Čech bude řešit i hledání unesených dětí. Diplomat Mareš dostal na starost projekty OBSE na Ukrajině
Úlohou nového zvláštního představitele předsednictví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro Ukrajinu, kterým se stal český diplomat Petr Mareš, bude koordinovat projekty, které na území Ruskem napadené země probíhají. Jde například o projekt dohledávání unesených ukrajinských dětí či odminování ukrajinského území. Mareš to dnes řekl českým novinářům na Maltě, kde se účastnil ministerského zasedání OBSE. Na jednání vystoupil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, Ukrajinu zastupoval šéf diplomacie Andrij Sybiha. Za Českou republiku na Maltu dorazil ministr Jan Lipavský.
„Nejsem představitelem OBSE pro Ukrajinu, ale představitelem předsednictví OBSE pro Ukrajinu. Zastupuji ty státy, které mají na krizi na Ukrajině podobný názor jako Česko,“ upřesnil Mareš hned na úvod. „Celou OBSE nemohu zastupovat, neboť jistě jste poslouchali pana Lavrova a chápete, že to by nešlo,“ dodal český diplomat.
Ukrajinský ministr zahraničí Sybiha, který na schůzi hovořil jako první, ve svém projevu označil šéfa ruské diplomacie za válečného zločince. „Když Rusové říkají, že chtějí mír, lžou,“ uvedl. Lavrov, který mluvil nedlouho po něm, naopak během své řeči hovořil o kyjevském nacistickém režimu.
Zbytečný relikt studené války?
Český ministr zahraničí již dříve několikrát zopakoval, že se OBSE v posledních letech právě kvůli ruské agresi na Ukrajině ocitla v obrovských problémech. Mareš podle svých slov již před 20 lety studentům, které učil, říkal, že jde o organizaci, která se zdá být „zbytečným reliktem studené války, a svět se přece vyvíjí“.
„Tehdy jsme měli studenou válku, teď máme horkou válku a toto je jediné fórum, na kterém jsou schopné se sejít všechny státy evropského kontinentu se spojenci zpoza Atlantiku. Ne že by to fungovalo. Jestliže jste poslouchali dnešní vystoupení Ukrajinců a Rusů, tak chápete, že už to fungovat nemůže, ale účastnické státy si zjevně chtějí organizaci udržet jako jakousi zálohu pro případ, že bychom byli schopní se spolu jednou bavit,“ dodal Mareš, který byl v minulosti velvyslancem pro Východní partnerství či velvyslancem v Haagu.
“Moje úloha je ale úplně jiná. Budu koordinovat projekty, které na Ukrajině financují takzvané like-minded státy, jako je Česko. Zároveň budu pomáhat Ukrajině připravit se na období po válce, po vítězné válce,„ řekl Mareš českým novinářům.
Nedodáváme tanky, ale přístup ke vzdělání
Jde o projekty, které již fungují. Týkají se například dohledávání unesených ukrajinských dětí či odminování Ukrajiny. “Je to ale i celá řada projektů, které mají připravit odborníky a mladé odborníky na Ukrajině na příští roli této země jako členského státu EU a NATO. Je to soft power, nedodáváme tanky ani letadla, ale přístup ke vzdělání,“ dodal.
Organizaci OBSE, která vznikla v roce 1975, nyní tvoří 57 zemí včetně Ruska a Běloruska. Letos jí předsedá Malta a právě maltské předsednictví Mareše zvláštním představitelem pro Ukrajinu jmenovalo. Příští rok budou organizaci předseda Finové, kteří již souhlasili s tím, že si “ho nechají„, dodal český diplomat.
Předsednictví pro další roky zatím nebyla stanovena. “Umíte si jistě představit, že existují státy, které by si mě nechaly a které nenechaly. Budeme se tedy snažit, aby organizaci předsedal stát, který si mě nechá,“ vysvětlil Mareš, který bude mít svou kancelář přímo v Kyjevě, kam odjíždí příští týden.
Západní diplomatická verbeš si postupně uvědomuje realitu a do čeho se vlastně zapletla. O odchodu několika diplomatů ze sálu včetně toho našeho ministerského magora nemá smysl mluvit, ti už jsou odepsaní jako takoví. Je víc jak jasné, že Ukrajina brzy padne a pokud má jejich dnes už neligitivmní vláda ještě trochu rozumu, tak si rychle sedne k jednacímu stolu a pokorně vyslechne návrh ruské strany na usmířenou, který bude muset pro dobro svého národa akceptovat.