Fiala v Berlíně jednal se Scholzem, řešili spolu dodávky plynu i Ukrajinu. A co tanky Leopard 2?

Aktualizováno -
24. ledna 2023
18:25
Autor: ČTK - 
24. ledna 2023
08:57

Český premiér Petr Fiala dnes v Berlíně jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem o obranné a energetické spolupráci. Fiala novinářům řekl, že Česko má zájem o podíl v terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Lubminu na pobřeží Baltu, odkud by mohlo plyn získat již pro nadcházející zimu. Ke spekulacím, že Česko by mohlo tanky Leopard 2, které dostane náhradou z Německa, přenechat Ukrajině, premiér řekl, že tyto stroje česká armáda nezbytně potřebuje pro udržení obranyschopnosti země.

Spolupracovat chce Česko s Německem i na energetické bezpečnosti. „Česká republika má strategický zájem, abychom mohli kapacitu (německých terminálů) využívat, mám tady na mysli především terminál v Lubminu. Tato lokalita je pro nás výhodná, protože je napojena na českou energetickou infrastrukturu,“ řekl Fiala.  „Česká republika je připravena se na zprovozňování tohoto terminálu podílet, máme zájem na získání dostatečné kapacity. S panem kancléřem jsem dnes domluvil, že by do České republiky odsud mohl proudit plyn už pro příští topnou sezonu,“ upřesnil.

Po schůzce se Scholzem, která se uskutečnila na okraj hospodářské konference WELT Economic Summit, premiér na twitteru napsal, že možnost využívat německé terminály je další krok k posílení české energetické bezpečnosti.

Německo doposud zprovoznilo tři plovoucí terminály na LNG - v dolnosaském Wilhelmshavenu, v Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Další terminály včetně dalšího zařízení pro opětovné zplynování LNG v Lubminu chce dokončit v letošním roce. Terminál v Lubminu, který byl zprovozněn v lednu, je soukromý projekt, v tom dalším bude mít podíl německá vláda. 

Klíčovým bodem jednání byla podpora Ukrajiny. „Naše tanky T-72 jsme poslali na Ukrajinu, právě proto jsme domluvili podporu z Německa, abychom si zajistili bojeschopnost a akceschopnost naší armády,“ řekl Fiala o leopardech, které Česko dostane z Německa jako náhradu. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že Česko a Slovensko by se německých leopardů mohly vzdát ve prospěch Ukrajiny.

Fiala dostal rovněž otázku, zda by Česko mělo vyzvat německou vládu, aby souhlasila s dodáním německých leopardů na Ukrajinu. To premiér odmítl. „Není to tak, že bychom všichni měli vyvíjet na Německo tlak. Sleduju dobře vnitroněmeckou debatu a mám určité porozumění pro to, jak se někdy obtížně překonávají věci z minulosti. Věřím, že nakonec se dospěje k dobrému řešení a že Ukrajina získá potřebnou techniku včetně tanků,“ uvedl.

Polskou iniciativu v podobě koalice států, které podporují předání leopardů Ukrajině, považuje Fiala za dobrý krok, neboť to pomůže koordinaci pomoci Ukrajině. O vznikající koalici informoval polský ministr obrany Mariusz Blaszczak minulý týden v pátek na americké letecké základně Ramstein v Německu, kde rokovaly státy podporující zbrojními dodávkami Ukrajinu.

10:51
Dnes

Od začátku války na Ukrajině udělil prezident Pavel souhlas ke službě v ukrajinských ozbrojených silách 99 českým občanům, uvedl na dotaz ČTK Hrad.

9:28
Dnes

Rumunsko dnes oznámilo, že na jeho území byly po ruských leteckých útocích na ukrajinský přístav Izmajil nalezeny možné úlomky bezpilotního letounu. Napsala to agentura AFP. Ukrajina čelí ruské vojenské agresi od února 2022.

Ministerstvo obrany uvedlo, že části dronu dopadly na zem v noci na dnešek asi pět kilometrů od jihovýchodních hranic s Ukrajinou, v severní části župy Tulcea. NATO kvůli počasí nemohlo vyslat stíhací letouny, doplnila agentura Reuters s tím, že obyvatelé dostali příkaz se ukrýt. Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že náraz do země nezpůsobil požár.

Na území Rumunska, které s Ukrajinou sdílí 650 kilometrů dlouhou hranici, opakovaně dopadly úlomky ruských bezpilotních letounů. Kvůli vniknutí jednoho z ruských strojů na rumunské území si ministerstvo zahraničí v září předvolalo ruského velvyslance. V zemi od února mimo jiné platí zákon, který umožňuje sestřelovat drony, které naruší její vzdušný prostor.

6:56
Dnes

Ruská tajná služba FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB, tvrdí, že překazila operaci ukrajinské a britské rozvědky, které se prý pokoušely o únos stíhačky MiG-31. Uvedly to dnes ruské agentury.

„FSB odhalila a zmařila operaci rozvědky ukrajinského ministerstva obrany a jejích britských kurátorů zaměřenou na únos stíhačky MiG-31 jako nosiče hypersonické letecké rakety Kinžal,“ citovala agentura Interfax z komuniké FSB.

Ukrajinští zpravodajci se pokoušeli zlákat ruské piloty na slibovanou odměnu ve výši tří milionů dolarů (asi 63 milionů Kč), v dalším kroku pak plánovali odeslat pilota migu i s raketou na základnu Severoatlantické aliance u černomořského přístavu Konstanca v Rumunsku, kde by mohl být sestřelen, tvrdí FSB. Zdůraznila, že přijatými opatření plány ukrajinské a britské rozvědky na „rozsáhlou provokaci“ zmařila.

Zobrazit celý online

S kancléřem Fiala jednal také o spojeneckých závazcích. „Ujistil jsem kancléře o platnosti našich závazků včetně těch vůči NATO,“ řekl. Očividně tak reagoval na výroky kandidáta na prezidenta České republiky Andreje Babiše, který v nedělní debatě české spojenecké závazky vůči Severoatlantické alianci zpochybnil. V debatě Babiš nejprve řekl, že by nepomohl Polsku a Pobaltí v případě napadení, protože je proti válce, později na twitteru výrok opravil a pomoc slíbil.

V otázce společné obrany má Česko ještě zájem o vybudování evropského protiraketového deštníku. Jedná se o projekt, o němž loni v srpnu v Praze hovořil kancléř Scholz. K německému návrhu se zatím připojilo 14 evropských zemí včetně Česka a Slovenska.

V Berlíně se Fiala vedle sociálního demokrata Scholze setkal také s jeho politickým sokem Friedrichem Merzem, který je šéfem Křesťanskodemokratické unie (CDU) a rovněž lídrem parlamentní opozice. „Bavili jsme se o aktuálních tématech, jako je energetika a bezpečnost,“ napsal Fiala na twitteru.

Později odpoledne se Fiala v Berlíně zúčastnil ještě hospodářské konference WELT Economic Summit, kde vystoupili zástupci předních německých společností. Konference byla neveřejná a bez účasti tisku.

Dnešní návštěva Berlína byla pro Fialu třetí od nástupu do funkce. Poprvé zde byl jako premiér loni v květnu, kdy jednal se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřem Scholzem. O měsíc později pak vystoupil s projevem na výroční akci Východního výboru německého hospodářství (OA), což je svaz předních podniků podporující hospodářské vztahy Německa se střední a východní Evropou.

Video  Putinův režim je založený na lži, říká expert. Rozpadne se Rusko a prohrálo už válku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 27. ledna 2023 19:23 )

Jak jsem se stal mladým komunistou. Jezte cvrčky.
http­s://ma­gazin­.aktu­alne­.cz/ku­riozi­ty/gri­lova­ne-kobylky-i-cervi-mouka-pridavani-hmyzu-do-jidla-je/r­~baa6c­392ad­ba11e8­95620c­c47ab5­f122/

LuCo ( 26. ledna 2023 15:28 )

Takže plynu dostatek!!! A ještě máme v zásobě Jurečkův zásobník krávoplynu nebo i voloplynu!!!

Jirik-ta ( 26. ledna 2023 14:01 )

na ukrajině a v Rusku ochuzený uran přece nevadí. 😜😂 Takový saze na ukrajině i bez uranu, to je skvělý počin našich klimatologů. Co budeme za nedlouho jíst? 🍀🌈

LuCo ( 25. ledna 2023 10:34 )

Dalšími dodávkami zbraní se těžko zabrání dalšímu masovému umírání na Ukrajině....

Jirik-ta ( 24. ledna 2023 22:06 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa