Sněmovna hlasy vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Poslanci přidali peníze například na platy v justici. Otázka ale je, jak se k němu následně postaví prezident Petr Pavel, který neskrývá své pochyby. Tři dotazy k návrhu poslal premiéru Petru Fialovi a ministru financí Zbyňku Stanjurovi (oba ODS) v dopise před odletem na návštěvu Austrálie a Nového Zélandu.
Poslanci schválili rozpočet! Piráti byli proti. A proč se Schillerová oblékla do „nevábného kostýmu“?
1.Sekyra 224 miliardy korun
- Schodek rozpočtu na příští rok se má proti upravenému letošnímu rozpočtu – který narostl kvůli povodním – snížit o 41 miliard korun.
- Příjmy státu se v porovnání s letoškem mají zvýšit o 146 miliard korun a výdaje mají vzrůst proti upravenému rozpočtu o 105 miliard korun.
- Vláda za hlavní prioritu rozpočtu označila konsolidaci veřejných rozpočtů, posílení investic nebo udržení sociálního smíru.
- Sněmovna odmítla přesuny peněz v rozpočtu navrhované opozičními ANO, SPD a Piráty s výjimkou jednoho. Neuspěla ani část požadavků koaličních poslanců.
- Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá. Zákon o státním rozpočtu dostane k podpisu prezident Petr Pavel, jehož poradci sdílejí pochyby rozpočtové rady.
Zatímco premiér Petr Fiala (ODS) označil rozpočet v úvodním kole za víc než rozumný kompromis, opozice naopak rozpočet kritizuje a označuje ho mimo jiné za nereálný.
Vychází přitom hlavně z výhrad, které začátkem října vznesla Národní rozpočtová rada. Týkají se výnosů z prodeje emisních povolenek, příjmů z odvodů organizací vlastněných státem a objemu peněz na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Video Fiala na tiskovce tři roky od jmenování premiérem: Plníme 93 procent cílů!Video se připravuje ...„Přestože v každém z předchozích rozpočtů našeho kabinetu byla nějaká rizika a ne každá položka dopadla nakonec tak, jak se předpokládalo v návrhu, v rámci roku jsme to vždy zvládli a není žádný důvod se domnívat, že to nezvládneme v roce 2025,“ sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před začátkem jednání.
Kam šly peníze?
Poslanci v rámci přesunů mezi kapitolami přidali přes miliardu na platy v policii a hasičském sboru, přes půl miliardy pro zaměstnance v justici či 700 milionů na vodohospodářskou infrastrukturu. Sněmovna také odsouhlasila 74 milionů korun pro ministerstvo kultury vedené Martinem Baxou (ODS) na spolufinancování evropských projektů a „odkup předmětů vysoké hodnoty“, konkrétně jde o sbírku 15 automobilů Praga. Poslanci celkem přesunuli zhruba tři miliardy korun.
Byť si poslanci odhlasovali zkrácení doby, během které mohou v každém jednom hlasování vyjádřit svůj postoj, z 20 na 12 sekund, i tak jim hlasování o státním rozpočtu na příští rok dohromady zabralo více než hodinu. Rozhodnout totiž museli o více než sto pozměňovacích návrzích. Přijaté »pozměňováky« patřily v drtivé většině vládní koalici, z opozice pouze Patrik Nacher (ANO) prosadil přesun 15 milionů korun z rozpočtové rezervy do kapitoly ministerstva průmyslu organizacím na ochranu spotřebitele.
Koaličním poslancům ale také některé návrhy neprošly, například skupině v čele s Martinou Ochodnickou (TOP09) se nepodařilo získat potřebnou podporu navýšení rozpočtu pro protidrogovou politiku o necelých 700 milionů.
„Gratuluji poslancům čtyřkoalice k překonání další hranice úpadku vládnutí. A to jsem si myslela, že mě nepřekvapí už nic,“ komentovala výsledek exministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že „historie na ně nezapomene“. Radost naopak neskrýval ministr Stanjura, který se slovy „společná práce“ přijal podání ruky od předsedy rozpočtového výboru Josefa Bernarda (59, STAN), který mu gratuloval. Ministr předtím v diskusi na plénu Sněmovny uvedl, že jen minimum pozměňovacích návrhů směřovalo k úspoře peněz, a proto nemohl opozici vyhovět.
2.Pofidérní čísla?
Rozpočet 2025 čelil kritice z více stran. „Rozdělujeme peníze, které v té ekonomice nejsou a nebudou, hrajeme si na něco a tváříme se, jak to bude skvělé,“ upozornil před jednáním Sněmovny v ČT hlavní ekonom ČMKOS Martin Fassmann.
Varoval před tím, že sousední německá ekonomika jde do stagnace či mírné krize. „Státní rozpočet je postavený na pofidérních číslech, to je naprosto absurdní situace,“ kritizoval.
„Zdá se, že šetření na úřednících a na aparátu nejde ani této vládě a zvyšovat daně, dělat nějakou komplexní daňovou reformu tato vláda také odmítá, stejně tak jako opoziční strany, takže za takovéto situace zbývá jen ta poslední možnost - ty rozpočtové výdaje, které jsou větší nebo kontroverznější zametat někde pod koberec,“ uvedl v ČT politolog Lukáš Jelínek.
„Spousta těch věcí je takových skrytých. Ono to vlastně zaznělo i od Národní rozpočtové rady, od prezidenta republiky, že je tady pochybných nějakých 40 - 50 miliard nepřiznaných výdajů ze státního rozpočtu. Kdyby tady ty výdaje přiznány byly, tak by se ukázalo, že vlastně žádné škrtání deficitu v tomhle rozpočtu pro příští rok nenastalo, zkrátka že ten rozpočet bude dál pokračovat tím nelichotivým trendem z minulosti (...) Kdyby ten rozpočet byl upřímný a poctivý, tak by se ukázalo, že ta konsolidace neprobíhá tak, jak by probíhat měla,“ dodal Jelínek s tím, že jsme v předvolebním roce.
3.Proč se Schillerová převlékla za hranolky?
Před jednáním o rozpočtu 2025 ve Sněmovně vzbudila rozruch svým videem namířeným proti Fialově vládě šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta se v něm převlékla za hranolky... „Neměl tady někdo starost o duševní zdraví premiéra?“ tázal se místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
„Pane Skopečku, do toho nevábného kostýmu jsem se oblékla i kvůli Vám. Patříte totiž mezi poslance, kteří bez mrknutí oka všechny ty nesmyslné změny u DPP svým ministrům schválili, přestože jsem vás před tím varovala nejen já, ale i nezávislí odborníci,“ upozornila Schillerová na síti X.
„Vaše reforma byla brutálně nepřipravená. Uškodila firmám, tisícům dohodářů a podle odborné studie ohrozila zejména nejzranitelnější domácnosti v naší zemi. Pokud moje scénka pomůže tomu, že se příště vládní poslanci aspoň na chvíli zamyslí nad tím, co za hlouposti jim Zbyněk Stanjura nebo Marian Jurečka předkládají, stálo mi to za to,“ útočila na vládu exministryně financí.
Video TikTok v akci: Schillerová v kostýmu hranolků kritizovala vláduVideo se připravuje ...Během samotného projednávání zase vzbudil rozruch ministr kultury Martin Baxa (ODS), který byl ve čtvrt na šest odpoledne jediným ministrem v sále, nicméně potřeboval odejít na toaletu. Bez přítomnosti alespoň jednoho ministra ovšem nejsou naplněny podmínky pro jednání Sněmovny, a tak zrovna hovořící poslanec Patrik Nacher (ANO) vyzval řídícího schůze, aby ji přerušil.
„Není to o ministru kultury, který si potřebuje odskočit. To je samozřejmě v pořádku. Je to o těch 17 dalších, kteří si asi taky někam odskočili a dosud se nevrátili. Pošlete pro ně na toaletu, pokud se tam zapomněli,“ komentoval dění po několikaminutové pauze, během které se Baxa vrátil, Nacher. Poslanci vadilo, že při projednávání tak důležitého zákona, kterým je státní rozpočet, není přítomno vícero ministrů.
4.Lakování na růžovo, míní ANO
Představitelé hnutí ANO na tiskové konferenci před začátkem schůze Sněmovny uvedli, že špatný rozpočet je sice lepší než žádný, nicméně podpořit ten na rok 2025 pro ně bude mimořádně obtížné. „Hlavní důvod, proč by státní rozpočet – zákon roku, jak se říká – neměl být schválen je to, že je paradoxně v rozporu se zákony ČR,“ sdělila šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová (60). Zbyněk Stanjura je dle ní „prvním ministrem financí v novodobé historii země, který popřel základní požadavky veřejného rozpočtování jako je reálnost, pravdivost nebo úplnost“. „Tyto zásady nejsou jen v učebnicích, ale předpokládají je i platné zákony – zejména zákon o rozpočtových pravidlech, který požaduje, aby byl rozpočet sestaven na základě reálných a ověřitelných údajů,“ doplnila exministryně financí Schillerová.
V případě schválení rozpočtu budou dle Schillerové poraženými důchodci, rodiče s dětmi, střední třída, zaměstnanci státu, studenti či majitelé nemovitostí. Za vítěze pak naopak považuje „banky, zahraniční obchodní řetězce a pečlivě vybrané energetické giganty“. Zmínila navýšení celkové daňové kvóty i nárůst odvodů u živnostníků. Poslanec Patrik Nacher označil sestavování rozpočtu za lakování na růžovo.
„Představte si školu bez kuchařky, která uvaří obědy, školu bez školníka, který opraví lavice. K tomuto scénáři směřujeme, pokud vláda protlačí svůj návrh rozpočtu na rok 2025,“ sdělila na tiskové konferenci klubu ANO poslankyně Jana Berkovcová. Narážela na fakt, že návrh rozpočtu počítá s tím, že financování nepedagogických pracovníků od září převezmou kraje a obce. „V rozpočtu chybí od září 10 miliard na tyto pracovníky,“ uvedla poslankyně. Míní, že kraje a obce dnes neví, jak plánovat své rozpočty, když netuší, co se po nich bude chtít.
5.Piráti proti
Proti návrhu rozpočtu 2025 se postavili Piráti, kteří z vlády odešli. Vládou navrhovaný schodek 241 miliard korun je podle Jakuba Michálka o deset miliard korun vyšší, než prosazovali právě Piráti. Bývalé vládní straně vadí také to, že rozpočet podporuje „dotační podnikatele“, a naopak neřeší základní potřeby rodin.
Piráti navrhli přesuny 6,5 miliard korun z dotací na investice do bydlení, rodičovské příspěvky, dětské skupiny či výstavbu škol a boj proti dezinformacím. „Je nutné podpořit hospodářský růst, rozhýbat ekonomiku státu a mít rozpočtové priority nastavené tak, aby se zvýšila životní úroveň našich obyvatel,“ řekl předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Vzdělávání by se mělo stát prioritou, dodal.
Vláda schválila rozpočet krátce před odchodem Pirátů z vládní koalice do opozice. Michálek řekl, že zbývající čtyři koaliční strany jsou nyní rády, když se na podrobnostech v rozpočtu domluví samy mezi sebou. „Bude záležet na nich, jak se k tomu postaví. My jsme je oslovili v několika záležitostech, že bychom byli o nich ochotni jednat, ale ochota jednat o věcech tam úplně není,“ dodal na dotaz, zda budou mít některé pirátské návrhy podporu koalice a potvrdil: „Budeme hlasovat proti návrhu státního rozpočtu, protože tam nejsou zapracované klíčové priority, na které jsme upozorňovali.“
6.Pavel poslal dotazy dopisem
Prezident Pavel je aktuálně na návštěvě Austrálie a Nového Zélandu. Za předčasné považuje nyní říci, zda rozpočet 2025 podepíše. Tři dotazy k návrhu poslal premiérovi Fialovi a ministru financí Zbyňku Stanjurovi (oba ODS) v dopise před odletem na dalekou zahraniční cestu. S oběma bude po návratu jednat, řekl novinářům na Novém Zélandu.
Petr Pavel v nedávném rozhovoru pro Blesk uvedl, že k návrhu má výhrady týkající se výdajů na obnovitelné zdroje či převedení výdajů na platy nepedagogických pracovníků na obce. Pochybnosti má i o odhadovaných příjmech z emisních povolenek.
Pavlův poradce, ekonom David Marek, dříve České televizi řekl, že v návrhu jsou nevyjasněné položky a že ho nedoporučuje podepsat.
Prezident z Nového Zélandu ještě do USA
„Samozřejmě se nejdřív seznámím s finální verzí. Budu chtít slyšet odpověď jak ministra financí, tak premiéra na tři otázky, které jsem oběma poslal v dopise před odjezdem na tuto cestu,“ řekl Pavel.
„Máme plánované setkání krátce po návratu. Potom budu schopen říci, jestli rozpočet podepíšu, nebo ne. Ale teď je to předčasné, protože ty informace samozřejmě nemám,“ uvedl Pavel, který návštěvu Nového Zélandu zakončí 5. prosince a následně ještě navštíví koncert České filharmonie ve slavné Carnegie Hall v New Yorku.
Video Pavel chce výhrady k rozpočtu probrat s Fialou. Prezident hrozí vetemVideo se připravuje ...
Ste otroci vo vlastnej krajine