Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Žantovský, Kaplická ani Martin Doktor neuspěli. Do Rady ČT míří Padevět či Jefim Fištejn

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2023
21:56

Senát obsadil všech šest míst v Radě České televize, které mu přepustila Sněmovna. V prvním kole tajných voleb dnes vybral ze 46 kandidátů publicistu Jefima Fištejna, rozhlasovou moderátorku Ivanu Chmel Denčevovou a šéfredaktorku magazínu EDUzín a bývalou editorku Portálu ČT24 Barboru Procházkovou. Ve druhém kole k nim ze šestice finalistů přidal spisovatele a nakladatele Jiřího Padevěta, analytika a bývalého místopředsedu Rady Českého rozhlasu Ivana Tesaře a Davida Brabce, kterého nominovala Asociace producentů v audiovizi.

Nejvíce hlasů v prvním kole získala Chmel Denčevová, a to 45 ze 78. Procházkovou volilo 43 a Fištejna 42 senátorů. V druhém kole si nejlépe vedl Tesař se ziskem 47 ze 74 hlasů. Padevět dostal 45 hlasů a Brabec 42 hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jan Tecl (ODS).

V poli poražených zůstali mimo jiné někdejší ministr kultury a bývalý šéf ČT Jiří Balvín, bývalí předsedové rady Jan Mrzena a Jiří Baumruk, televizní a filmový producent Čestmír Kopecký, scenárista a režisér Vlastimil Venclík nebo televizní odborář Antonín Dekoj. Do rady se nevrátí ani olympionik Martin Doktor. Dostatek hlasů nezískali ani bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Bezouška, bývalý vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil, bývalý disident, diplomat a senátor Michael Žantovský, někdejší šéf Českého rozhlasu Richard Medek nebo filmová producentka Eliška Kaplický Fuchsová.

Senát vybírá podle nedávné novely šest z 18 členů Rady ČT, zbývajících 12 členů rady bude nadále volit Sněmovna, která dříve sama obsazovala rady všech veřejnoprávních médií. Také v devítičlenné Radě Českého rozhlasu bude Senát do budoucna nově obsazovat třetinu míst, přičemž zbývajících šest členů bude nadále vybírat dolní parlamentní komora.

Rady veřejnoprávní televize a rozhlasu představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomoci patří například schvalování rozpočtu nebo volba generálních ředitelů.

Vyhlášením výsledků volby první den druhé listopadové schůze Senátu skončil. Členové horní parlamentní komory se k pokračování sejdou tento čtvrtek.

Video  Nový šéf ČT Souček v Blesku: Jaká bude televize pod ním? Co vyšší poplatky a chystá se propouštět?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Annar ( 30. listopadu 2023 23:23 )

🤮🤮🤮🤮🤮👎👎👎👎👎👎

pravlast ( 30. listopadu 2023 09:43 )

K čemu je celá drahá a nanicovatá RRTV? Všechna média neznají pravidla gramatiky a pravopisu,urážejí právně chráněná jména a klidně píšou a uvádějí významná jména v cizím rodu.Příkladem je baron Emil Škoda - škodovka.

Annika ( 30. listopadu 2023 02:33 )

Nasadili si tam nacka Fistejna,to jako kdyby zvolili Stepana Banderu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa