Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Expert o českých nákupech v době Putinovy hrozby: „Silně zastaralé“ Leopardy darem a jiné armádní potíže

 • Autor: vja - 
  16. 4. 2023
  05:00

  V posledních letech se poměrně žhavým tématem diskuzí mezi politiky i ve veřejném prostoru stala nutnost modernizace Armády ČR a pořízení nového vybavení, které by ji přiblížilo standardům armád dalších států Severoatlantické aliance. Tento proces navíc urychlila již více než rok trvající ruská invaze na Ukrajinu. Mezi nejvýraznější kroky v tomto ohledu bezpochyby patří nákup bojových a víceúčelových vrtulníků amerického výrobce Bell, supermoderních bojových letounů F-35, švédských bojových vozidel pěchoty CV90 či získání německých tanků Leopard 2A4. Otázkou však zůstává, zda dohromady dávají zmíněné akvizice smysl. Podle bezpečnostního experta a bývalého poradce ministra obrany Milana Mikuleckého je provází řada problémů, od nelogických parametrů, které často zohledňují konkrétní výrobek, až po několikanásobně vyšší ceny, než ministerstvo původně plánovalo.

  V rámci Severoatlantické aliance si jednotlivé země po začátku konfliktu na Ukrajině začaly více uvědomovat důležitost připravenosti a dobré vybavenosti ozbrojených sil. To mělo za následek rozsáhlé zbrojení, přičemž výjimkou není ani česká armáda. I v takových chvílích je však potřeba postupovat s rozvahou a jasným plánem, což se momentálně podle bezpečnostního experta osloveného Bleskem u nás neděje. Ba co víc, některá rozhodnutí jsou vyloženě špatná a zaděláváme si jimi na hlubší problémy.

 • 1.Leopard 2A4

  Země původu: Německo

  Výrobce: Krauss-Maffei Wegmann & Rheinmetall

  Počet pořizovaných kusů: 14

  Cena: darem/kruhová výměna za pomoc poskytnutou Ukrajině

  Tank Leopard 2A4. Tank Leopard 2A4. | Profimedia

 • 2.Notně zastaralý dar

  V případě tanků Leopard je podle Mikuleckého problematická neochota ministerstva obrany zvážit i jiné možnosti. „Zásadně špatně je podle mě to, že darem jsme získali zastaralý tank, tedy Leopard ve verzi 2A4, jehož výroba skončila před jednatřiceti roky. Tím, že jsme dostali tenhle „dar“, ztratili jsme motivaci hledat skutečně nejlepší řešení pro naše potřeby. Automaticky z toho vyvozujeme, že nyní nemáme jinou možnost než dokoupit Leopardy v nejnovější verzi, a tím si současně zavíráme dveře k vyjednávání o ceně."  Může nám pak dokonce hrozit, že v takové ceně snadno zaplatíme kromě nových tanků i ty „darované“.

  „Při nákupech vojenské techniky musíte brát do úvahy celou řadu faktorů, kromě ceny, schopností na bojišti, také to, zda se stejnou technikou operují naši nejčastější partneři v operacích, to jsou i geopolitické konsekvence, které takový nákup má. Nákupem zbraňového systému se zavazujete k bližšímu spojenectví s dodavatelem, a s jeho zemí, a vy musíte mít jistotu, že ten dodavatel bude i za 40 let fungovat stejně jako dnes. Vzhledem k tomu, že se bavíme o stovkách miliard z peněz daňových poplatníků, měl by každý takový nákup být dobře promyšlený, zdůvodněný a veřejně obhájený," dodal Mikulecký.

  Na trhu je momentálně kromě německých Leopardů řada dalších možností včetně amerických tanků M1 Abrams či jihokorejských K2 Black Panther, což jsou tanky, pro které se rozhodlo Polsko. Polsko, které je jedním z našich nejbližších spojenců a aktuálně buduje největší konvenční armádu v Evropě.

 • 3.Lockheed Martin F-35 Lightning II

  Země původu: USA

  Výrobce: Lockheed Martin

  Počet pořizovaných kusů (plán): 24

  Cena: přibližně 1,9 mld. Kč/ks

  Video  Stíhačky F-35, které chce koupit Česko, v akci  - LM Aero Multimedia
  Video se připravuje ...

 • 4.Učme se od Poláků! Jinak si zaděláme na problém

  Když už byla řeč o Polsku, tak zrovna náš severní soused je příkladem promyšlených strategických armádních akvizic. Ty pak mají i podporu u polské veřejnosti. „Ano, můžu mít a mám výhrady k polské politice, ale u jejich armády vidíte nějakou dlouhodobou logiku. Poláci se již před časem rozhodli, že koupí víceúčelové stíhací letouny Lockheed Martin F-35, tak si k tomu pořídili tanky Abrams ve verzi SEPv3, která je od začátku připravená na to, aby komunikovala s F-35. Pořizují k tomu raketomety HIMARS, protiraketový systém Patriot, bitevní vrtulníky Apache AH-64E Guardian, tedy zbraně, které jsou schopné brát a předávat data s F-35. F-35 totiž není jen bojový letoun, je to senzor, který dokáže nasávat zpravodajské informace z celé řady systémů, v reálném čase je vyhodnotit a ničit protivníka buď přímo, nebo opět prostřednictvím jiných zbraňových systémů, se kterými umí mluvit.“ Všechno to dává ve finále smysl, uvedl ke komunikaci mezi zbraňovými systémy Mikulecký.

  V pořizování nové techniky pro Armádu ČR se momentálně jen těžko hledá nějaký hlouběji promyšlený plán. Pokud se opravdu uskuteční v současnosti avizované nákupy, bude mít armáda podle bezpečnostního experta na bedrech velké problémy nejen se zajištěním logistiky, ale i spolehlivě fungující komunikací mezi jednotlivými zbraňovými platformami. „My si koupíme F-35, která neumí mluvit s německým tankem, neumí mluvit se švédským BVP, neumí mluvit s francouzským dělem. A když už jsme tedy u děl, tak my si k tomu dělu nekoupíme vyzkoušený francouzský systém řízení palby, přestože nám ho Francouzi nabízeli, ale koupíme si německý systém řízení palby, který s tím francouzským dělem dnes neumí a jen obtížně někdy v budoucnu bude komunikovat. Vzniká zde řada podezření, že o tom, co se nakupuje, nerozhodují potřeby armády, ale zájmy lobbistů,“ shrnul problematická rozhodnutí nedávné doby.

 • 5.CV90

  Země původu: Švédsko

  Výrobce: BAE Systems Hägglunds

  Počet pořizovaných kusů: 210

  Cena (platná do června 2023): 51,684 mld. Kč

  Švédské BVP CV90 ve službách nizozemské armády Švédské BVP CV90 ve službách nizozemské armády | Profimedia.cz

 • 6.Lžou o smluvních partnerech, míní expert

  Nad nákupem bojových vozidel pěchoty CV90 švédské produkce stále visí řada otazníků, zejména ohledně finální ceny, kterou Česká republika zaplatí. Původní částka 52 miliard korun v daných parametrech je garantována pouze do konce května roku 2023, a tady již mnoho času nezbývá. Vůbec největší problém ale Mikulecký vidí v tom, že se Ministerstvo obrany chystá podepsat kupní smlouvu, aniž by mělo jasně danou cenu servisu. Přitom právě náklady na tzv. životní cyklus jsou u zbraní vyšší než jejich pořizovací cena.

  Tím, že ministerstvo obrany samo sebe nesmyslně dostalo pod časový tlak a je ochotné podepsat kupní smlouvu, bez smlouvy servisní, stane se tak de facto rukojmím dodavatele. „Bude jen na něm, jaké nám nastaví ceny, my, protože už budeme mít BVP nakoupená, a servis nemůže poskytovat nikdo jiný, budeme v situaci, kdy budeme muset akceptovat jeho podmínky. Stalo se to již několikrát v minulosti, a vždy to pro nás dopadlo katastrofálně. Dá se to přirovnat k tomu, kdy si můžete koupit na první pohled levnou tiskárnu, ale ke které si následně musíte kupovat velmi drahé tonery a další náhradní díly,“ varuje Mikulecký.

  V nedávné době se také často ukázalo, že sliby, o zapojení českých výrobců do dodávek, po podepsání kupních smluv již nikdo nebyl schopen vymáhat. „A je otázkou, zda v případě dodávek CV 90 zůstane zachována i původně deklarovaná podpůrná technika od českých výrobců, jako jsou servisní a vyprošťovací vozidla, nebo budou obětována, aby cena „opticky“ zůstala stejná,“ upozornil.

  Velmi problematická je podle Mikuleckého i forma nákupu vláda-vláda. „Obecně tuto formu prodeje umí z našich spojenců pouze USA a Izrael. Samo Ministerstvo obrany oficiálně říká, že nákupy v režimu vláda-vláda jsou vůči evropským zbrojařům problematické a diskriminační. Právě případ nákupu BVP to opět potvrzuje, protože už z toho dnes nemá být dvoustranný vztah, ale třístranný, kdy kromě České republiky bude na druhé straně švédská vládní agentura a jako třetí strana samotný výrobce. To je nejhorší možná varianta, protože při případných sporech se nám bude jen těžko dokazovat, kdo má vůči nám, jakou povinnost,“ kritizuje proces výběru expert.

 • 7.Bell AH-1Z Viper & UH-1Y Venom

  Země původu: USA

  Výrobce: Bell Helicopter Textron

  Počet pořizovaných kusů: 10 ks UH-1Y Venom (2 zdarma) a 10 ks Bell AH-1Z Viper (6 zdarma)

  Cena: 14,6 mld. Kč

  Vizualizace, jak by mohla vypadat kamufláž na českých UH-1Y Venom (v pozadí) a AH-1Z Viper (v popředí) Vizualizace, jak by mohla vypadat kamufláž na českých UH-1Y Venom (v pozadí) a AH-1Z Viper (v popředí) | Blesk:Karel Janeček

 • 8.Vrtulníkový lobbismus

  Příklad toho, jak se nemá nakupovat, je podle Mikuleckého také akvizice transportních a bojových vrtulníků, která proběhla ještě za časů ministra Luboše Metnara (ANO). „U vrtulníků výběr vůbec neodpovídá původnímu zadání, kdy armáda jasně chtěla víceúčelový vrtulník. Všichni výrobci dali tedy nabídky na víceúčelový vrtulník, ale my jsme od firmy Bell zakoupili dva různé typy vrtulníků! Je to, jako kdyby nějaké město chtělo pořídit parciální trolejbusy, které část trasy mohou jet pod trolejemi a část na baterie. Takže všichni výrobci by předložili komplikovaná a drahá řešení, a to město by si nakonec koupilo několik trolejbusů a několik autobusů! Tedy něco úplně jiného, než samo na začátku chtělo. Taky za to Ministerstvo obrany dostalo pokutu ve výši 500 milionů korun, asi není nutné dodávat, že za to dodnes žádný úředník nebyl potrestán,“ uvedl k vlivu lobbismu na výběr vrtulníků bezpečnostní expert.

  Video  Dny NATO  - Videohub
  Video se připravuje ...

Th0r_z_h0r ( 20. dubna 2023 20:38 )

Tak si to uz priznejte. Rusko vas v suchym triku pres ty primitivy vysaje. Je to zjevna taktika. Drtivy vetsine sveta je ozralej muzik v lepsim propade lhostejnej, v horsim je jednoznacne proti nemu. Zeme BRICS, polovina obyvatel planety, se jasne stavi proti. Brzo se postavej na jejich stranu Arabove, Afrika, a mimo USSA a Kanady i zbytek Ameriky. Namazou si vas na chleba. Past sklapla, hovezi hlavy nachytany. To je realita. 🙂👍 Jen si to nechcete priznat 🙂👍 Klidne se o to vsadim 🙂👍

Milan Šmid ( 17. dubna 2023 15:19 )

Opravené a kvalitní darujeme a Němci nám daji šrot jak T55 !!!To je ještě česká vláda ???Vláda zničí zemi, to je zločin. Pak se nemá protestovat? Vlastimil Tlustý se do toho opřel
16.04.2023 18:50 | Komentář
„Záměrně jsem použil slovo zločin. V době ekonomické krize, chcete-li situaci vyřešit, musíte zátěž lidí a podniků snížit,“ varuje bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. „Pokud cokoli z toho zrealizují, uvidíte, že se česká ekonomika bude vyvíjet ještě hůř než teď,“ říká k informacím, jež se začaly šířit médii. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) zatím nejde o žádnou definitivní podobu daňové reformy. Tlustý vidí možnost, jak z krize ven – a to paušální redukcí všech státních výdajů jednotným procentemreklam

Anketa
Získají Ukrajinci někdy zpět Krym?

Získají
6%
Nezískají
94%
hlasovalo: 18080 lidí
„Pokoušet se řešit obrovské dluhy, které vytváří tato vláda, zvyšováním jakýchkoli daní v době ekonomické krize, to považuji za zločin. Jinými slovy, všechny diskuse na téma, kterou daň zvýšit a kolik desítek miliard na tom vybrat, považuji za chybné,“ smetl debatu o reformě daní z přidané hodnoty (DPH) hned ze startu bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. V posledních dnech totiž do médií unikly materiály z dílny ministra financí Zbyňka Stanjury, které by znamenaly zdražení tepla, vody, dopravy, služeb, kadeřnictví, ubytování, léků atd. Paniku mírní premiér Petr Fiala, jenž řekl, že z návrhů, co se dostaly na veřejnost, ještě není nic definitivního.
„Záměrně jsem použil slovo zločin. V době ekonomické krize, chcete-li situaci vyřešit, musíte zátěž lidí a podniků snížit. Samozřejmě, jestli chcete, aby se z toho vyhrabali. Pokud v krizi zvýšíte daňovou zátěž, krizi prohloubíte. Všechny nápady na zvyšování daní povedou k prohlubování krize a proto jsem použil slovo zločin,“ říká Tlustý.

Řeči o nutnosti konsolidace veřejných financí a krocení dluhu odmítá. „To by ta vláda nesměla rozhazovat po celou dobu svého fungování stovky miliard. Když si zrekapit

LuCo ( 16. dubna 2023 19:48 )

Před útokem na SSSR,rok 1941!Tiso otázka na Hitlera:Pán Hitler, máme přispět na pomoc také eroplány? Máme na Rusy poslat jedno, dvě anebo všechny tři?

Petr Pyrit ( 16. dubna 2023 14:33 )

JaNat ( 16. dubna 2023 12:37 )

*lidí....

Jen namátkou: Vietnam, Panama, Irák, Libye, Sýrie, Ukrajina, ted už rozvrtávají konflikt mezi Tschaj-wanem a Čínou a furt to hlupáci tolerují. Můžeme doufat, že se Macronovi podaří prorazit a zastavit je. Hlášky, že jsme v NATO a musíme podporovat spojence jsou mimo mísu. Nebudu podporovat žádného spojence, který napadá a destabilizuje jiné země.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud