V SOCDEM končí Buzková a exministr Petříček kvůli směřování strany. Maláčová jim poděkovala
Výstupové období na české politické scéně pokračuje. Krátce po krajských a senátních volbách opustil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský Piráty a exministr financí Miroslav Kalousek se zase rozloučil s TOP 09. Teď, po sjezdu, zřejmě prořídnou řady Sociální demokracie. Odchází další exšéf rezortu zahraničí Tomáš Petříček i někdejší ministryně školství Petra Buzková. Nová šéfka SOCDEM Jana Maláčová na síti X uvedla, že Buzkové i Petříčkovi děkuje za jejich práci a přeje jim vše dobré.
Rozchod politiků se stranou sdělil Petříček na síti X. „Společně s Petrou Buzkovou jsme dnes oznámili ukončení členství v Sociální demokracii, jejíž další směřování, nastolené na sobotním sjezdu strany, zásadně nesdílíme,“ napsal. Trnem v oku jsou zřejmě postoje novopečené předsedkyně Jany Maláčové.
Ta už na sjezdu nevyloučila možnou spolupráci SOCDEM s koalicí Stačilo!, v jejímž čele stojí komunisté. Sociální demokracie má sice i dál hájit členství Česka v Evropské unii a NATO, což KSČM hrubě odmítá, Maláčová to však nepovažuje za stěžejní téma strany. „Domácí problémy mají přednost před zahraniční politikou,“ řekla.
Maláčovou zvolil sjezd v Hradci Králové zhruba 66 procenty hlasů. Její protikandidát, bývalý ministr pro lidská práva a senátor Jiří Dienstbier, před sjezdem varoval před úmyslem Maláčové spolupracovat s antisystémovou levicí včetně komunistů.
Maláčová v kandidátském projevu také uvedla, že jejím cílem je do sněmovních voleb vybudovat širokou levicovou koalici, „která bude bránit dalšímu ožebračování lidí“. Vzorem pro ni je francouzské levicové uskupení Nová lidová fronta (NFP). Delegátům řekla, že v případě vybudování levicové aliance sociální demokraté nebudou kandidovat na kandidátkách KSČM.
Sociální demokraté mají stále v platnosti takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které straně zakazuje spolupráci s komunisty. Usnesení zapovídá spolupráci s extremistickými stranami, konkrétně jmenuje KSČM. Případnou revizi bohumínského usnesení Maláčová na dotaz ČTK označila za předčasnou otázku, která není na stole.
Ostatně nadšení ze zvolení Maláčové neskrývala ani předsedkyně KSČM a šéfka Stačilo! Kateřina Konečná. „Gratuluji Janě Maláčové ke zvolení předsedkyní jedné z nejstarší levicových stran v České republice. Levice potřebuje každou ruku k obnovení spravedlnosti v naší zemi!“ sdělila na síti X.
Statutárním místopředsedou se navíc na sjezdu stal další exministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, se kterým se Petříček dlouhodobě rozchází v názorech na některá témata. V srpnu mu třeba coby moderátor odebral slovo poté, co Zaorálek v debatě s bývalým senátorem Jiřím Dienstbierem naznačoval, že vinu za pokračující válku na Ukrajině nesou částečně Spojené státy. Právě Dienstbier prohrál souboj o předsednický post s Maláčovou.
Předsedkyně i tak v pondělí odpoledne oběma bývalým ministrům poděkovala. „Oběma dnes již bývalým spolu-straníkům Petře Buzkové a Tomášovi Petříčkovi děkuji za jejich práci a přeji vše dobré,“ napsala Maláčová na sociálních sítích.
Petra Buzková byla členkou Sociální demokracie od roku 1989. V České národní radě, ze které se v roce 1993 stala poslanecká sněmovna seděla v letech 1992–2004. V letech 2002–2006 byla ministryní školství ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Sociálně demokratickou politiku má zřejmě v krvi. Její pradědeček František Modráček se stal členem strany už v roce 1897.
Tomáš Petříček vstoupil do SOCDEM v roce 2005, již předtím byl ale členem Mladých sociálních demokratů. Od roku 2018 do roku 2021 byl ministrem zahraničních věcí ve vládě Andreje Babiše. Pikantní je, že v roce 2017 byl od května do prosince náměstkem Maláčové coby ministryně práce a sociálních věcí.
Nerviky? Hni se hnise. 🙂