Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Fiala zahradníkem. Premiér s velkou slávou otevřel zahradu „Strakovky“ a zasadil jabloň

Autor: ČTK - 
31. srpna 2022
18:49

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes vpodvečer slavnostně otevřel zrekonstruovanou zahradu u sídla české vlády v pražské Strakově akademii. Úřad ji otevřel už začátkem července a lidé do ní mohli o prázdninách chodit každou sobotu. Dnes následovalo slavnostní otevření. Fiala při něm zasadil v zahradě jabloň a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) ji poté zalila. Premiér chce zahradu zpřístupnit veřejnosti i nadále, mohly by se v ní konat například výstavy.

Zasazená jabloň je odrůdy Panenské české. „Ta odrůda byla zvolena symbolicky, protože jde o velmi starou českou odrůdu, kterou mnozí čeští pěstitelé označují za vůbec nejlepší,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka. „Je to časně zimní, velmi plodná a chutná a odolná odrůda do všech poloh,“ dodal.

Premiér s vedoucí úřadu vlády Janou Kotalíkovou připomněli, že s rekonstrukcí zahrady, kterou v minulosti zasáhly zdařilé i méně zdařilé úpravy, začala již předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). „Minulá vláda zahájila citlivou a dlouhodobou rekonstrukci, která měla všechny tyto opravy vyčistit, vrátit zahradě původní charakter, který vychází z originálního návrhu architekta Františka Josefa Thomayera z konce 19. století,“ řekl premiér.

Poděkoval všem, kteří se na projektu rekonstrukce podíleli. „Zahradu využíváme k reprezentativním účelům, přijímáme tu delegace,“ popsal premiér. Chce zahradu využívat i při českém předsednictví EU. „Chceme zahradu zpřístupnit Pražanům, chceme ji zpřístupnit turistům, chceme ji umístit na mapu města tak, aby sem lidé mohli přicházet, užít si tento prostor, který byl dlouho zavřený,“ uvedl.

Zahrada se chlubí 15 500 růžemi

Slavnostní události se zúčastnili i další členové vlády, přišel i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), poslanci, senátoři, velvyslanci a hudebně ji doprovodilo Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie.

Projekt úprav zahrady vypracoval Ateliér Krejčiříkovi. Obnova areálu byla koordinována s rekonstrukcí Kosárkova nábřeží. Podle plánů zveřejněných minulý rok měla rekonstrukce stát přes 75 milionů korun. Dělníci zde vybudovali téměř 5000 metrů čtverečních dlážděných povrchů, zregenerovali přes 11 000 metrů čtverečních trávníku, obnovili živé ploty a zasadili 380 růží. V zahradě se nyní nachází až 15 500 květin.

Úpravy zahrady navázaly na rekonstrukci sídla vlády, která po téměř třech letech skončila před dvěma lety.

Video  CELÝ ZÁZNAM: Fiala v Blesku o šéfování EU, zdražování i válce na Ukrajině  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Staroduchodce ( 1. září 2022 16:23 )

Fiala: jako předseda vlády = kozel zahradníkem

havran2 ( 1. září 2022 09:06 )

Měl by dostat lopatou po zádech a ven s politiky ! ! !

y1xcvbnm ( 1. září 2022 08:48 )

já vidím výraz nějakého hryzce !!!

y1xcvbnm ( 1. září 2022 08:47 )

je jako z válečných let, vymě

to je tak nesympatický člověk, vyměňte mu alespoň ty brýle ať nevypadá jako z roku 1939

ivanak ( 1. září 2022 07:33 )

Jj jen tak dál s těmi bezstarostými usměvy a Nerudová ať též pokračuje,je to zapotřebí,aby odhalila své plány pro budoucnost Česka...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa