Tučné odměny pro poradce: Ministři musí zveřejnit seznam. Jenže Jurečka povinnost včas nesplnil
Boj proti korupci. To je mantra, kterou se zaklínají všechny politické strany. A v rámci toho ministerstva zveřejňují seznam poradců. A to každý půlrok. Výjimkou nebylo ani první pololetí roku 2024, kdy k 15. srpnu seznamy vyvěsily všechny rezorty. Tedy až na ten práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
Zveřejnit seznam poradců a poradních orgánů včetně odměn za jejich práci ukládá ministerstvům dokument s trochu krkolomným názvem Rámcový rezortní interní protikorupční program. Ten jasně říká, kdy a v jaké podobě mají být informace vyvěšeny.
„Na internetových stránkách ministerstev… se k datu 15. února a 15. srpna za předchozí pololetí zveřejňuje, resp. aktualizuje seznam (poradců a poradních orgánů),“ stojí ve vládním dokumentu. Zveřejnění seznamů je pak součástí protikorupční strategie vlády schválené už v roce 2013.
„Ministerstvo práce a sociálních věcí si je vědomo povinnosti zveřejnit seznam poradců a poradních orgánů za 1. pololetí roku 2024. Za prodlení se omlouváme, došlo k němu z technicko-organizačních důvodů,“ uvedl na dotaz Blesku mluvčí Jurečkova rezortu Jakub Augusta.
A slíbil, že dojde k nápravě a zveřejnění seznamu na internetových stránkách rezortu nejpozději v pondělí. A během dopoledne rezort seznam skutečně na své stránky pověsil. Ačkoliv ministerstva mají povinnost seznamy poradců zveřejňovat, pokud ji nedodrží, sankce jim nehrozí. Maximálně v nějaké politické rovině konkrétního ministra nebo jiného funkcionáře.
Účty za poradce, poradní orgány a právní služby jdou v jednotlivých rezortech do milionů korun. Vyčnívá mezi nimi ministerstvo financí Zbyňka Stanjury (ODS), které za rady zaplatilo sice jen 1,6 milionu, ale za právní služby v mezinárodních arbitrážích – kde jde i o miliardy – dalo dalších 33 milionů.
Kolik dávají za rady jednotlivá ministerstva
- Přes 10 milionů daly za služby rádců tři rezorty – místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyplázl přes 15,7 milionu, vnitro Víta Rakušana (STAN) dalo přes 12,7 milionu a obrany Jany Černochové (ODS) zaplatilo 10,8 milionu. U obrany ještě šlo 2,5 milionu korun na poradenské a právní služby v působnosti generálního štábu armády.
- Ministerstvo dopravy Martina Kupky (ODS) dalo za práci poradců 4,3 milionu korun a dalších 5,4 milionu padlo na rady pro státní podnik CENDIS. Jak rezort upozornil, z toho suma 802 tisíc padla za služby poskytnuté v předchozím období.
- Další rezorty už se pohybovaly více „při zemi“. Spravedlnost Pavla Blažka (ODS) vyčíslila služby na 3,9 milionu. Zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dalo 2,7 milionu, školství Mikuláše Beka (za STAN) vysolilo 2,5 milionu a průmysl Jozefa Síkely (STAN) zaplatil 2,3 milionu.
- Okolo 1,6 milionu pak shodně zaplatila za poradce ministerstva zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) a zahraničí Jana Lipavského (Piráti). A životní prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se lehce přehouplo přes 1,1 milionu korun za služby poradců.
Jurečkovo ministerstvo seznam poradců dosud nezveřejnilo a kultura pod vedením Martina Baxy (ODS) jen uveřejnila, že poradcům dávala 250 až 450 Kč za hodinu. Ale podle dat jen v lednu 2024.
Vždyť stellastella píše: "Vás možná ne....", tak čemu, důchodče, nerozumíš? 😃