Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zákulisí supervečeře českých premiérů: „Slušný Zeman, vtipný Klaus a Fialův risk,“ líčil Topolánek

Autor: David Polák, Maxmilián Nový - 
4. ledna 2023
12:21

Od roku 1993 se vystřídalo v čele vlády třináct premiérů. Mnozí z nich si byli soupeři, přesto usedli k jednomu stolu, kam je pozval současný šéf kabinetu Petr Fiala (58, ODS). Ten hostil večeři svých předchůdců. Co se dělo za zavřenými dveřmi, zjišťoval Blesk.

Podle stávajícího předsedy vlády panovala po celý večer v Kramářově vile dobrá a uvolněná nálada. „Měl jsem pocit, že slavnostní chvíle a vědomí, že u jednoho stolu sedí všichni, kteří měli tu čest, možnost a odpovědnost vést vládu České republiky a spoluurčovat směřování naší země, převládla nad politickými i osobními střety,“ řekl Blesku hostitel Petr Fiala s tím, že pak vyzval všechny, aby prozradili, co se jim během vládnutí podařilo a jaký byl nejzajímavější zážitek.

Topolánek: Premiéři, jak je neznáte

Fialova slova o pozitivní náladě potvrzuje expremiér z let 2006 až 2009, a to Mirek Topolánek (66). „Bylo to nakonec příjemnější, než jsme čekali, a méně vyhrocené, než jsme se obávali. Určitě riskantní, ale skvělý nápad, Petře,“ poděkoval a zhodnotil akci na twitteru.

Podle Topolánka by se dala slavnostní večeře a atmosféra při ní popsat slovy: "Premiéři, jak je neznáte". "Slušný Miloš Zeman, vtipný Václav Klaus a příjemný Andrej Babiš. Od Petra Fialy to byl riskantní počin, ale povedlo se to. Pokud jde o Česko, tak musí jít rivalita a nenávist stranou. Navíc jsme tam měli to nejlepší, co na nás je. Ženy!" dodal expremiér.

„Byla to výborná atmosféra a nasmáli jsme se,“ prozradil Blesku zase Andrej Babiš (68). Podle úřednického expředsedy Jana Fischera (72) setkání ukázalo, že i když jsou někteří lidé z odlišných koutů politického spektra, tak se dokážou mezi sebou bavit.

Zasedací pořádek

Než všichni usedli, tak si přiťukli »šáňem« v předsálí. A jak dokazují fotografie, už tam panovala dobrá nálada, každý se tam totiž usmíval od ucha k uchu. Po přípitku pak hosty premiér Fiala s manželkou Janou (50) pozval ke stolu. Každý seděl podle zasedacího pořádku. Ten byl podle zjištění Blesku stanoven abecedně ve směru hodinových ručiček od hostitele, tedy od Petra a Jany Fialových.

Příhody z vládnutí

Jako hlavní chod se podávala telecí svíčková s houbovým pyré, a právě u ní si expremiéři zavzpomínali na své vládnutí. „Já jsem říkal, že pro mě byl největším zážitkem 11. listopad 2018 v Paříži, kde byli všichni politici světa, nebo stoleté výročí Československa,“ řekl Blesku Babiš. To Jiří Paroubek (70) mluvil o setkání s poradci Baracka Obamy (61). „Ptali se mě tři hodiny na moje názory,“ pochlubil se.

Kdy příště?

Podle Fialy se toto unikátní setkání všech premiérů asi jenom tak opakovat nebude. „Myslím, že setkání v tomto formátu jsou důstojným způsobem oslavy významných výročí, neměly by ale být každoroční rutinou,“ dodal pro Blesk hostitel.

Kdo nedorazil

Z akce se jako první omluvil úřednický premiér Josef Tošovský a také bývalý sociální demokrat Bohuslav Sobotka. V roce 2015 pak po těžké nemoci zemřel Stanislav Gross (†45).

Kdo přišel

Video  Zákulisí večeře století: Jak Fiala hostil české premiéry  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

UFO1 ( 5. ledna 2023 08:40 )

Misto okázalých gest a drahých večeři, setkání se současným ministrem spravedlnosti , práce a sociálních věcí, případně i vnitra,bez občerstvení, by se jevilo jako práce pro občany

bursik ( 4. ledna 2023 21:36 )

Opelichana Livia v plastovém bolerku z norka,Gábina od Paroubka s taškou jak na výslužku,kecupova Janinka ,Fischerová děs běs Monika hřívu neupra­venou­,Tal­mano­vá jak na svazácke schůzi A kolos Ivana.Muzi rozlajdane saka špatně zapnutá .nejkrásnější nohy má paní Fialová ale vše ostatní nevkus.Proste takto lezerne chodí jen východní blok.

jajas ( 4. ledna 2023 18:32 )

jajas ( 4. ledna 2023 18:31 )

Topol zase perlil: "„Slušný Zeman, vtipný Klaus a Fialův risk,“ líčil Topolánek " To je prostě jen fantasmagorie. Zeman slušný není, o Klasově ostrovtipu lze silně pochybovat a Fialův risk to rozhodně nebyl, neboť tento panák je tak přesvědčený o své genialitě, že si žádný risk ani nepři­pouště­l...­.pros­tě Topol, ten toho taky vždycky nakecal....

sekebo ( 4. ledna 2023 17:34 )

Slušný Miloš Zeman, vtipný Václav Klaus? To musel mít Topol aspoň dvojku v žíle, když to psal.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa