Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Konečně! Poslanci po šesti dnech podpořili novelu o volbě poštou. ANO pak narazilo s mimořádnými schůzemi

Aktualizováno -
25. ledna 2024
17:40
Autor: ČTK - 
25. ledna 2024
05:30

Sněmovna dnes v úvodním kole projednávání podpořila koaliční návrh, který má umožnit korespondenční hlasování při volbách pro Čechy žijící v zahraničí. Vládnímu táboru se to zdařilo až šestý jednací den kvůli tomu, že schvalování novely blokovali poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Jejich návrh na zamítnutí novely nebo vrácení předkladatelům k přepracování dolní komora vládní většinou odmítla. Následně poslanci vládní koalice nepodpořili dvě mimořádné schůze, které iniciovalo hnutí ANO - k návrhu zákona o celostátním referendu a rozpočtovém určení daní. 

Úvodní sněmovní debata o návrhu trvala zhruba 63,5 hodiny čistého času, koalice kvůli obstrukcím opozIce stanovila pro hlasování pevný termín. Předlohou o volbě poštou se nyní budou zabývat poslanci z ústavně-právního výboru.

Do vlastní debaty o novele měli řadoví poslanci podáno v jednom okamžiku až 77 přihlášek, přičemž někteří se hlásili opakovaně a mnozí vystupovali mimo pořadí formou dvouminutových poznámek. Na konci debaty zůstalo nevypořádáno 31 přihlášek.

Do úvodní debaty Sněmovny o možnosti korespondenčního hlasování pro Čechy v cizině, která trvala zatím přes 62 hodin, se hodinu před ohlášeným závěrem hlásilo 27 poslanců. Kvůli pokračujícím obsáhlým projevům opozičních členů dolní parlamentní komory, kteří většinou opakují argumenty proti hlasování poštou, se pravděpodobně na všechny přihlášené nedostane. 

Předseda vlády a ODS Petr Fiala (ODS) nevyloučil pouze drobné technické změny v návrhu během debaty ve výborech, pokud se ukáže taková potřeba. „Odložení účinnosti nechceme připustit, není k tomu důvod,“ řekl novinářům.

Do debaty o novele měli řadoví poslanci podáno v jednom okamžiku až 77 přihlášek, přičemž někteří se hlásili opakovaně a mnozí vystupovali mimo pořadí formou dvouminutových poznámek. Na konci debaty zůstalo nevypořádáno 31 přihlášek. Zatím zřejmě nejdelší jednání o jednom zákonu současná Sněmovna absolvovala před rokem při zrychleném jednokolovém schvalování návrhu na zkrácení mimořádné valorizace důchodů, které zabralo přes 72 hodin čistého jednání. Tři kola projednávání konsolidačního balíčku trvala dohromady kolem 60 hodin jednání.

Obsáhlou diskusi o předloze provázely spory opozice s koalicí především o to, zda je navržená korespondenční volba v souladu s ústavními požadavky na osobní a tajné hlasování. K častým argumentům odpůrců patřily obavy ze ztráty důvěry obyvatel k regulérnosti voleb kvůli možným machinacím a tvrzení o rozdělování českých občanů na dvě kategorie. Opoziční politici se opakovaně odvolávali na stanoviska právníků a politologů, kteří se ke korespondenční volbě staví odmítavě.

Zástupci opozice a koalice se šestý jednací den přeli o ústavnost navrhované možnosti hlasovat poštou při výběru poslanců, prezidenta a europoslanců nebo její účelovost. Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v druhém obsáhlém vystoupení poukazoval na rizika falšování hlasů v korespondenční volbě. Vypočítával příklady ze zahraničí, systém posílání hlasů poštou ve dvou do sebe vkládaných obálkách přirovnal k ruským panenkám matrjoškám. Poslankyně SPD Lucie Šafránková uvedla, že koalice upřednostňuje „pofiderní pohodlí“ Čechů v cizině před ústavním dodržením ústavní podmínky tajnosti hlasování.

Polemiky vyvolal příspěvek Jany Mračkové Vildumetzové (ANO), podle které koaliční strany tlačí volbu poštou rychle a na sílu, aby si „ukously“ nějaká procenta navíc, když jejich podpora v Česku kvůli „šílenému vládnutí nebývale klesá ke dnu“. Martin Exner (STAN) reagoval, že ANO předjímá výsledek hlasování voličů v zahraničí. „Musíte se o ně snažit stejně jako o voliče se stejným volebním právem v České republice,“ řekl. Jiří Mašek (ANO) mu vzkázal, že mu přijde neuvěřitelné, že by si hnutí mělo nechat radit od těch, kteří „mají tak mizerné preference v České republice a chytají se zahraničí jako tonoucí stébla“.

Jeden z předkladatelů novely Michal Zuna (TOP 09) se ohradil proti znovu opakovaným tvrzením o protiústavnosti korespondenční volby. To, jak jsou koaliční návrhy protiústavní, podle něho dokládá středeční verdikt Ústavního soudu, jenž zamítl návrh ANO na zrušení novely, kterou vláda loni zkrátila mimořádnou červnovou valorizaci důchodů.

Zuna pak dal za pravdu poslanci ANO Stanislavu Berkovcovi, že ve Sněmovně jde jen o to zahrát divadlo, nikoli věcně diskutovat. Berkovec ale označil Zunův výklad svých slov za dezinterpretaci.

Koalice zdůvodnila stanovení pevného času pro hlasování mimo jiné tím, že argumenty pro i proti se už jen opakují. „Debata je vedena ve stylu 'už bylo řečeno vše, ale ještě to neřekli všichni',“ komentoval sněmovní jednání předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Poslanec ANO Martin Kolovratník to glosoval slovy, že asi právě proto se Michálek k vystoupení přihlásil.

Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby opakovaně poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Nesouhlasí s častými tvrzeními opozičních zástupců, podle nichž hlasování poštou nezaručí tajnost a svobodnou volbu ani to, že bude osobní. Poslanci opozice také tvrdí, že koalice prosazuje volbu poštou účelově, aby získala nové voliče. Naopak z vládního tábora zní hlasy, že dvojice opozičních hnutí tento způsob hlasování nechce kvůli slabé podpoře mezi Čechy žijícími v cizině.

Při posledních sněmovních volbách mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18 800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13 200 z nich. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) může v zahraničí volit v českých volbách kolem 600 000 lidí. Předkladatelé v důvodové zprávě novely píšou, že jejich zájem o hlasování poštou nelze předem odhadnout.

ANO neuspělo s programem dvou mimořádných schůzí

Později odpoledne poslanci neschválili proram dvou mimořádných schůzí, které iniciovalo hnutí ANO. S ohledem na postoj koaliční většiny Sněmovna zamítla návrh program mimořádné schůze k návrhu ústavního zákona o referendu. Předloha leží v dolní komoře od loňského dubna, vláda Petra Fialy (ODS) se k ní postavila záporně. Stejný osud pak potkal mimořádnou schůzi Sněmovny k návrhům šestice krajů na změny v rozpočtovém určení daní. 

karmazdarma ( 26. ledna 2024 11:39 )

Ty už by jsi si měl vytáhnout hlavu ze své vlastní (_!_) . Velká většina na diskuzi z tebe má akorát srandu a co se komunistů týče před plyšákem, zažil jsem si své. Tak raději mlč a nemel 💩 Ty chytrolíne.

qtek ( 26. ledna 2024 01:10 )

‚Nabídl 50 tisíc za 100 hlasů pro Babiše.‘ Policie prošetřuje oznámení o kupčení s hlasy ve Slaném (2021)

Petr Petrovic ( 25. ledna 2024 22:23 )

100

obcan cesko ( 25. ledna 2024 21:13 )

Demokracie a svoboda v České republice skončila!!!!

karmazdarma ( 25. ledna 2024 19:16 )

UFO: Dnes jsme se o to bavili, ne že je to stejné jak za Komančů, je to daleko horší.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa