Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Stanjurovy změny v DPH: Vyšší sazby na teplo, léky i pivo

 • Autor: Rostislav Fridrich,Tomáš Belica,ČTK - 
  12. 4. 2023
  11:33

  Stát potřebuje peníze. A ty musí získat ministr financí Zbyněk Stanjura (59, ODS). Ten chce změny u daně z přidané hodnoty (DPH). Vyšší sazba má být podle České televize u knih, točeného piva v hospodách, léků bez předpisu nebo vodného a stočného. To ale vyvolalo obří vlnu nevole. Tu se snažil zkrotit premiér Petr Fiala (58, ODS).

  Teď platí v Česku tři sazby DPH: základní 21% a dvě snížené 15 a 10 procent. Jenže Stanjura chce jen dvě sazby – zachoval by základní na 21 % a zavedl jednu sníženou na 14 procentech. A to by znamenalo zdražení u mnoha druhů zboží a služeb, což vyvolalo nevoli nejen opozice, ale i některých koaličních partnerů i zástupců z řad dotčených oborů. Šéf státní kasy chce změny v DPH v rámci konsolidačního balíčku, který má pomoci ušetřit desítky miliard korun.

  Výsledná opatření mají od 1. ledna 2024 snížit strukturální deficit státního rozpočtu nejméně o 1 % HDP, což odpovídá zhruba 70 miliardám korun,“ napsala Blesku mluvčí rezortu financí Michaela Lagronová. Stanjura také přemýšlí o snížení daně loterijním společnostem. U kamenných poboček by mohlo jít o snížení z 35 na 25 % a u internetových loterií na 30 %.

 • 1.Rozčílený premiér

  Česká televize uveřejnila seznam některých položek, kterých by se přesun mohl týkat. Jenže podle Fialy jde o uniklé pracovní materiály a nic není definitivní. „Jsou mylně prezentovány jako finální návrhy daňových změn ministerstva financí. Nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů,“ rozčiloval se premiér na twitteru.

 • 2.Kritika nejen od opozice

  Proti změnám v sazbě DPH se už ozvala opozice. Šéfce poslaneckého klubu ANO Aleně Schillerové (59) se nelíbí, že by mělo dojít ke zvýšení DPH na vodné a stočné i teplo. To by podle ní vedlo k navýšení nákladů čtyřčlenné rodiny o tři až čtyři tisíce korun.

  „Tento brutální zásah do peněženek všech domácností, včetně nejzranitelnějších, přichází v době nejrychlejšího zdražování a největšího poklesu reálných mezd v historii ČR,“ uvedla Schillerová. Ke kritice se přidala i ekonomka Danuše Nerudová (44). „Strach uznat chybu a napravit zrušení superhrubé mzdy (výpadek cca 92 miliard) kompenzujeme zvýšením DPH,“ uvedla na twitteru. Podle ní změny v daních dopadnou na nízkopříjmové rodiny.

 • 3.Nejednotná koalice

  Chystané návrhy ještě projdou debatou uvnitř vládní koalice. A tam lze čekat tuhý boj. STAN a KDU-ČSL by chtěly zachovat tři sazby DPH. Piráti pak nepodporují zvýšení spodní sazby na 14 procent. Strany se také kriticky vyjádřily k možným přesunům některých položek do vyšší sazby daně. Hlavně jim vadí vyšší daň na teplo, vodné a stočné, ale také na knihy.

 • 4.Knihkupci jsou proti

  Vyšší DPH z 10 na 14 % by se měla podle návrhu uveřejněného ČT týkat knih, novin, volně prodejných léků, MHD nebo stravovacích služeb. „Jestli se opravdu stane, že knihy budou mít DPH 14 %, tak se nejen dostaneme na vrchol žebříčku kulturních barbarů, ale také půjdeme proti trendu EU, kde se DPH na knihy naopak snižuje,“ uvedl na twitteru šéf marketingu firmy Knihy Dobrovský Adam Pýcha.

 • 5.Dražší kultura i tekutý chléb

  Ještě citelněji by se projevilo u zboží a služeb přesunutí z 10% sazby do 21%. Má jít podle ČT o ubytovací služby, vodné a stočné, teplo, vstupenky na kulturu i sport, opravy obuvi či jízdních kol a také čepované pivo v hospodách. „Domnívám se, že po resuscitaci celého kulturního sektoru, která nastala po covidové době, by bylo nanejvýš vhodné zachovat nejnižší možnou sazbu,“ řekla ředitelka a zakladatelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

  A změny se nelíbí ani restauratérům. „Ziskovost v oboru klesne o více než 30 % a zejména na vesnicích a menších městech přestane podnikání v gastronomii dávat smysl. Šedá ekonomika nabude ještě většího rozměru a stát nevybere více peněz,“ míní Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.

 • 6.Levnější potraviny?

  Podle ČT se také plánuje přesunutí některých položek z 15% sazby do 21%. Jde třeba o sběr a přepravu komunálního odpadu nebo palivové dříví. Naopak některé položky by mohly zlevnit. A to v případě přesunu z 15% sazby do navrhované 14%. Nižší ceny by se tak mohly týkat například potravin nebo některých zdravotnických pomůcek.

 • 7.Hladík: Snižovat daně z hazardu není možné

  Daňová reforma by se neměla dotknout především rodičů s dětmi. Při příchodu na dnešní jednání vlády to novinářům řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Není podle něj naopak možné snižovat daně z hazardu. Vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je pro snížení počtu sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) ze tří na dvě.

  Členové vlády podle Hladíka dostali ve čtvrtek podklady k diskusi, kterou povedou v následujících týdnech. Nic rozhodnuto nebylo, uvedl. Pro lidovce je podle něj zásadní, aby reforma jako taková skutečně byla schválena a zároveň aby se nedotkla rodičů s dětmi. Snižovat daně z hazardu není možné, míní Hladík, naopak u některých daní z neřestí by se nebránil jejich zvýšení.

  Je dobře, že vláda se rozhodla, že se k tomu postaví aktivně a pokusíme se zjednodušit daňový systém,“ řekl Válek. Aktuálně je podle něj záležitost ve fázi doporučení různých odborníků, sám ministr zdravotnictví chce v nejbližších dnech diskutovat s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) o věcech týkajících se jeho resortu.

  Z návrhu ke změnám zdanění hazardu, který má ČT rovněž k dispozici, vyplývá, že MF chce daně u většiny hazardních her zvýšit, u loterií ale snížit. Stát by tak podle ČT mohl získat zhruba 600 milionů korun. Stanjura navrhl v materiálu zaslaném koaličním partnerům růst daní třeba z kurzových sázek, rulet nebo z tombol. Naopak daň z loterií navrhl snížit, u kamenných poboček plánuje pokles daně z 35 na 25 procent, u internetových loterií pak na 30 procent, uvedla ČT.

  Video  Revoluce v DPH, zdraží pivo! Hrozba pro USA. A trauma Patrasové  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
  Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

nespokojeny ( 13. dubna 2023 13:54 )

Souhlas, pokud by chtěl Fiala prokázat, že má nějaké schopnosti vládnout musel by okamžitě Stanjuru a Černochovou z vlády vyhodit.
Výmluvy, že to nejde jsou nepravdivé. Oba jsou ministři ODS, tedy tzv. jeho.
U ostatních je to věc vyjednávání. V 5kalici však vyjednávat nelze. To jsme věděli hned na začátku!!!!
DEMISI a nové volby bez koalic, každá strana jen za sebe a koalice až po volbách.
To jediná cesta k pravé politice.

nespokojeny ( 13. dubna 2023 13:47 )

NE bullshite, současná vláda, ve které není jediný člen, manažer, to nejde omlouvat.
Jsou prostě nejhorší možnou variantou!!!! Banda naivních teoretiků.

nespokojeny ( 13. dubna 2023 13:42 )

Opravdu přiznám, nevím kdo! Ovšem tihle současní předčili vše možné a nemožné. Nejhorší vláda, kterou pamatuji. Volím pravidelně cca 30roků ODS.
ODS, kterou jsem volil již dávno neexistuje.
Tihle už nikdy!!!!
Kombinace členů vlády: teoretik, umachrovaný diletant, naivista, dementní válečný aktivista, lump a grázl, to už nejde, horší to být nemůže.
Nikdy nebylo a už to hůře snad ani nejde o tom jsem přesvědčen.

bullshit ( 13. dubna 2023 10:03 )

Podruhé to nevyjde, nastoupí repete Dlužena, Andy, všeznalý Havlíček, Faltýnkové a další squadra. To asi taky nevyjde. Nikdo nemá odvahu šlápnout na státní aparát, fízly, celníky a všechny co cucají ze státního cecku a bezostyšně mrhají společnými penězi. To samé platí pro nesmyslné dotace snad všeho a dávky nemakačenkům.

bullshit ( 13. dubna 2023 09:58 )

Ona ta trojdemolice KSČ-ČSSD-ANO byl samí Lumen, co ?
Ona hen ta ekonomika má obří setrvačnost a tak základy za 8 minulých let položil někdo jiný. Tito to jen vypilovali do dokonala.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa