Vláda kývla na zvýšení platů politiků. Politolog: Poslední hřebíček do rakve!

Autor: amb - 
17. října 2024
05:00

Nejdřív se měly platy politiků v příštím roce zvyšovat o 14 %, pak přišel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) s návrhem částky ve výši 6,9  %, což nakonec schválila vláda. Platy by se tak podle něj navyšovaly stejně jako mzdy v celé zemi. „Byl by to poslední hřebíček do politické rakve Fialovy vlády,“ uvedl pár hodin před rozhodnutím pro Blesk politolog Lukáš Jelínek.

„Máme rok do voleb a na takové věci, jako jsou platy politiků, jsou voliči velmi citliví,“ řekl Blesku politolog Lukáš Jelínek. Zdůraznil, že vláda neustále hovoří o potřebě šetřit, a to i na státních zaměstnancích, kterým nechce přidat víc než 1 400 korun. „Tvrdí, že v rozpočtu už nejsou peníze navíc, takže předpokládám, že nejsou v rozpočtu peníze navíc ani na nějaké radikální navyšování politických platů,“ uvedl. Platy poslanců, ministrů a ministerského předsedy, prezidenta, soudců a dalších funkcionářů odpovídají určitému násobku průměrné mzdy.

Vyšší platy dlouhodobě žádají třeba i policisté, z nichž někteří se dočkají pětiprocentního navýšení, a zdravotníci, kde budou na konci října kvůli malým platům protestovat praktici a ambulantní specialisté.

Jelínek považoval by za logické, kdyby si politici navýšili také platy pro příští rok o 1 400  korun – pak by ukázali solidaritu a nedráždili voliče. „Zároveň ale nepochybuji o tom, že si politici, ať už vládní nebo opoziční, všímají toho, kolik mají ve svých peněženkách,“ dodal. Pravděpodobnější tak bylo, že zvolí právě cestu navýšení o 6,9 %.  

Lidé si tak podle něj budou vládu premiéra Petra Fialy (ODS) pamatovat jako tu, za které bylo draho, aniž by lidé měli vyšší mzdy – a zatímco ostatním zaměstnancům vláda předávat nechtěla, politikům ochotně navýšila mzdy. „Vláda v tuto chvíli potřebuje spíš získávat na popularitě, získávat politické body, a ne ty body ztrácet. Pokud by se politikům platy takto výrazně navyšovaly, tak je to opravdu naprosto sebevražedná představa,“ sdělil.

Podle místopředsedy Karla Havlíčka ministři nepochopili, že nejde o rozpočet, ale o symbol. „Nejde jen o to, že odrbávají důchodce, živnostníky, pomocný personál ve školách a že policistům porostou platy většinou o 3 %. Každý soudný člověk ví, že nemůže dostat přidáno ten, komu se nedaří. A tahle vláda jde od debaklu k debaklu,“ napsal Blesku. Hnutí ANO tak stojí za tím, aby se politické platy na příštích pět let zmrazily.

Zmrazení platů, které navrhovala opozice, však podle Jelínka naopak nebyla řešením. „To by to znamenalo jenom oddálení toho problému, který by vyrostl po nějakých pěti letech do ještě mnohem většího rozměru. Jediné řešení je prostě přijmout nový systém odměňování zvlášť ústavních činitelů a zvlášť soudců,“ uvedl Jelínek. Politická strana, která k tomuto tématu přistupuje odpovědně, by podle něj měla přijít s návrhem, který tímto směrem půjde. „Zmrazovat a rozmrazovat nemá smysl,“ uvedl.

Piráti: Poslanci dostávají desítky tisíc na náhradách, které nepotřebují 

S tím souhlasí i Piráti, podle kterých zmrazení platů právě zapříčiňuje jejich pozdější skokový růst. „Konkrétně v případě návrhu pana Babiše by to pak znamenalo, že platy vyskočí o více než 50 procent, tedy přes 50 tisíc korun měsíčně. Ze strany pana Babiše jde o další ukázku nedomyšleného populismu,” uvedl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

Piráti by skrouhli výhody, které mají politici k platu. Jde o náhrady, které jsou podle nich druhým platem. „Vůbec nejpalčivější problém u platů politiků je v neprůhledných náhradách, které jsou ve skutečnosti další součástí platu. Akorát se to maskuje jiným pojmenováním. Náhrady a platy chceme zprůhlednit, vše odvíjet od průměrné mzdy a zrušit přepočítávací koeficient. Část náhrad převést do platu, aby to bylo průhledné, a ty nerozumně vysoké náhrady zrušit,” sdělil.

Vadí mu například náhrady na dopravu. „Ty jsou dnes naprosto nesmyslně vysoké – 38 tisíc korun měsíčně na dopravu pro poslance s trvalým bydlištěm v Praze, kde stojí roční Lítačka necelé 4 tisíce korun. Nebo 57 tisíc korun v Ostravě, když roční jízdenka na dráhu je daleko levnější,“ míní Michálek. Další náklady jsou na ošacení a reprezentaci, každý poslanec měsíčně dostane přes 15 tisíc korun. Řešit chtějí Piráti rovněž příjmy politiků, kteří kumulují funkce a mají díky tomu třeba přes 300 tisíc korun, jejich krajské a obecní platy by Piráti zastropovali na 40 %.

„Dáme pozměňovací návrh na zamrazení platů politiků do konce volebního období. Je to symbol pro lidi, SPD chce být solidární s lidmi. Nechceme žádné výhody, protože jsme politici. Znovu říkám, že je nefér hlasovat o vlastních platech. Ty by měly být navázány na platy lidí a zvedat se nebo klesat automatem!" uvedl pro Blesk šéf sněmovního klubu SPD Radim Fiala.

Video  Premiér Fiala v Blesku: O rozpadu pětikoalice a odchodu Pirátů, platech politiků i svatbě dcery  - Blesk TV/Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

F.Prohazka ( 19. října 2024 17:20 )

358,- všem nejen důchodcům, máme být jednotní, solidární. Nebo už máme jiné zřízení moci? ✂️ Nůžky už jsou moc rozevřené v společnosti. V soudní síni sedí vedle sebe, jednomu jde bachor prasknout a druhému kručí bříško. Práce má být placená, ne však přeplacena. A náhrady mají mýt smysl.

Renata Veselá ( 18. října 2024 20:07 )

Renata Veselá ( 18. října 2024 20:07 )

doufám ze všichni

Renata Veselá ( 18. října 2024 20:06 )

nadčasový MP ( 18. října 2024 08:16 )

Podle čeho se tedy rozhodujete koho volit? Podle "zavazujicich" slibu před kamerou?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa