Bartošova data potvrzují krizi v Česku. Nelichotivá data o (ne)dostupnosti bydlení!

Autor: Maxmilián Nový - 
7. září 2024
05:00

Koupě bytu o výměře 60 m²? Tak ta vyjde podle dat rezortu pro místní rozvoj v průměru na pět čistých ročních příjmů. Ale jen když se na něj složí celá průměrná domácnost. Radši tedy nájem? Na něm nechají lidé čtvrtinu příjmů.

Dostupnost bydlení – nejen vlastního, ale i nájemního – zůstává jedním z nejpalčivějších témat nejen v Česku, ale i většině zemí Evropské unie. Zatímco tam domácnosti vydávají na bydlení v průměru 20 % svých čistých příjmů, Češi „solí“ více.

Nájemníci průměrně v prvním čtvrtletí zaplatili za bydlení čtvrtinu příjmů. Domácností nadměrně zatížených výdaji na bydlení, tedy těch, které na něj dají více než 40 procent svých příjmů, je zhruba 13 procent… Nejen to ukazují data z nové webové stránky ministerstva Ivana Bartoše (44, Piráti).

Rozdíly mezi kraji

Co když si chce někdo koupit byt? Za průměrný kvartýr o velikosti 60 metrů čtverečních dá domácnost podle rezortu pro místní rozvoj 5 ročních čistých příjmů. Jenže rezort bere jako průměrnou domácnost 2,15 člověka. Každý kraj pak navíc vypočítávalo ministerstvo podle průměrného čistého příjmu domácností v daném kraji a podle průměrné ceny za metr čtvereční u bytů, které mají 60 m².

Třeba v Praze tak Bartošův rezort počítal s příjmem 722 tisíc korun čistého ročně a průměrnou cenu byty za m² vyčíslil na 95 tisíc korun. Jak dlouho je tedy nutné si na byt vydělat? „Nejméně dostupné bydlení je v Praze, kde domácnosti potřebují 8 svých čistých ročních příjmů na koupi bytu. Následuje Brno s potřebou více než 7 ročních čistých příjmů,“ řekl šéfanalytik rezortu pro bytovou politiku Štěpán Ripka. Naopak nejlevněji je v Ústeckém kraji, kde lidem stačí prý tři roční průměrné čisté příjmy domácnosti.

Ekonom: Země na hraně

Nadneseně pět let nejíst a jen spořit na vlastní byt, jak tvrdí data MMR? „Pokud by průměrná domácnost dávala třetinu svých peněz na splátku nemovitosti, tak jim splacení zabere 24 let,“ řekl pro Blesk ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal. Různé další faktory, jako opravy, to mohou prodloužit na 30 let.

„To se ještě zvládnout dá, ale jen ve chvíli, kdy lidi začnou hypotéku brát v rozumném věku. Bohužel se dostáváme do stavu, kdy než si člověk najde partnera, aby hypotéku utáhl, tak ji při nejlepším splatí na začátku penze,“ vysvětlil Stroukal. Podle něj je tak Česko už na hraně, kdy už i pro lidi s poměrně dobrým platem začne být pořízení bytu stále větší problém.

Video Hřibův náměstek o bytové krizi v Praze: Za 30 let tu budou žít dva miliony lidí. - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

stoura ( 10. září 2024 06:07 )

Obnovte panelovou výstavbu, jestlipak si pamatujete jméno bojovníka proti panelákům když letěl nad touhle republikou a kritizoval že vidí města plná paneláků, přesně tak , byla to tragická hradní postava jménem Havel 👎

stoura ( 10. září 2024 06:01 )

Ten zjev s mopem na kebuli a s batohem na zádech dělat nebude, jemu a jeho kámošům totiž vyhovuje současný stav 👎

zkzkz ( 8. září 2024 20:32 )

👍 👍 👍 👍 👍

Jan Reichardt ( 8. září 2024 03:03 )

Za to za socialismu se běžně byty každému přidělovali, že?

F.Prohazka ( 7. září 2024 21:20 )

Kolik sídlišť že to ten Bartoš postavil? Teď zvýšil odměny na stavebních úřadech, z 50% mzdy na 100%, a bude se jim přidávat to je držhubné za mlčenlivost za zpackanou digitalizaci. Podplácí úředníky stavebních řízení? To Kuliočko policistům slibuje, že jim Bureš přidá 5% v 2026, 2027, to jiný frajer než dredaté nemehlo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa