Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Černochová s Fialou a Pavlem slavili 30 let od vzniku armády. „Zaslouží si úctu a vybavení.“

Aktualizováno -
30. ledna 2023
22:21
Autor: ČTK, for, jko - 
30. ledna 2023
19:42

Česká armáda se během 30 let své existence profesionalizovala, zaslouží si respekt a úctu i moderní vzhled a vybavení. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla na setkání při příležitosti 30. výročí vzniku sboru, kterého se dnes v atriu Armádního muzea Žižkov zúčastnili veteráni, vojáci, diplomaté a vrcholní politici včetně o víkendu zvoleného prezidenta, bývalého šéfa generálního štábu Petra Pavla.

Armáda je podle ní složená z profesionálů, na které se mohou spojenci spolehnout, což považuje za zvlášť důležité v době ruské invaze na Ukrajinu. Na prezidentskou kampaň, ve které Pavlův protikandidát, expremiér Andrej Babiš (ANO) použil válečnou rétoriku, odkázala konstatováním, že žádnou mobilizaci nechystá. Profesionalizace vojáků podle ní nicméně přinesla vytěsňování toho, že obrana není pouze věcí armády.

„Na obraně se musíme podílet všichni, armáda to sama nesvede, byť by byla sebelepší,“ uvedl s odkazem na aktuální výzvu šéf generálního štábu Karel Řehka.

Vláda podle Černochové dělá vše proto, aby Rusko prohrálo. „Nemůžeme spoléhat na hrdinství ukrajinských vojáků, musíme být připraveni naši zemi a naše hodnoty s našimi spojenci bránit a ubránit,“ konstatovala a připomenula, že kabinet Petra Fialy (ODS) se už před invazí zavázal k navýšení investic do armády na dvě procenta HDP.

Zmínila, že úzce spolupracuje se slovenskou armádou, kterou na setkání reprezentoval ministr Jaroslav Naď, a snahu o společné nákupy.

Ministryně na slavnosti udělila resortní vyznamenání. Ocenila práci vojáků, kteří se účastnili zahraničních misí, ale podíleli se během let i na odstraňování škod při povodních, boji s covidem-19 nebo ostrahy hranic. Zmínila i mrtvé, kterých se ze zahraničních misí nevrátily tři desítky.

„U příležitosti 30. výročí vzniku Armády ČR se premiér Petr Fiala společně s ministerstvem obrany zúčastnil představení knihy Devět generálů: 30 let Armády ČR pohledem náčelníků Generálního štábu Armády ČR, do kterých přispěl také nově zvolený prezident Petr Pavel,“ uvádí k tomu také Úřad vlády na twitteru. 

Video  Prostor X: Rozhovor s Janou Černochovou  - Videohub
Video se připravuje ...

23:13
23. 3. 2023

Ne každá bomba svržená na Ukrajinu vybuchne. Pyrotechnici takto odstraňovali třeba leteckou pumu FAB-500, jež bez exploze dopadla na městečko Preobraženka v Záporožské oblasti.

22:51
23. 3. 2023

Lídři EU se na zasedání Evropské rady také zabývali snahou dohnat Moskvu k odpovědnosti za válečné zločiny, přičemž přivítali nedávnou dohodu na zřízení mezinárodního střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA).

„Je to hrozná připomínka nejtemnějších časů našich dějin. Tyto zločinné skutky zcela ospravedlňují vydání zatykače,“ řekla večer k ruským únosům ukrajinských dětí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim hodlá zorganizovat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návratu do rodné vlasti. Počet unesených ukrajinských dětí vyčíslila na 16.200, domů se jich podle ní podařilo navrátit jen 300. Generální tajemník OSN Antonio Guterres, který dnes s lídry sedmadvacítky poobědval, podle von der Leyenové slíbil v této věci spolupráci agentur mezinárodního společenství.

22:15
23. 3. 2023

Španělské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že počítá s dodávkou šesti tanků Leopard 2A4 na konci příštího týdne. Stroje potřebovaly generální opravu, protože je armáda 15 let nepoužívala. Podle španělské ministryně obrany Margarity Roblesové se podařilo tanky opravit „v rekordním čase“. Španělsko v příštích dnech začne pracovat na zprovoznění dalších čtyř tanků Leopard 2A4, které chce rovněž dodat Kyjevu. Již dříve Madrid oznámil, že skončil výcvik prvních ukrajinských vojáků, kteří budou tanky německé výroby používat.

Zobrazit celý online

 

nespokojeny ( 31. ledna 2023 20:05 )

Hra na vojáky je velmi drahá.

LuCo ( 31. ledna 2023 16:03 )

Prý generál Červíček od své milenky Černochové utíkal takovým tempem, že málem přišel o kalhoty i trenýrky z generálskými lampasy!!! A prý i generálu Pavlovi brzy ukáže jak se píská v kostele (viz Dáša při volbě prezidenta Havla!)

jasnavolba ( 31. ledna 2023 10:42 )

hvězdná pěchota! zla,ukraj,zbrojeni brzy se generál odkope a ovce voliči té hruzy začnete si užívat už ted potřebuji 30 tisíc mužu do armády! omladino,muži začněte si užívat co jste si zvolili to sežerte! v zákopech budete knučet!

Jirik-ta ( 31. ledna 2023 10:26 )

Jirik-ta ( 31. ledna 2023 10:26 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa