Americkému prezidentovi se přezdívá nejmocnější muž světa. Jenže i on potřebuje v Bílém domě pomoc. Teď zvolený Donald Trump (78) začal postupně zveřejňovat složení nového kabinetu. Nechybí v něm ostrá guvernérka, televizní moderátor ani nejbohatší muž světa.
Trumpův tým snů: Kdo je kdo? Superboháč, moderátor, „Kubánec“, ženy i kontroverzní politici!
1.Trumpův Musk a Muskův Trump
Asi největší hvězdou Trumpova výběru bude vizionář, kontroverzní podnikatel a nejbohatší člověk světa Elon Musk. Řídit bude úplně nové ministerstvo pro efektivitu vlády (DOGE), jehož přesná činnost zatím není úplně známá. Trump k tomu uvedl, že „(ministerstvo) připraví mé administrativě cestu k odstranění vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur“.
Musk na prezidentskou kampaň republikánů přispěl částkou 120 milionů dolarů. Tím se stal druhým největším sponzorem. Spolu s Muskem by měl úřad spravovat také bývalý uchazeč o republikánskou nominaci na prezidenta Vivek Ramaswamy. Ten si zřejmě nový flek vysloužil hlavně tím, že z republikánských primárek v lednu odstoupil a podpořil právě Trumpa.2.Česká stopa
Ve vládním kabinetu v USA zasedá i velvyslankyně země při OSN. Tou by se měla stát šéfka poslaneckého klubu republikánů ve Sněmovně reprezentantů Elise Stefaniková. Politička s českými a italskými kořeny patří mezi největší podporovatele Trumpa v Kongresu. Chce zatočit s antisemitismem na amerických univerzitách. V roce 2014 se stala nejmladší zvolenou kongresmankou historie.
3.Z kritika »Trumpovcem«
Na nejvlivnější pozici hned za prezidentem a viceprezidentem usedne nejspíš floridský senátor Marco Rubio. Politik kubánského původu často vystupuje proti uvolňování vztahů s tamním režimem. Teď bude ministrem zahraničí. Je označován jako jestřáb i ve vztahu ke komunistické Číně a Íránu. Válku na Ukrajině by ale chtěl řešit smírem.
Senátor, který je v horní komoře od roku 2011, dříve patřil ke Trumpovým tvrdým kritikům, což se projevilo zejména v republikánských primárkách před prezidentskými volbami v roce 2016, během nichž Trumpa nazval „podvodníkem“ či „nejvulgárnější osobu, která se kdy ucházela o prezidentský úřad“. Útok na Kapitol nazval národní hanbou. Trump ho zase označoval za „malého Marka“.
Nyní podle Trumpa Rubio bude „neohroženým bojovníkem, který nikdy neustoupí našim nepřátelům“. „Marco je vysoce respektovaný lídr a velmi silný hlas pro svobodu. Bude silným obhájcem našeho národa, věrným přítelem našich spojenců,“ uvedl Trump v prohlášení, které vydal v době, kdy se z Washingtonu po schůzce s končící hlavou státu Joem Bidenem vracel na Floridu.
4.Z televize do vlády
Z televizního studia přímo do Pentagonu zřejmě zamíří Pete Hegseth. Moderátor televize FOX News vyjádřil Trumpovi podporu už před volbami v roce 2016. Už tehdy se o něm uvažovalo jako o ministrovi pro záležitosti válečných veteránů. Nakonec se na něj nedostalo.
Hegseth sám sloužil ve válkách v Iráku a Afghánistánu. S politikou ale nemá praktické zkušenosti, nepůsobil dosud ve volené funkci a ani na ministerstvu obrany. A tak byla jeho nominace na tak vysokou pozici i pro lidi z oboru velmi překvapivá.
„Hegseth je bezpochyby nejméně kvalifikovaným kandidátem na ministra obrany v americké historii. Připrav se, Ameriko,“ uvedl například na sociální síti X spisovatel Paul Rieckhoff, sám veterán americké armády.
V letech 2007 až 2012 působil Hegseth jako výkonný ředitel organizace Veteráni za svobodu (Vets for Freedom), která mimo jiné obhajovala větší přítomnost amerických vojáků v Iráku a v Afghánistánu. Podle amerických médií Hegseth přesvědčil Trumpa, aby v roce 2020 omilostnil bývalé zaměstnance bezpečnostní agentury Blackwater, kteří při střelbě v Bagdádu v roce 2007 zabili 14 civilistů. Milost kritizoval mimo jiné Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR).
Hegseth je rovněž autorem řady kontroverzních výroků. V roce 2019 například kritizoval americké univerzity za to, že učí studenty o „environmentalismu a radikálním environmentalismu“ spíše, než aby je učily o „skutečné hrozbě“, kterou je islámský extremismus. V lednu 2020 Hegseth podpořil rozhodnutí prezidenta Trumpa zabít íránského generála Kásema Solejmáního. Trumpa také vyzýval k bombardování Íránu, včetně kulturních památek, pokud se tam skladují zbraně. V roce 2020 obvinil demokraty, že „podporují šíření koronaviru“.
5.Z Kongresu do čela spravedlnosti
Novým ministrem spravedlnosti by se měl stát republikánský politik Matt Gaetz, který se ve středu s okamžitou platností vzdal křesla ve Sněmovně reprezentantů. Podle agentury DPA se tak vyhne vyšetřování v etickém výboru Sněmovny.
Předseda dolní komory Kongresu Mike Johnson řekl, že Gaetz rezignoval, protože chce, aby jeho křeslo bylo co nejrychleji nově obsazeno. Nicméně podle kritiků pravděpodobného příštího ministra spravedlnosti, kterého DPA označuje za krajně pravicového zastánce tvrdé linie, k tomu byly jiné důvody.
Prošetřován kvůli sexuálnímu zneužívání
Gaetzem se zabýval výbor pro etiku Sněmovny reprezentantů v souvislosti s tím, že tohoto politika několik let vyšetřovalo ministerstvo spravedlnosti kvůli údajnému obchodování s lidmi za účelem sexuálního zneužívání.
Resort spravedlnosti vyšetřování zastavil a Gaetz všechna obvinění, včetně údajného sexu s nezletilou, popírá. Výbor ale dále obvinění zkoumal. Týkají se také užívání drog nebo přijímání nepřípustných darů. Podle amerických médií se výbor chystal zveřejnit závěrečnou zprávu v této věci.
Gaetzovy politické postoje převážně souzní s názory zvoleného prezidenta Trumpa, sám sebe nazývá „libertariánským populistou“. Loni v únoru navrhl zastavit finanční i vojenskou pomoc Kyjevu a vyzval k uzavření míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Podpořil zákon snižující daně korporacím, převážně popírá globální oteplování.
Je proti získání občanství u nelegálních imigrantů, proti možnosti adopce dětí rodiči stejného pohlaví, proti jednotnému zdravotnímu pojištění pro všechny nebo proti používání konopí pro léčebné účely. Podle svých oponentů v americkém v Kongresu je tam Gaetz středobodem všech možných konfliktů a konspiračních teorií.
6.Ostrá guvernérka
Guvernérka Jižní Dakoty a tvrdá odpůrkyně ilegální imigrace Kristi Noemová má stanout v čele rezortu vnitřní bezpečnosti. V roce 2017 podpořila Trumpův kontroverzní zákon, který zakázal dočasně vstup do USA všem občanům ze sedmi muslimských zemí. Ten později zvrátilo několik soudů.
7.Odpůrce klimatické dohody
Ministrem pro ochranu životního prostředí bude nejspíš bývalý poslanec Sněmovny reprezentantů Lee Zeldin. Ten Trumpa podpořil při obou pokusech Kongresu o jeho odvolání během prvního mandátu. Stejně jako zvolený prezident nepodporuje Pařížskou klimatickou dohodu. Zeldin patří mezi největší zastánce Ukrajiny mezi republikány a od roku 2022 má zákaz vstupu do Ruska.
8.Návrat rozvědčíka
Šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA), tedy zahraniční rozvědky USA, bude patrně John Ratcliffe. V prvním Trumpově kabinetu byl ředitelem národní bezpečnosti. V této funkci podle mnoha médií využíval své postavení, aby pomáhal prezidentovi politicky bodovat. Přišel s informací, že FBI za časů prezidenta Baracka Obamy údajně neřešila pochybení tehdejší ministryně zahraničí Hilary Clintonové.
Na post ředitelky amerických tajných služeb (DNI) by měla zamířit bývalá demokratická zákonodárkyně Tulsi Gabbardová.
9.Zvláštní vyslanci
Trump si vybral i svého zvláštního vyslance pro Blízký východ. Bude jím Steve Witkoff, jeden z největších sponzorů jeho kampaně. V nejbližších hodinách si má Trump vybrat i vyslance pro Ukrajinu.
10.Co na to amerikanista?
Podle amerikanisty Jiřího Pehe připomíná Trumpův výběr ministrů časy před rokem 1989 v Československu. „Prim hraje loajalita, věrnost vůdci, profesní schopnosti jsou až na druhém místě,“ nebral si servítky ve vyjádření pro Blesk. „Jak víme, tento systém nefungoval, zhroutil se,“ sdělil politolog.
„Miliardáři Musk a Ramaswamy budou v čele nového ministerstva efektivity, které má osekat federální úřednictvo a učinit ho poslušnějším vůči Trumpovi. To je jak z Orwella,“ míní Pehe.
Noemová měla být podle amerikanisty dokonce viceprezidentkou. Jenže zveřejnila video, na kterém zastřelila svého psa, což by prý bývalo neprospělo kampani. „USA je zjevně i dnes země neomezených možností, pokud vás Trump vyhodnotí jako oddaného loajalistu. Má v plánu čistky »neposlušných« generálů,“ uvedl pak k nominaci Hegsetha.Video Bývalý velvyslanec v USA Kolář: Co čekat od „trumpovské“ Ameriky? A slova o skrytém rasismuVideo se připravuje ...
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.