Bitva o 360 milionů kvůli stavebnímu řízení pokračuje! Firma tvrdí: počítalo se s námi dál. Bartošův rezort: hledáme cesty
PRAHA – Hra o 360 milionů korun nabírá na obrátkách. Vicepremiér Ivan Bartoš (44, Piráti) zveřejnil úryvek emailu, který mu dle jeho slov poslal šéf Vita software Jiří Štochel. Právě jeho firma do července dodávala systém stavebního řízení většině úřadů. A za převod dat chce výše zmíněný ranec. Jenže stát nic platit nehodlá.
Bartoš část emailu uveřejnil včera na sociální síti X s tím, že mu ho poslal šéf firmy, která: „doteď měla v podstatě monopol na software stavebních úřadů“. Touto firmou je právě Vita software, která dodávala systém asi pro 85 procent stavebních úřadů a její program používá i Dopravní a energetický stavební úřad.
„MMR (ministerstvo pro místní rozvoj, které řídí právě Bartoš – pozn. red.) předpokládá, že řízení zahájená do 30. června 2024 se dokončí v našem programu,“ píše podle Bartoše Štochel. Blesk se proto ptal ministra, jestli se hledají nějaké možnosti, jak zajistit převod dat tak, aby za ně stát nemusel platit požadovaných 360 milionů korun.
Platit nechtějí
Vita software podle HN argumentovala, že v Národním plánu obnovy bylo vyčleněno právě 360 milionů korun na převod dat. Jenže podle Petra Waleczka z oddělení komunikace MMR tyto peníze vyčleněny nejsou.
„Je pravda, že se s tím původně počítalo, protože se měly rušit stavební úřady v území a měl vzniknout Nejvyšší stavební úřad, v takovém případě by skutečně bylo nutné data převést. Protože se ale od toho po novele nového stavebního zákona upustilo, není potřeba data převádět,“ uvedl.
Blesk se ptal i na pasáž z emailu ohledně pokračování vedení stavebních řízení ve starém systému. „Do budoucna hledáme cesty, jak data migrovat, aby bylo možné vést řízení podle starého i nového zákona v jednom systému. V každém případě chceme zajistit, aby samosprávy převod nehradily,“ sdělil Waleczko.
Měl byste klid
E-mail adresovaný Bartošovi pak končí slovy: „Víte, že byste měl klid?“. Podle ministra jde o reakci firmy, která přichází o kšefty.
„Je mi jasné, že v digitalizaci stavebního řízení rozbíjím desítky let zabetonovaný systém, že jdu proti různým zájmům, ale teď jsem si už fakt připadal jak v banánové republice (…) Nasadili jsme na úřady moderní centralizovaný digitální systém, který navzdory současným startovním potížím je a bude velkým skokem kupředu,“ uvedl v reakci Bartoš.
Dovolená prý nebude
Úředníci a zástupci měst napříč Českem hlásí problémy s novým systémem stavebního řízení. Podle nich je nedodělaný a nefunkční a žádné usnadnění práce zatím rozhodně nepřinesl. Leckde se pak obávají i hromadných výpovědí naštvaných úředníků. Problémy se systémem přiznal i Bartoš a uvedl, že se na odstranění závad intenzivně pracuje a také se připravuje podrobný manuál.
Blesk se proto ptal, jestli se chystá někam na dovolenou, nebo bude na vše dohlížet. „Ministr Bartoš si delší dovolenou přes léto neplánuje. V závislosti na náročnosti programu si případně vyčlení několik volnějších dní, tak aby se mohl v případě potřeby kdykoli věnovat pracovním záležitostem,“ uvedl Petr Waleczko z MMR.
Radní Hlaváček: hrozí žaloby
K řadě stížností z měst se přidala už i Praha. Náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (62, za STAN) poukázal na podle něj prekérní situaci při zákonných lhůtách a závazných stanoviscích, které dávají dotčené orgány, a které se připojují jako argumenty pro finální rozhodnutí stavebního úřadu.
„Na stanovisko mají lhůtu 60 dní, překročit ji znamená automatický souhlas. V novém digitalizovaném, ale nefunkčním systému, tedy nastává reálná možnost, že povolení získá stavba, která by neměla,“ popsal Hlaváček a připojil k tomu i výčet možných potíží.
„Budou porušena pravidla, veřejný i soukromý zájem a přirozeně budou následovat hromadné žaloby, zbytečné náklady a prodloužení procesu,“ dodal Hlaváček.
Zloděj nikdy nikomu nepomohl