Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Kabinet chce konsolidačním balíkem ušetřit víc než 70 miliard. A zrušil pět vládních zmocněnců

Aktualizováno -
10. května 2023
14:47
Autor: ČTK - 
10. května 2023
11:01

Vláda překročila původně stanovený minimální cíl ušetřit při konsolidaci rozpočtu 70 miliard korun. Po jednání kabinetu to dnes novinářům řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). O konkrétních opatřeních nechtěl mluvit, vláda je představí ve čtvrtek v poledne. Kabinet zrušil pozice pěti vládních zmocněnců, například pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, pro jadernou energetiku nebo pro sport. Ministři  oznámili, že důchodovou reformu a opatření ke konsolidaci státního rozpočtu představí ve čtvrtek symbolicky pět minut před dvanáctou. Sledujte přímý přenos tiskové konference.

„Já se domnívám, že zásadní parametry jsme dnes na vládě dořešili,“ řekl Hladík. Nepředpokládá, že by vedení koalice vedlo ještě zásadní jednání o tomto tématu.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes dopoledne představil prezidentu Petru Pavlovi rámcovou koaliční dohodu o podobě úsporných opatření, kabinet podle něj měl na dnešním jednání „ladit detaily“. Hladík po jednání vlády řekl, že se ministři zabývali zejména problematikou národních dotací.

„K tomu co definoval premiér (Petr Fiala, ODS) jako minimální cíl, jsme se nejen přiblížili, ale i ho překročili v oblasti úspor,“ řekl Hladík. Fiala i Stanjura v minulosti hovořili o potřebě snížit strukturální deficit, tedy výsledek hospodaření očištěný o vliv hospodářského cyklu o 70 miliard korun, což odpovídá jednomu procentu hrubého domácího produktu (HDP). Loni byl strukturální schodek 2,6 procenta HDP.

5 zmocněnců pryč, 2 noví přibudou

Kabinet zrušil pozice pěti vládních zmocněnců. Konkrétně jde o zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, pro evropský výzkum, pro jadernou energetiku, pro sport a pro strukturálně postižené regiony.

„Naší snahou byla racionalizace postů. Některé z nich byly dlouhodobě neobsazeny,“ uvedl ministr. Většina pozic je podle něj nahrazena jiným způsobem, například operační fond spravedlivé transformace spravuje ministerstvo životního prostředí, sport je pod záštitou Národní sportovní agentury. „Všechny pozice pozbyly v průběhu času svůj důvod a i řekněme konsolidačním úsilím vlády jsme k tomuto kroku přistoupili,“ dodal Hladík.

Kabinet naopak ustanovil dva nové vládní zmocněnce. Pro zastupování České republiky při mezinárodních vyjednáváních v oblasti změny klimatu se jím stal Jan Dusík, pro mezinárodní vyjednávání v oblasti ochrany biodiverzity pak Ladislav Miko. Oba zastupovali Česko na mezinárodních jednáních o životním prostředí během loňského předsednictví v Radě Evropské unie.

Oba jsou podle Hladíka vrcholnými odborníky v oblasti životního prostředí, kteří se problematice věnují dlouhodobě. „Za ministerstvo životního prostředí a Českou republiku velmi intenzivně vyjednávali v rámci předsednictví. Jejich kvalit bychom rádi na mezinárodním poli jako Česká republika a vláda využili i nadále,“ doplnil ministr.

Ministerský optimismus před jednáním

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) věří v to, že dnes bude mít pětikoalice finální dohodu k dispozici. „Ve čtvrtek představíme to řešení. Byť to nebude pro všechny jednoduché, je to nezbytný krok pro Českou republiku,“ řekl. Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) počítá s tím, že diskuse o úsporách bude i na programu vlády. „Naším úkolem je shodu najít. Jestli to bude dnes na vládě, nebo po vládě, to uvidíme,“ prohlásil.

Ministerská debata by se podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) měla týkat především úspor v dotacích. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v té souvislosti zdůraznil, že jeho úřad už letos zkrátil národní dotace téměř o polovinu na 2,7 miliardy korun a v balíčku národních dotací nehraje dominantní roli. „Jde to především za jinými resorty,“ uvedl.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) řekl, že u jeho ministerstva jsou programy také spíš doplňkem k unijním, za klíčovou považuje podporu budování dostupného bydlení v obcích.

Po úterním koaličním zasedání účastníci uváděli, že jednání se blíží ke konci, stále ale zůstávají sporné body. Kabinet dnes informoval, že změny oznámí ve čtvrtek v 11:55. K úsporám a změnám v důchodovém systému by se měli vyjádřit členové vlády i odborníci. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes řekl, že čas oznámení je symbolický s ohledem na to, že změny je nutné udělat ve prospěch ČR a její stability.

Koalice by dnes měla podle Jurečky dokončit diskuse o posledních drobnostech. „Platí to jak pro penzijní reformu, tak pro otázku úspor ve státním rozpočtu,“ uvedl. Bartoš doplnil, že koalice je zase o krok blíže k finální dohodě. „Dál pokračuje jednání na straně úspor, kde jsme si dali ambiciózní cíle,“ doplnil.

Video  Fiala: Je potřeba šetřit. I když to není příjemné a bude to bolet  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

st.rec ( 11. května 2023 07:50 )

Konsolidujme celou vládu do jednoho balíku a ušetříme daleko víc.

jajas ( 10. května 2023 21:13 )

"Například podle agentury Fitch má jen pět z dvaceti zemí eurozóny lepší rating než Česko. Jde o Německo, Rakousko, Nizozemsko, Lucembursko a Finsko. Ostatně, ani ze srovnání vývoje veřejného zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) v případě Česka a v případě eurozóny, není žádný rozvrat veřejných financí ČR patrný."
Jenže jestliže se tedy nynější vládě podařilo ve sněmovních volbách uspět z velké části právě vystrašením veřejnosti z rozvratu a slibem nápravy, musí nyní konat. Jinak zdiskredituje sama sebe. Loni se ještě mohla odvolávat na válku na Ukrajině a energetickou drahotu, letos už těžko může ukázat někam jinam. Musí jednat. Musí ozdravovat ony údajně „rozvrácené“ veřejné finance." 10. května 2023 Lukáš Kovanda.

jajas ( 10. května 2023 21:11 )

"Strašení začalo za hlubokého covidu. Tehdejší opozice – dnešní vládní strany – v prvních měsících covidu kritizovala tehdejší vládu, že do ekonomiky sype tak málo peněz, že se jí celá sesype. Ráda ukazovala třeba do sousedního Německa, jak tam svoji ekonomiku podporují. Tlačily také průmyslové svazy, odbory, firmy…

Takže se začalo sypat. Přisypávalo se nakonec kdekomu, až takřka bez rozmyslu. Tak moc, že opozice ztratila dvé politické téma, totiž onu „příliš malou a pomalou pomoc“. Přepólovala. Zcela otočila a vytvořila si nové, zcela opačné téma: „Pomoc je příliš velká; až tak, že rozvrací veřejné finance.“ 10. května 2023 Lukáš Kovanda.

jajas ( 10. května 2023 21:09 )

Na sezam.cz: "Nalijme si čistého vína, tuzemské veřejné finance nikdy v žádném rozvratu nebyly. O tom, že nebyly v rozvratu, svědčí ostatně i to, že žádná ze světově významných ratingových agentur Česku své hodnocení – rating – dosud ani o stupínek nezhoršila.
Přemýšlejme, pokud by české veřejné finance byly už v roce 2021 v rozvratu, těžko by mohla už současná vláda nabrat během loňska historicky rekordních více než 430 miliard nového dluhu. A pokračovat v historicky rekordně rychlém hloubení deficitů i letos. A navyšovat počet státních zaměstnanců takřka rekordním tempem.
Kabinet zkrátka může vsadit na to, že veřejnost je rozvratem, který se nekonal, vyděšená natolik, že snáze akceptuje zvýšení těch či oněch daní. Ostatně, část chystaného konsolidačního baličku bude navzdory volebním slibům s největší pravděpodobností sestávat právě ze zvýšení daní.
10. května 2023 Lukáš Kovanda.
Prostě tato vláda lže a krade....víme to všichni, jen oni to stále nechápou, protože jsou to nekompetentní laici

tarrica ( 10. května 2023 16:37 )

Lépe to napsat nejde, naprostý souhlas.
Že já idiot makala 46 let ,teď budu muset být,, solidární,, s těmi, co práci viděli jen z okna.
A vládní elita se jen pošklebuje- všimli jste si, že jak mluví o zvýšení daní či snížení třeba důchodů, tak se všichni tlemí jak pitomci? Co je na ožebračování lidí k smíchu?
A jen tak mimochodem-srovnejte si jejich volební fotky a to, jak teď vypadají- jak po vykrmovací kůře-téměř všichni.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa