Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

EET míří ke zrušení ke konci roku zrušena bez náhrady. Podpořily to i senátní výbory

Autor: ČTK - 
7. prosince 2022
13:37

Elektronická evidence tržeb (EET) pravděpodobně bude ke konci letošního roku zrušena bez náhrady. Senátní hospodářský výbor to dnes podpořil hlasy většiny zástupců stran vládní koalice. Ze sedmi přítomných členů výboru byli proti jen Ondřej Feber (ANO) a Hana Žáková (za STAN). Ústavně-právní výbor doporučil zrušení jednomyslně. Horní parlamentní komora bude o zrušení rozhodovat za týden.

Vláda označila EET za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve odmítl zachování evidence jako dobrovolné. Zdůvodnil to tím, že stát nemá žádnou výhodu, kterou by za získaná data podnikatelům nabídl. Proti zrušení EET bylo opoziční hnutí ANO, za jehož vládního působení byla evidence zavedena.

Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš v minulosti uvedl, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun. Podle odpůrců EET exaktní čísla neexistují a výnosy vycházejí z odhadů. Podle zastánců evidence její zrušení posílí šedou ekonomiku. Podle předsedy senátního hospodářského výboru Miroslava Plevného (za STAN) je EET nadbytečná vzhledem k rozvoji bezhotovostních plateb. Stanjura už ve Sněmovně uvedl, že podíl bezhotovostních plateb se loni zvýšil na 60 procent.

Evidence tržeb začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 jí začali podléhat podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu.

Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Od jara 2020 byla kvůli pandemii covidu přerušena do konce letošního roku a stala se fakticky dobrovolnou. Pokud by se zrušení schválit nepodařilo, začala by EET od příštího roku opět fungovat, a rozšířila by se navíc na další obory podnikání.

Původně měla být poslední fáze spuštěna loni 1. května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300 000 podnikatelů. Zákon počítal ale s některými výjimkami. Neměla se vztahovat například na předvánoční prodej sladkovodních ryb.

Odpor vůči EET se pojil i s některými případy kontroly, na což poukázal předseda ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS). Finanční správa měla například podezření, že některé restaurace neevidují tržby za svatební hostiny a případné ubytování hostů.

Případ upoutal pozornost veřejnosti tím, že finanční úřad tehdy oslovil novomanžele a žádal od nich informace o svatebních hostinách. Kritiku posílil i případ, kdy podnikatel dostal pokutu 5000 korun za to, že vystavil hostům souhrnnou účtenku za útratu celého stolu. Goláň uvedl, že finanční správa i v jiných případech udělovala podnikatelům „drakonické“ pokuty.

Video  Ministr Stanjura v Epicentru: Daně nezvýšíme, ale...  - Vera Renovica
Video se připravuje ...

LuCo ( 12. prosince 2022 20:04 )

Podvodníci v placení daní jásají jako Marokánci po postupu na mistrovství světa ve fptbale. Co na to poctivci? V dalších volbách ODS za to poděkují!

9876543 ( 8. prosince 2022 11:58 )

Je to jen škoda, vše si podnikatelé zařídili, fungovalo to..a jen proto, jít na ruku šejdířům, a zrušit něco co přinášelo větší výběr daní, je nesmysl.A jestli toto obsluhovalo x úředníků,..tak kdy bude zrušena i s nimi agenda EET? Co nějakých pár miliard?? z EET"to je pro deprivanty jen marginalita"
Místo úsporného státu, vymýšlí tahle vláda náměstky a nová ministerstva jako teď pro Pojara

nespokojeny ( 7. prosince 2022 16:55 )

Kdo nemá rád řád a pořádek podporuje zrušení EET.
Kandidát na prezidenta pan Generál Petr Pavel chce po svolení zajistit "Řád a pořádek". Tak uvidíme. Snad se mu "něco" podaří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa