Úterý 10. prosince 2024
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, sněžení 2°C

Prezidentský pár v Austrálii: První dáma s miminkem vombata, Pavel uchvácen v centru NASA

  • Aktualizováno -
    29. 11. 2024
    08:45
    Autor: Daniel Kraus,amb - 
    29. 11. 2024
    05:00

    Kromě diplomatických povinností si Pavlovi v Austrálii užívají i odlehčené chvíle. První dáma pochovala mládě vombata, spolu s manželem ochutnala výtečná australská červená vína. Vydali se ale i po stopách historie, když navštívili australskou vesmírnou stanici, která přijímala záběry přistání Apolla 11 na Měsíci a prezident sám zavzpomínal, jak se na to jako sedmiletý chlapec díval. A jaký originální dárek dal Petr Pavel jihoaustralskému premiérovi? 

  • 1.Eva s miminkem vombata

    Nejen klokani a koaly, první dáma Eva Pavlová měla v Austrálii »blízké setkání« i s vombatem. „Po příletu do hlavního města Austrálie Canberry jsem navštívila organizaci Wombat Rescue. Spolupráce Pražské Zoo, Velvyslanectví České republiky v Canbeře a této australské organizace umožňuje vznik nových výběhů pro záchranu vombatů,“ napsala na svůj instagram. 

    Dodala, že tato iniciativa nabízí rehabilitovaným vombatům bezpečné prostředí, které jim usnadní návrat do volné přírody a přispěje k zachování jejich přirozeného života. Na místě si pochovala vombatí mládě. 

    Eva Pavlová a vombat Eva Pavlová a vombat | Instagram Evy Pavlové

  • 2.Vesmírná stanice NASA

    Poslední den v Canbeře Pavlovi navštívili nedalekou australskou vesmírnou stanici NASA. Přes 60 let starý komplex v rezervaci Tidbinbilla, známý svými čtyřmi obrovskými vysílači, sleduje každý den až 20 vesmírných objektů. Stanice se proslavila především svou rolí během historického přistání Apolla 11 na Měsíci v roce 1969, kdy přijímala a přeposílala první televizní záběry Neila Armstronga a Buzze Aldrina na lunárním povrchu.

    Tyto snímky putovaly přes Tidbinbillu do amerického Houstonu, odkud byla mise řízena, a následně díky satelitům obletěly celý svět. „Neil Armstrong a Buzz Aldrin vystoupili na povrch Měsíce o dvě hodiny dříve, než se původně plánovalo. Hlavní směna v Houstonu tak tehdy ještě nebyla připravena. První směna sice příjem signálu převzala, ale omylem zmáčkla špatné tlačítko, takže počáteční přenos prvních chvil člověk na povrchu Měsíce byl vzhůru nohama. Naše stanice v Tidbinbille tehdy zafungovala jako plán B – a to naprosto perfektně,“ vysvětlil mluvčí stanice Glen Nagle, proč právě Canberra. 

    Prezident během prohlídky zavzpomínal, jak se jako sedmiletý chlapec v Československu díval na historický přenos přistání na Měsíci. Návštěvu završila prohlídka současných technologií, včetně komunikace s vesmírnými sondami na Marsu.

    Pavlovi poslední den v Canbeře zahájili v australské vesmírné stanici NASA poblíž hlavního města. Pavlovi poslední den v Canbeře zahájili v australské vesmírné stanici NASA poblíž hlavního města. | Blesk/Daniel Kraus

  • 3.Ochutnávka tradičního vína

    Pavlovi po Canbeře dorazili do jihoaustralského velkoměsta Adelaide, kde je ve večerních hodinách uvítal předseda vlády Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Slavnostní setkání proběhlo v proslulém vinařství Penfold’s, známém svými špičkovými červenými víny.

    Během přátelské atmosféry, doprovázené tóny smyčcového kvarteta, Malinauskas označil prezidenta Pavla za „politika světového významu“ a naznačil, že si s ním už při této příležitosti chtěl vyměnit názory na rostoucí vliv Číny v Indo-Pacifiku. Prezidentský pár si poté prohlédl historické vinné sklepy a ochutnal tradiční místní víno.

    Pavlovi ve vinařství  Penfold’s Pavlovi ve vinařství Penfold’s | Blesk/Daniel Kraus

  • 4.Z Vršovic do Austrálie

    Prezident Pavel na oplátku předsedu vlády potěšil originálním dárkem – fotbalovým míčem pražského klubu Bohemians Praha, jehož znakem je klokan. Jihoaustralský premiér je totiž fotbalovým fanouškem a fotbal je skoro nejpopulárnější sport v Austrálii. Během předání vysvětlil Pavel Malinauskasovi neobvyklý příběh spojení klokana a Česka.

    V roce 1927 fotbalový tým Bohemians, tehdy známý jako AFK Vršovice, odjel na turné do Austrálie. Z cesty si odnesl nejen nový název symbolizující české kořeny, ale také dva živé klokany, které přivezl jako dar prezidentu Tomáši Garrigu Masarykovi. Tato unikátní příhoda se stala základem pro logo klubu, a dodnes je klokan symbolem přátelských vazeb mezi Českem a Austrálií.

    Předání fotbalového míče pražského klubu Bohemians Praha, jehož znakem je klokan. Předání fotbalového míče pražského klubu Bohemians Praha, jehož znakem je klokan. | Blesk/Daniel Kraus

  • 5.Sociální sítě

    Australským parlamentem tento týden prošel poměrně stěžejní zákon zákazu sociálních sítí pro lidi mladší 16 let. Jedná se tedy o ráznější postoj k Číně a k čínskému vlivu, pod který spadá i sociální síť TikTok. Podle prezidenta je v případě české cesty ještě potřeba takové omezení dobře zanalyzovat a zvážit. 

    „Mnozí analytici se shodují v názoru, že na sociální sítě jsou největším zlem a ohrožení dnešní doby. Já si myslím, že tak jednoznačné to asi nebude, protože na druhé straně přinášejí i spoustu dobrého,“ sdělil Pavel Blesku. 

    „Pokud bychom chtěli přijímat jakákoliv restriktivní opatření používání sociálních sítí, tak vždycky musíme za prvé tedy zvážit, jestli to přinese více užitku než škody, jestli jsme schopni taková opatření prosadit a kontrolovat a pak taky to posoudit z pohledu kontextu s naším kulturním a bezpečnostním prostředím. Takže ne každé opatření, které v některé zemi může fungovat, se dá bez výhrad aplikovat i v naší zemi,“ pokračoval prezident a zmínil hrozbu čínského vlivu na tuzemskou bezpečnost. 

    „Pokud chceme brát naši bezpečnost, a to i bezpečnost v kybernetickém prostoru, vážně, tak musíme brát vážně i toto ohrožení a přijmout taková opatření, aby se na těchto sítích nešířily informace, které jsou buď citlivé nebo dokonce utajované z pohledu bezpečnosti země,“ uzavřel Pavel. 

    Pavlovi poslední den v Canbeře zahájili v australské vesmírné stanici NASA poblíž hlavního města. Pavlovi poslední den v Canbeře zahájili v australské vesmírné stanici NASA poblíž hlavního města. | Blesk/Daniel Kraus

  • 6.Umělá inteligence

    Na návštěve jižní Austrálie, respektive tamní univerzity, mnohokrát zaznělo téma umělé inteligence. „Já myslím, že pro umělou inteligenci – tak jako pro živly jako oheň nebo voda – vítáme, že to je dobrý sluha, ale špatný pán,“ míní prezident. 

    Podle Pavla je stěžejní udržet vývoj umělé inteligence pod kontrolou a sdílet poznatky v tom, jak ji co nejlépe využít pro dobré účely. A naopak jak maximálně eliminovat její využití pro účely ovládání, kontroly a ničení. „Tak samozřejmě na tom bude záviset i naše budoucnost,“ pokračovala hlava státu. 

    „Navíc umělá inteligence ovlivní složení pracovního trhu, ovlivní způsob, jakým budeme trávit náš volný čas, jak budeme vnímat informace, jak se budeme učit. Dá se říct, že umělá inteligence bude velkým přelomem v historii lidstva a toho jsme si všichni vědomi,“ uzavřel Pavel. 

    Video  Pavlovi ve vinařství Penfold’s  - Blesk/Daniel Kraus
    Video se připravuje ...

jajas ( 30. listopadu 2024 12:05 )

Asi jen neměla "svůj den"...nebo naopak měla...já se v tom nikdy nevyznal.... 😃

jajas ( 30. listopadu 2024 12:04 )

😁 👍

Ras Putin ( 30. listopadu 2024 10:35 )

👍

Ras Putin ( 30. listopadu 2024 10:35 )

No, a teď to bude na mně. A při tom to bylo zrovna to, co jsem si nepřál. Aby ji smázli. No nic, doufejme, že se brzo objeví v novém kabátku. Třeba jako "uživatel 1234567". A pokud si ponechá svou prostořekost, nemám obavy, že bychom ji nepoznali. 😁 Zdejší diskuze tak neztratí svůj neotřelý kolorit. 🙂

Ras Putin ( 30. listopadu 2024 10:28 )

Miminko by sis měla pořídit ty. Prospělo by ti to.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa