Soudy v Česku ochromila stávka za vyšší platy: Nefungují podatelny, informační centra ani pokladny

Autor: ČTK - 
7. října 2024
11:03

Na soudech po celém Česku dnes začíná třídenní stávka zaměstnanců, kterou kvůli nízkým platům vyhlásil Odborový svaz justice. Protest fungování soudů značně omezí, mnohde se do něj zapojí většina či všichni administrativní pracovníci. Zavřené zůstanou podatelny, pokladny a informační centra. Zaměstnanci nebudou v těchto dnech odpovídat na dotazy a rozesílat rozhodnutí, lidé nebudou moci nahlížet do spisů. Soudci také odročí některá už nařízená jednání. Stávka zkomplikuje i vyřizování volebních stížností.

Celkově se stávky má zúčastnit 90 procent zaměstnanců okresních soudů a 65 procent zaměstnanců soudů vyšších instancí. Zapojit se mají všechny obecné soudy. Vedení některých soudů svým zaměstnancům veřejně projevila podporu. I představitelé justice dlouhodobě poukazují na podhodnocení pracovníků soudů. Skutečný průměrný plat justičního personálu byl loni 36 916 korun, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43 341 korun.

Protest neodvrátila ani schůzka ministrů spravedlnosti a financí Pavla Blažka a Zbyňka Stanjury (oba ODS) s justičními odbory minulý týden. Ministři odborářům slíbili, že jednání budou po stávce pokračovat. Ještě před trvalou změnou tarifů je možným řešením příplatek, který by musela schválit vláda. Odbory po protestu zůstanou ve stávkové pohotovosti.

Soudy o situaci informovaly veřejnost na svých webech. Současně doporučily, aby si lidé své případy kontrolovali na justičním serveru Infojednání. Soudní poplatky bude podle nich možné uhradit prostřednictvím České pošty.

Za vyšší platy stávkovali zaměstnanci všech českých soudů s výjimkou Ústavního, jehož pracovníci jsou financováni z jiné rozpočtové kapitoly, už 29. května.

„Už jsme skeptičtí“

Dlouhodobá skepse a především nízká životní úroveň stojí za rozhodnutím mladé soudní úřednice z olomouckého okresního soudu vstoupit do stávky. Na účet dostává každý měsíc výplatu 21 tisíc korun čistého. Za sebou má přitom osm let praxe a v administrativě vykonává rejstříkovou vedoucí, na svých bedrech má tak i poměrně velkou odpovědnost. „Doufáme, že se něco změní, ale už jsme skeptičtí. Jinou možnost než na tuto situaci upozornit stávkou nemáme,“ řekla dnes v rozhovoru s ČTK úřednice.

Společně s ní se dnes do třídenní stávky zapojili téměř všichni zaměstnanci z justičního personálu. I z toho důvodu dnes narazí lidé při příchodu do budovy Okresního soudu v Olomouci na mříže, budova je totiž až do středy uzavřena a zajištěny jsou pouze občanskoprávní, detenční a vazební služby.

„Ty peníze jsou opravdu mizerné. Beru 21 tisíc korun měsíčně, nepokryje mně to vůbec nic. Mám hypotéku, musím dojíždět. Já naštěstí nemám děti, ti, co je mají, jsou na tom ještě hůře, musí tak ke své práci chodit ještě na brigády,“ popsala administrativní pracovnice soudu.

„Pracovnice, které jsou starší, nechtějí už práci měnit kvůli stabilitě,“ doplnila mladá žena. Jako rejstříková vedoucí má přitom mimo jiné na starosti zajišťování přípravy a chodu soudního jednání, vyhotovování rozhodnutí a vyřizování porozsudkové agendy včetně vyhotovování zápisů ze soudních jednání. „Všichni jsou stoprocentně naštvaní,“ dodala.

Zrušená či odročená jednání

Stávka justičního personálu na východě Čech dnes ráno začala, odehrává se bez zmatků. U okresních soudů v obvodu Krajského soudu v Hradci Králové (KS HK) se ke stávce připojilo asi 90 procent zaměstnanců a u krajského soudu včetně pobočky v Pardubicích 70 procent. Většina jednání byla zrušena nebo odročena, o rozsahu omezení pro veřejnost soudy předem informovaly. 

Většina ústních jednání byla zrušena nebo odročena, a to na obou dvou pracovištích KS HK. „Kanceláře všech úseků jsou ochromeny, v důsledku čehož není možná průběžná práce se spisy, tedy nařizování jednání, předvolávání svědků či vypracování soudních rozhodnutí. Také není možné reagovat na došlá podání,“ uvedla mluvčí KS HK Kateřina Jarkovská.

Podání po dobu stávky není možné Krajskému soudu v Hradci Králové doručovat v papírové formě a podatelna bude všechna podání předávat příslušným oddělením a kancelářím postupně až od čtvrtka 10. října. Není také možné získat prostřednictvím informační kanceláře informace o stavu řízení a je vyloučena možnost nahlížet do spisu.

O stávce informuje justiční stráž

Na pražských soudech jsou dnes uzavřené pokladny, podatelny a informace pro návštěvníky. O třídenní stávce zaměstnanců kvůli platovým podmínkám informují návštěvníky většinou hned u vstupu členové justiční stráže. Do budovy tak chodí pouze účastníci jednání, z nichž ale některá museli soudci kvůli nepřítomnosti protokolujících úřednic odročit.

Podle vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) na sociální síti X je stávka důsledkem nesprávného zařazení justičních pracovníků do platových tříd. Řešení ale podle něj nemůže prosadit jeho ministerstvo.

U pražského vrchního soudu, který sídlí na náměstí Hrdinů v Nuslích, se příchozí návštěvník nesetká s žádnými viditelnými upozorněními na stávku. O jejím konání informuje u bezpečnostního rámu člen justiční stráže. Dopoledne začalo jedno trestní zasedání, které se týká drogové trestné činnosti. Umožnila to mladá zaměstnankyně justičního aparátu, která přišla do práce i přes úraz nohy. Předsedkyně senátu pracovnici na počátku jednání poděkovala za to, že vyhověla jejich žádosti.

Zaměstnankyně ČTK řekla, že volno, které dnes její stávkující kolegové čerpají, bude potřebovat na rehabilitaci. Žena už navíc nevěří tomu, že tato forma protestu reálně povede k přidání peněz.

Uzavřené podatelny

Stávka omezila i provoz soudů v Jihomoravském kraji počínaje dneškem omezila třídenní celorepubliková stávka zaměstnanců, kterou kvůli nízkým platům vyhlásil Odborový svaz justice. Zavřené zůstaly například podatelny, pokladny či informační centra. V Břeclavi či ve Vyškově jsou pro veřejnost budovy soudu uzavřené. Vyplývá to z informací na webech jednotlivých soudů či z vyjádření zástupců soudů.

U krajského soudu jsou mimo provoz soudní kanceláře, podatelna, pokladna, telefonní ústředna a informační centrum. Soud také nepřijímá žádná písemná podání. „Doplňující informace o provozních omezeních poskytnou osobám vstupujícím do budovy krajského soudu na pracovištích Rooseveltova 16 a Husova 15 příslušníci místní jednotky justiční stráže u vchodu,“ uvedl předseda soudu Milan Čečotka na webu v oznámení o omezení provozu.

Mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová ČTK už dříve řekla, že stávkovat bude asi 60 procent zaměstnanců soudu. „Do stávky se zapojí celý administrativní personál veřejného rejstříku, takže jeho chod bude zcela paralyzován,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že v Brně soud zrušil na trestním a civilním úseku asi 20 jednání.

U městského soudu se stávky účastní podle mluvčí Petry Láníčkové zhruba 70 procent zaměstnanců. „Je třeba však upozornit, že se určitá část zaměstnanců stávky neúčastní ne z důvodu, že by stávku nepodporovala, ale zejména z důvodu, že si nemohou se svým nízkým platem dovolit tři dny neplaceného volna. Pro zaměstnance pak stávka znamená, že budou muset dohánět veškerou práci, která zde na ně tři dny čekala a naopak přibývala další,“ uvedla už dříve mluvčí.

Stávkuje většina zaměstnanců

Drtivá většina zaměstnanců soudů v Libereckém kraji se také připojila ke stávce. Konat se bude jen několik líčení, pro něž se podařilo zajistit zapisovatelku nebo není nutná její účast. Uzavřená jsou pracoviště podatelen, informačních středisek i pokladen, vyplývá z dnešního zjištění ČTK.

V Liberci je sice společná budova okresního i krajského soudu přístupná, jednotlivá pracoviště jsou ale uzavřená. „Proběhne pouze příjem pošty a její roztřídění z hlediska důležitosti,“ uvedla mluvčí pobočky krajského soudu v Liberci Karolína Francová. Z 86 pracovníků pobočky krajského soudu, a to včetně asistentů soudců, se jich do stávky aktivně zapojilo 61 a sedm lidí je na dovolené nebo nemocných. Konat se tak bude jen několik líčení.

Na libereckém okresním soudu se do stávky zapojili takřka všichni z více než 110 administrativních pracovníků. „Zůstal jen jeden či dva pro nejakutnější případy,“ řekl ČTK předseda okresního soudu Petr Hoček. Pracovníci soudu mají podle něj podporu i ze strany soudců. „Jsou na jejich straně, proto došlo i k masivnímu odročování, aby si veřejnost uvědomila, že justice nejsou jen soudci,“ dodal.

Video  Pirát Bartoš v Blesku: Politika je tvrdá, každý si teď rád do nás čutne! Jaké má teď vztahy s Fialou?  - jan jedlička
Video se připravuje ...

jajas ( 7. října 2024 19:23 )

To není Hoflova priorita..... 😃

jajas ( 7. října 2024 19:22 )

Téměř všech se ptáš: ...co na tom zase nechápeš....Vypadá to, že tvé "příspěvky" jsou na prd. 🙂

jajas ( 7. října 2024 12:00 )

"Skutečný průměrný plat justičního personálu byl loni 36 916 korun, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43 341 korun."
No a co jako chtějí? Mít ten průměr 43.000 Kč? No ale když jim přidají, tak se, logicky, zase ten průměr zvedne a oni budou zase brblat.....Pokud se zvyšují platy, tak se přece zvyšuje i jejich průměr, takhle by to šlo do nekonečna... a vždy bude mít "někdo" méně a někdo více, proto to je průměr. 👎

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa