz ČTK uvedl, že Česko zastavilo vyřizování žádostí o azyl. „K pozastavení řízení o žádostech o mezinárodní ochranu a řízení o prodloužení doplňkové ochrany syrských státních příslušníku přistoupilo ministerstvo vnitra již včera (v neděli), stejně jako řada dalších zemí v Evropské unii. Jedná se o běžný postup v situaci, kdy v zemi dochází k výrazným změnám poměrů,“ sdělil dnes večer ČTK.
Česko v současné době podle Rakušana eviduje 328 osob syrské státní příslušnosti s udělenou mezinárodní ochranou ve formě azylu nebo doplňkové ochrany. „V azylovém řízení evidujeme 38 osob. Celkem 37 osob žádá o prodloužení doplňkové ochrany,“ dodal.
V Sýrii se v neděli zhroutil režim prezidenta Asada. Islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládl od roku 1971.
Bezpečnostní rizika
Pád režimu v Sýrii v sobě nese bezpečnostní rizika pro Evropu, ale může být i příležitostí pro vytvoření lepšího života v zemi a návrat některých syrských uprchlíků, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS) po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem. Vývoj je podle něj zatím složité odhadovat. V Sýrii se v neděli zhroutil režim prezidenta Bašára Asada, u moci byl 24 let.
Fiala v neděli uvedl, že Asadovi nevyšla sázka na Rusko. „Přejme Sýrii stabilitu a svobodu, nikoliv chaos nebo vládu teroristů,“ napsal na síti X. Dnes doplnil, že situace je stále nepřehledná a složitá, což odpovídá situaci na celém Blízkém východě. Lze tak jen těžko odhadovat další vývoj, míní Fiala. Bude záležet na vnitřních poměrech mezi povstaleckými skupinami, ale i vytváření mocenských struktur včetně toho, na jakém území budou vznikat.
Pro ČR i celou Evropu podle Fialy nynější situace znamená bezpečnostní rizika, ale může být také příležitostí. „Aby se do budoucna vytvořily v Sýrii lepší podmínky pro život, než byly dosud pod Asadovou vládou,“ uvedl. To by mohlo znamenat i návrat některých uprchlíků, míní.