Piráti po volebním debaklu: Bartoš a celé vedení končí! „Strana potřebuje nový vítr“
Ivan Bartoš a celé vedení Pirátů se rozhodlo rezignovat. Reagují tak na velmi špatný výsledek strany v krajských a evropských volbách. Stranu povede současné předsednictvo do výběru nového vedení, to by se mělo odehrát 9. listopadu. Bartoš se již nebude ucházet o funkci předsedy Pirátů. Strana potřebuje nový vítr, uvedl.
- Předsednictvo vládních Pirátů včetně vicepremiéra Ivana Bartoše v neděli pozdě večer oznámilo na stranickém internetovém fóru svou rezignaci.
- Jde o reakci neúspěch v krajských volbách, po kterém původně členové předsednictva oznámili, že dávají své funkce k dispozici.
- Piráti o víkendu v krajských volbách propadli podobně jako v nedávných volbách do Evropského parlamentu.
- Ve vládě je Bartoš jedním z trojice pirátských ministrů, zastává funkci ministra pro místní rozvoj a místopředsedy kabinetu pro digitalizaci.
- Bartoš, kterého zdobí pro politika netypický účes s dredy, také vystupuje jako DJ, hraje na akordeon a občas zpívá v kapele Nohama napřed.
„Vedl jsem Pirátskou stranu bezmála 15 let a od té doby jsme od party dobrovolníků došli až do českého a Evropského parlamentu a do vlády. Naši lidé se vždy snažili ve všech patrech politiky odvádět dobrou práci pro lidi a dodávali reálná zlepšení. Přesto se nám ji opakovaně nepodařilo obrátit ve slušný volební výsledek,“ uvedl Bartoš v oznámení, proč se rozhodl funkci předsedy strany pustit.
„I když celostátní preference přisuzují opakovaně Pirátům solidní podporu, série neúspěchů Pirátů v posledních dvou volbách je pro mě osobně velkou ránou a zároveň zprávou, že je potřeba nový vítr ve vedení strany. Proto jsem se rozhodl rezignovat na post předsedy a v nadcházející volbě se o tento post ucházet nebudu,“ vysvětlil dále předseda strany.
Republikové předsednictvo Pirátů na základě výsledků v krajských a senátních volbách rezignuje na své funkce ve vedení strany. Kromě předsedy Ivana Bartoše i místopředsedkyně a poslankyně Klára Kocmanová, europoslankyně Markéta Gregorová a zastupitelka obce Krnsko Dominika…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) September 22, 2024
Rezignace se kromě Bartoše týká místopředsedkyně a poslankyně Kláry Kocmanové, europoslankyně Markéty Gregorové a zastupitelky obce Krnsko Dominiky Poživilové Michailidu. Místopředsedkyně Jana Holomčík Leitnerová podala rezignaci už během nedělního dne. Nynější lídry si Piráti vybrali v lednu v Brně.
Chtěli nejdřív diskutovat
Bartoš včera na tiskové konferenci uvedl, že volební výsledek strany vnímá jako selhání předsednictva a že je pro Piráty bolestný. Republikové předsednictvo Pirátů tak už včera dalo na základě výsledků voleb k dispozici své funkce, rozhodovat mělo celostátní fórum strany. Mezi členy se ale začaly ozývat hlasy, že by vedení mělo rezignovat okamžitě.
Bartoš dnes uvedl, že od sobotního vyjádření se odehrála řada jednání. „I když je naším dobrým zvykem mít ve straně prostor věci společně prodiskutovat, k čemuž jsme chtěli dát prostor, shodli jsme se jako předsednictvo, že převažuje nutnost co nejrychlejšího řešení současné situace,“ dodal. Předsednictvo proto oznámilo rezignaci. Stranu dovede do zasedání celostátního fóra, které svolalo na 9. listopad.
Špatný výsledek
Před čtyřmi lety získali Piráti zhruba stovku ze 675 krajských zastupitelských křesel a vytvořili vládnoucí koalice s jinými stranami v devíti ze 13 krajů. Při letošních krajských volbách zaznamenali největší propad ze všech stran a přišli o 96 krajských zastupitelů. Budou mít jen tři v Plzeňském kraji.
V červnových evropských volbách strana cílila na čtyři mandáty, ale se ziskem 6,20 procenta hlasů získala jediný. Piráti obhajovali tři křesla a 13,95 procenta hlasů z roku 2019. Propad pro Piráty znamenaly i sněmovní volby v roce 2021, kdy šli do hlasování v koalici se Starosty.
Zpackaná digitalizace
Nejde ale jen o volby. V poslední době se Bartoš, vykonávají pozici ministra pro místní rozvoj, musel potýkat s ostrou kritikou kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení, kterou má na starosti jeho ministerstvo a jež měla začít fungovat letos 1. července. Rozjezd nového systému ale provázejí vážné problémy, kvůli kterým MMR a jeho šéfa kritizovali opoziční i koaliční politici, opozice se pokoušela ve Sněmovně prosadit výzvu k Bartošově rezignaci. Bartoš odejít odmítal a chtěl digitalizaci dokončit. Ministrem zatím zůstává.
„Piráti vyrostli zdola a poradíme si i dál. Děláme politiku pro lidi, máme spoustu rozdělané práce,“ uvedl v neděli Bartoš. Piráti od své práce neutečou, oklepou se a najdou cestu, jak lidem představovat výsledky své práce, míní.
Kalousek: Politika je krutý job
Exministr financí a bývalý předseda TOP 09 v reakci uvedl, že politika „je krutý job“ a tohle v ní jednou čeká každého předsedu. „Bartošovi ale už nikdy nikdo nevezme, že z nuly a na zelené louce vybudoval politickou sílu, která se podílí na moderní historii země. Stýskat se mi nebude, ale respekt vyjádřit musím. Hodně štěstí,“ napsal Kalousek na síti X.
„Rezignaci Ivana Bartoše respektuji. Budu s ním jednat o dalším postupu,“ uvedl ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhodnutí také respektuje. „O dalších krocích a dopadech na vládní koaliční spolupráci předpokládám budeme jednat v příštích dnech,“ napsal Jurečka.
„Ivane, přeji Vám hodně sil a děkuji za Vaši práci,“ vzkázala europoslankyně STAN a někdejší prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.
K dalšímu jednání o tom, jak budou Piráti pokračovat na vládní úrovni, vyzývá i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který Bartošovi poděkoval. „Věřím, že složité období rychle překonáte, protože před námi je ještě rok vládnutí, ve kterém musíme jako vláda zabrat, přinést výsledky a získat zpátky důvěru voličů,“ napsal na síť X.
Ivane, díky.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) September 23, 2024
Děkuju tobě a celému vedení Pirátů za spolupráci a přeju vám hodně sil. Věřím, že složité období rychle překonáte, protože před námi je ještě rok vládnutí, ve kterém musíme jako vláda zabrat, přinést výsledky a získat zpátky důvěru voličů. Potřebujeme znovu oslovit…
Kdo místo Bartoše?
„Pokud by vyhrála třeba Jana Michailidu nebo podobní extrémní liberálové, tak ta strana končí. Tahle politika se dá řešit v Praze v kavárně, ale nemůžete ji nabízet běžným lidem ze Šumperka,“ řekl Blesku politolog Jakub Lysek z Palackého univerzity v Olomouci. Budoucnost strany by podle něj mohl spasit ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Myslím si, že by dokázal tu stranu dostat klidně k 10–15 procentům,“ míní Lysek.
Tímto piráti ukázali, že to neberou vážně a zodpovědně.mysleli si, že jsou na nějakém večírku a jaksi bylo jaksi bude.Však to nějak dopadne Fialovi držíme hlasy. Jako malí kluci.Absolutně bez znalostí a pracovní odbornosti.Myslím že, by nebyli schopni ani vést schůzi v paneláku.