ANO si zase stěžuje u Ústavního soudu. Co Babišově hnutí vadí tentokrát?
Hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu změny u stavebního spoření, které byly součástí vládního konsolidačního balíčku. Vadí mu mimo jiné retroaktivita.
Do podatelny Ústavního soudu ve čtvrtek doručil návrh na zrušení části předlohy právní zástupce hnutí David Rašovský.
Od letoška se snížila maximální výše státní podpory pro stavební spoření z 2000 na 1000 korun ročně. Změna se dotkla nových i existujících smluv. Podle ANO se dosavadní klienti zároveň nemohou přes změnu podmínek vyvázat bez sankcí.
Podali jsme návrh na zrušení zákona, který snížil podporu stavebního spoření na polovinu. Razantním zhoršením podmínek u běžících smluv došlo k poškození 3 milionů občanů, důvěry v kapitálový trh i právního prostředí v ČR. Ochrana spotřebitele je pro @lepsivlada na prvním místě.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 25, 2024
Podali jsme návrh na zrušení zákona, který snížil podporu stavebního spoření na polovinu. Razantním zhoršením podmínek u běžících smluv došlo k poškození 3 milionů občanů, důvěry v kapitálový trh i právního prostředí v ČR. Ochrana spotřebitele je pro @lepsivlada na prvním místě.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 25, 2024Už letos v lednu však hnutí utržilo u Ústavního soudu porážku, když neúspěšně napadlo nižší valorizaci penzí. Tu prosadila vládní koalice ve stavu legislativní nouze kvůli podle ní neúnosným rozpočtovým dopadům. Důchody tak loni v polovině roku stouply méně, než penzisté očekávali.
Na soud se ANO obrátilo i v případě přísnějších podmínek pro předčasné důchody nebo zpřísněného zákona o střetu zájmů.
Co ANO vadí?
Vláda podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové svévolně a v rozporu se všemi trendy v ochraně spotřebitele změnila za pochodu podmínky třem milionům občanů. „Razantní snížení podpory se nevztahuje jen na nové, ale také na stávající smlouvy, což je podle našeho názoru v rozporu se zásadou předvídatelnosti práva, narušuje to legitimní očekávání a právní jistotu spotřebitelů,“ řekla na dnešní tiskové konferenci.
Předčasný odchod poškodí
Předseda sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (ANO) upřesnil, že se to týká smluv v rámci šest let trvající vázací doby. Kritizoval, že pokud by spotřebitel byl nespokojen se změnou a chtěl by odejít předčasně, takovou možnost mít nebude. „Učiní-li totiž tak, přijde o státní příspěvky zpětně, které už mu byly připsány,“ poznamenal.
Rozhodne plénum
Přijetí návrhu hnutí potvrdila mluvčí soudu Kamila Abbasi. V pátek soud podle rozvrhu práce určí soudce zpravodaje, který se bude návrhem zabývat. Nakonec však rozhodne plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Návrh poukazuje na údajný rozpor právní úpravy s ústavním pořádkem i principy vyjádřenými v dlouhodobě ustálené a závazné judikatuře ÚS.