Bartošovo grilování ve Sněmovně kvůli zpackané digitalizaci: Výzva k rezignaci neprošla!
Opozice ve Sněmovně podle očekávání neprosadila výzvu, aby vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) kvůli potížím s digitalizací stavebního řízení rezignoval. Bartoš odmítal kritiku za údajnou aroganci, pětikoalice však po půlnoci podpořila návrh ANO, aby Bartošovo ministerstvo předložilo do konce září sněmovnímu výboru pro veřejnou správu detailní plán nápravy všech nedostatků.
- Šéf Pirátů Ivan Bartoš k výzvám k odstoupení uvedl, že za svou politickou odpovědnost bere to, že projekt dotáhne do zdárného konce.
- Podle opozičních hnutí ANO a SPD by měl umožnit užívat původní funkční systémy stavebního řízení do doby, než se nový systém povede doladit.
- Koalice po půlnoci podpořila pouze návrh ANO, aby Bartošovo ministerstvo předložilo do konce září sněmovnímu výboru pro veřejnou správu detailní plán nápravy všech nedostatků.
- Bartoš v létě kvůli problémům s digitalizací čelil výtkám koaličních kolegů. Ve Sněmovně echtěl odhadovat, jak dlouho očekávané jednání Sněmovny k tomuto tématu může trvat.
- Bartoš plánuje odpovídat na dotazy či reagovat na nepřesné informace. „Je důležité poskytnout relevantní a aktuální informace těm, kdo neměli možnost se s nimi seznámit,“ uvedl.
- Vicepremiér poslancům mimo jiné vysvětloval, že nebylo možné spustit systém ve zkušebním provozu třeba jen v jednom kraji, jak požadovali, protože zákon takto napsaný není. Uvedl, že systémy digitalizovaného stavebního řízení vykazují některé nedostatky také proto, že byly dodány pouze v minimalistické podobě.
- Projekt podle Bartoše není možné zatím objektivně po dvou měsících provozu hodnotit, data však ukazují pozitivní trendy. Zdůraznil, že problémy stavebního řízení nezačaly s novelou a digitalizací letos v létě, ale byly dlouhodobé, a aktuální změny je naopak mají řešit.
„Sněmovna ukládá ministerstvu pro místní rozvoj, aby do 30. září předložilo výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj detailní plán opatření k nápravě všech nedostatků digitalizace stavebního řízení a územního plánování a Národního geoportálu územního plánování včetně harmonogramu technických úprav a školení pracovníků stavebních úřadů,“ shodli se poslanci. Bartoš má navíc výbor pravidelně informovat o postupu, dokud nebudou systémy plně funkční.
Bartoš během úterní schůze, jejíž program poslanci schválili po více čtyřech hodinách od začátku jednání až po 18:00, čelil výtkám opozice, že bagatelizuje problémy s digitalizací stavebního řízení, které nebylo dostatečně připravené a odzkoušené, a odpovědnost za ně svaluje za jiné.
Opoziční zástupci kvůli tomu obviňovali Bartoše z arogance. Ministr to odmítl. Ohradil se také proti údajům, že potíže s digitalizací znamenají ztrátu kolem 770 milionů korun denně.
Bartoš vytáhl tikající bombu
Bartoš se ke slovu dostal po šesté hodině. Za osm let podle něj ANO sedělo ve věci digitalizace se založenýma rukama. „30 let se na něj čekalo, ale všichni, kdybych to použil lidově, ho tak trochu vysrabili,“ řekl o projektu digitalizace stavebního řízení, kterému se nyní věnuje jeho rezort. To, co viděl po příchodu na své ministerstvo, označil za tikající bombu.
„Ten obří projekt je rozhodně třeba dotáhnout,“ uvedl Bartoš. Problémy podle něj nezačaly 1. červencem, existovaly už předtím. V červenci podle něj začala cesta ke zlepšení. Systémy stavebního řízení vykazují některé nedostatky rovněž proto, že byl dodán v minimalistické podobě. Vyžadoval to zákon a ÚOHS, řekl dnes Bartoš. Poděkoval úředníkům za jejich nasazení.
Projekt podle ministra není možné zatím objektivně po dvou měsících provozu hodnotit, data však ukazují pozitivní trendy, uvedl dříve. Portál stavebníka už využili lidé k úspěšnému podání více než 19.000 žádostí, dodal.
Piráti si podle Michálka systém prohlédli na jednání klubu. Není dokonalý, kritika často nicméně není férová, doplnil. „Schválili jsme záměr modernizovat legislativu, která upravuje nasazování informačních systémů,“ dodal. Při zavádění nových IT systémů by měly předpisy umožnit testování jen v některých krajích či na některých úřadech, ale také například zavést možnost uživatelů hodnotit své zkušenosti hvězdičkami.
Ministr se brání tím, že potíže s novým formátem stavebního řízení jsou postupně odstraňovány. Koaliční politici Bartoše kritizují, po jeho rezignaci ale nyní nevolají. „Nejsme spokojeni s tím, jak stavební řízení funguje, neumím si představit, že by rezignace něco vyřešila. Je třeba, aby se digitalizace rozjela,“ uvedl před sněmovním jednáním předseda klubu TOP 09 Matěj Ondřej Havel.
Bartoše upozorňovali na problémy
Předseda Rady Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v úterní debatě ke krajským volbám v České televizi uvedl, že Bartoše na případné problémy s digitalizovaným řízením upozorňovala například právě Rada Asociace krajů, ale i další instituce.
„Politika je založena i na osobní odpovědnosti. A podle mě se teď nemůžeme bavit o tom, jestli se jedná o vládního koaličního partnera,“ uvedl. Problémy při zavádění digitalizace stavebního řízení v debatě kritizovala i většina dalších účastníků televizní debaty z různých stran, kteří se stejně jako Kuba budou ucházet o hlasy voličů v nadcházejících krajských volbách.
Babiš: Kecy...
Jednání Sněmovny v úterý odstartovalo ve velkém. Hodinu a půl hovořil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Předseda ANO Andrej Babiš se v hodinovém předvolebním vystoupení ohradil proti negativní kampani ODS, podle níž Babiš zadlužil občany v rámci republiky a slibuje to udělat i v krajích.
„Je už to vlastně třetí taková kampaň proti nám,„ postěžoval si šéf ANO s použitím svého oblíbeného výrazu. „Já už to nemůžu poslouchat, ty kecy,“ uvedl k obvinění Babiš. Podle něj za stav ekonomiky může současná vláda, obhajoval kroky svého bývalého kabinetu. Šéf ANO odmítl tvrzení, že v případě vítězství ANO bude líp jen jemu. „Andrejovi bude líp, jen když nebude v politice a nebude sem chodit,“ uvedl ve Sněmovně Babiš.
Obdobně zaměřené protivládní vystoupení měla také předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, podle níž současná vláda zadlužuje ČR třikrát rychleji než ministři ANO. Do debaty se s přednostními řečnickými právy přihlásili rovněž předseda poslanců SPD Radim Fiala, místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havlíček. S ohledem na koaliční většinu ve Sněmovně opoziční návrhy nemají šanci na úspěch.
Havlíček: Bartoš nemá odvahu přiznat vinu
Místopředseda Sněmovny a stínový premiér ANO Karel Havlíček později řekl, že digitalizace stavebního řízení je jedno z největších selhání od roku 1989 ve smyslu zavádění státního informačního systému. Obvinil Bartoše, že nemá odvahu přiznat neúspěch a vinu pouze přehazuje na někoho jiného a hlavně na hnutí ANO, které k digitalizaci nepřistoupilo. „Neměli jste kolem sebe lidi, kteří by vám řekli, že je to nepřipravené,“ uvedl na adresu koalice Havlíček. Podotkl, že původní systém nebyl ideální, ale byl funkční.
Havlíček na závěr svého projevu prohlásil, že ANO je ochotné podpořit návrat stavebního řízení ke stavu do 30. června, tedy v režimu podle nového stavebního zákona, ale bez povinné digitalizace. Ministerstvo by tak podle něj mohlo mezitím vyzkoušet plné digitální řízení, ale spustilo by až v okamžiku, kdy bude vyzkoušené. Prohlásil, že ANO by podpořilo takovou změnu třeba ve stavu legislativní nouze nebo ve zrychleném režimu, kdy Sněmovna může schválit změnu zákona již v prvním čtení.
Nařčení z arogance
Předseda klubu SPD Radim Fiala navrhl text usnesení, v němž by Sněmovna mimo jiné vyzvala Bartoše, aby převzal politickou odpovědnost.
Vládě chce uložit, aby analyzovala a vyhodnotila klíčové problémy zaváděného systému, a navrhla konkrétní legislativní a technická opatření k nápravě. Měla by také dočasně umožnit používání papírové podoby podání. Bartoš v reakci na opoziční kritiku odmítl obvinění například z arogance.
Přicházíme o miliardy?
Odmítl také, že by pirátská strana „rozbořila“ nový stavební zákon a zdůraznil, že nynější koalice nechtěla čistě státní stavební správu. Ohradil se také proti údajům z rozpravy, že potíže s digitalizací znamenají ztrátu kolem 770 milionů korun denně.
Vláda podle Havlíčka nese za problémy plnou odpovědnost, neměla by se vymlouvat na hnutí ANO nebo na stavební úřady. „Zásadně se omezili stavebníci, investoři, developeři, projektanti, architekti, paralyzovaly se dotčené obce, destabilizovaly se dotčené úřady,“ uvedl Havlíček s tím, že česká ekonomika přichází o miliardy korun.
Bartoš podpoří rozpočet a ostatní vládní strany nebudou na oplátku požadovat jeho rezignaci. Prostě neschopní tvoří jednolitý kolektiv 😃