Neděle 23. června 2024
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Polojasno 24°C

„Čuměl jsem s otevřenou pusou.“ Umělá inteligence mezi českými politiky budí obdiv i obavy

Autor: vja - 
8. dubna 2023
05:25

Překotný vývoj umělé inteligence (AI) řadu lidí již začíná děsit, někteří dokonce upozorňují i na bezpečnostní rizika spojená s možným únikem informací i možnosti výroby velmi realistických foto a videomontáží. Vyzkoušeli si již čeští politici práci s pokročilou AI, a jaké z ní mají pocity?

Umělá inteligence zažívá v posledních letech neuvěřitelně rychlý vývoj. Lidé si dnes běžně mohou prostřednictvím specializovaných programů a aplikací nechat vytvořit svébytné texty či fotomontáže či videa. Do popředí se pak dostávají i aplikace, které se dokáží samy učit a zdokonalovat.

Úroveň, na kterou se AI během krátké doby dostala, budí nejen údiv, ale i obavy. Vzhledem k tomu, že sama zvládne již například programovat, hrozí, že ve velkém zahýbe i s pracovním trhem. Dalším problémem pak může být hrozba úniku citlivých dat či snadná výroba dezinformačních materiálů. Blesk Zprávy se dotázaly několika českých politiků, zda se již stihli s veřejně dostupnými programy s pokročilou AI seznámit a jaké negativní vlivy by mohlo mít jejich rozšíření pro českou společnost.

Lacina: Jsme na začátku přelomové doby

Poslanec Starostů a nezávislých Jan Lacina podle svých slov programy s pokročilou umělou inteligencí nepoužívá. Nedávno se však účastnil dvou výborů Rady Evropy v Paříži, kde se téma umělé inteligence rozebíralo. „Myslím si, že jsme na začátku nějaké úplně přelomové doby, na začátku nějakého tektonického zlomu a vlastně si v tuhle chvíli vůbec netroufám predikovat, co nás čeká. Ale čeká nás nepochybně extrémně dynamický růst a rozvoj v těchhletěch segmentech,“ předvídá.

S kolegy z celé Evropy momentálně řeší, jak legislativně s celým odvětvím naložit. Východiska se však vzhledem k překotnému a těžko předvídatelnému vývoji není snadné dobrat. „To, co tam jsme si vlastně říkali s kolegy z celé Evropy, je to, že vlastně dneska by se měla připravovat legislativa na situaci, která bude za 10 let. Kdybychom chtěli regulovat, nebo pokud by Evropa měla regulovat tyhle věci nějakým způsobem, tak je to samozřejmě strašně těžké, protože vy nevíte, kde ten technologický rozvoj za pět let bude. Přinese to nepochybně zlom ve vývoji společnosti,“ prozradil Blesku.

Juchelka: Velká konkurence pro tvůrčí profese

Aleš Juchelka (ANO) už s prací v programech s umělou inteligencí trochu zkušeností nabrat stihl. S těmito technologickými výdobytky se prý seznámil prostřednictvím svého syna. „Zkoušel jsem to dvakrát. Strávil jsem s tím asi půl hodiny a bylo to perfektní. Zadávali jsme inzerci na koleje, jak by se to dalo napsat. A potom jsem si tam normálně vyzkoušel i projev k rodinné politice. Fakt jsem na to čuměl s otevřenou pusou. Pak jsem si tam zadal své jméno a to bylo taky zajímavé,“ svěřil se se svými zkušenostmi.

Obavy z nástupu aplikací se stále rozvinutější AI má i ve vztahu k pracovnímu trhu. Hrozí totiž, že v budoucnu určité profese umělá inteligence zcela zastoupí. „Může to podle mě změnit některé profese, hlavně ty kreativní, které se zabývají skutečně psaním textů. To znamená třeba scénáře a různé další věci. Myslím si, že to bude velikánská konkurence,“ míní Juchelka.

Další hledisko, na které poslanec upozornil, je bezpečnost dat a hrozba šíření dezinformací. „Bezpečnostní hledisko je pro mě opravdu klíčové. Mám z toho občas obavu, protože se vlastně krmí samo sebou, jak mi bylo vysvětleno. Zároveň pro mě už to bylo trošičku za hranou, když v tuto chvíli vím, že někdo dokáže naprogramovat mluvícího Juchelku, který řekne jakoukoliv blbost nebo fórek mu kdokoliv z dezinformátorů dá do úst. A to pak nepoznáte, jestli to jsem já, anebo ne,“ svěřil se Blesk Zprávám se svými obavami.

Havránek: AI sama o sobě neuškodí, je to o zadání

Poslanec Jiří Havránek (ODS) si myslí, že v budoucnu umělá inteligence lidské společnosti velmi usnadní řadu úkonů. Přestože všechny technologické výdobytky velkého významu mohou mít i temné stránky, ty se podle něj dají udržet v rozumných mezích. „Musím říct ale, že když jsem poprvé zadal hledání - Jiří Havránek, poslanec - tak mi vyskočilo, že jsem poslancem za Pirátskou stranu už druhé volební období a věnuju se lidským právům. Takže to stále ještě není úplně vychytané, ale věřím tomu, že do budoucna to samozřejmě může být velkým pomocníkem a uvidíme, jak se to všechno bude posouvat,“ je přesvědčen Havránek.

Dopad rozvoje AI na pracovní trh prý zatím nelze s jistotou předvídat, nemá však smysl dělat si přílišné starosti. „Samozřejmě všechny ty technické revoluce nás vždycky posunuly dopředu. Jelikož jsem učil hospodářské dějiny, tak si pamatuju, že třeba při průmyslové revoluci se lidé bouřili proti těm strojům, které berou práci. Já si myslím, že nám to naopak může pomoct tu práci zjednodušovat. Sleduju třeba už aktivity, že někteří copywriteři na sociálních sítích zkouší napsat přes ty programy projevy atd. Já věřím, že to bude spíš do plusu, než že by to byl nějaký velký problém,“ předvídá poslanec.

Největší otazníky v případě umělé inteligence visí samozřejmě nad bezpečnostním hlediskem. I na to jsme údajně schopní se řádně připravit. „Pokud jsme schopni řešit bezpečnostní otazníky u daleko větších hrozeb, tak věřím, že si poradíme i s umělou inteligencí. Na druhou stranu vidíme, že i ta klasická lidská inteligence je schopná vyvolat válku na Ukrajině a podobné věci. Myslím si, že jsme si jako lidstvo schopni uškodit daleko víc, než nám může uškodit umělá inteligence,“ sdělil Blesku Havránek.

Výroba takzvaných deepfakes (foto a videomontáží, které jsou těžko rozpoznatelné od skutečnosti) a jejich užití v dezinformačním prostředí je podle Havránka spíše problémem zadání a lidského úmyslu, nikoliv AI jako takové. „To může být problém, ale zase to není ani tolik o umělé inteligenci, ale o tom, jaké zadání dá člověk. Takže můj pohled je opravdu takový, že umělá inteligence sama o sobě nám neuškodí. Bude to o těch zadáních, která tvoří,“ uzavřel.

Video  Jazykový model ChatGPT je hitem. Umělá inteligence umí stvořit přirozený text  - Videohub
Video se připravuje ...

N Nxn ( 8. dubna 2023 09:44 )

V klidu, ještě mi na žádnou ani běžnou otázku položenou v aj nedala normální odpověď, natož v češtině.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa