Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Vrchní soud rozhodl v kauze Čapí hnízdo. Zrušil osvobozující verdikt nad Babišem a Nagyovou?

Aktualizováno -
14. září 2023
13:35
Autor: ČTK - 
14. září 2023
06:42

 Vrchní soud v Praze dnes rozhodl o odvolání státního zástupce v kauze Čapí hnízdo, v níž byl letos v lednu nepravomocně osvobozen bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Výsledek nesdělí, dokud rozhodnutí nedoručí státnímu zástupci a obhájcům. Novinářům to řekla mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Písemné vyhotovení usnesení podle ní nelze očekávat dříve než za měsíc. Z procesního postupu nicméně vyplývá, že odvolací senát zřejmě osvobozující rozsudek zrušil a případ vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Babišův obhájce Michael Bartončík ČTK sdělil, že rozhodnutí nemůže komentovat, dokud s ním není seznámen.

O odvolání rozhodoval senát soudců Evy Brázdilové, Stanislava Králíka a Roberta Pacovského. „V neveřejném zasedání odvolací senát rozhodl usnesením, které bude nyní písemně vyhotoveno a následně rozesláno procesním stranám prostřednictvím soudu prvního stupně – Městského soudu v Praze. Vzhledem ke složitosti věci, jejíž spis čítá přes 36.000 stran, nelze písemné vyhotovení rozhodnutí očekávat dříve než za měsíc,“ uvedla Kolářová.

„Jelikož rozhodnutí ve věci dosud nebylo vyhotoveno, natož doručeno, a procesní strany se s ním tedy neměly možnost seznámit, nebude Vrchní soud v Praze výsledek jednání komentovat. Této zásady zdejší soud dbá ve všech věcech nehledě na jejich mediální sledovanost,“ doplnila mluvčí.

Vrchní soud v Praze nařídil v případu neveřejné zasedání, tedy jednání bez přítomnosti státního zástupce či obhájců. V neveřejném zasedání nelze podle trestního řádu odvolání pro nedůvodnost zamítnout a rozsudek prvostupňového soudu potvrdit. Soud ale může nepravomocný verdikt zrušit a případ vrátit zpět městskému soudu. Právě to v odvolání požadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch. „Jak vyplývá i z tiskové zprávy Vrchního soudu v Praze, nejsem ještě s obsahem rozhodnutí seznámen. Z povahy věci jej proto ani nemohu komentovat,“ napsal ČTK Bartončík.

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Podle Městského soudu v Praze se ovšem v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert účelově proto, aby mohli požádat o dotaci.

Video  Babiš o rozsudku k Čapímu hnízdu: Mám obrovskou radost. Emoce jsem si vyřídil s postelí.  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

pindal ( 16. září 2023 09:35 )

Takže stále hospodaří dobře.U nás je taková inflace,že lidi museli omezit nakupování a proč asi?

pindal ( 15. září 2023 20:14 )

Kalousek?

pindal ( 15. září 2023 19:50 )

O tom,že Babiš je náš člověk,který odevzdává daně u nás,není třeba ani hovořit a když peníze mizí v cizině,to našim vůdcům nevadí?Oni si ho neváží?To já nechápu,opravdu jim na nás záleží?

pindal ( 15. září 2023 19:43 )

A náhrady mají proto,aby jim jejich plat mohl zbýt,jako jejich výdělek každý měsíc.To se nemusí podařit podnikateli s několika milionovým obratem.Dokonce s mnoha milionovým obra­tem,za­městná­vají­cím spoustu lidí,může jet na doraz a nevím,jestli si to lidé uvědomují.

pindal ( 15. září 2023 19:24 )

Je teda fakt,že nezaměstnávají několik tisíc lidí,jako Babiš,takže jim stačí 200 litrů měsíčně a k tomu náhrady.Lidi ať si zaměstnává kdo chce, o ty ani tak moc nejde,ale velmi se hodí ty daně,které zaměstnavatel a ty lidi musí zaplatit.Taky ta práce kterou vykonají se hodí,bez té by to nefungovalo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa