Každého jistě zajímá i to, jak se reforma podepíše na výši důchodu. Nyní je výše starobního důchodu poměrně složitě počítaná podle toho, kolik let jste přispívali do systému a kolik jste si za aktivní život vydělávali - vždy se ale připočte alespoň 770 korun. K tomu se přidává základní výměra, která je pro všechny stejná. Základní výměra činí 10 % z aktuální průměrné mzdy v ČR, což je pro letošní rok 3 900 korun.
Minimálně 10 tisíc?
Tento systém chce reforma překopat. Vedle toho, že chce systém zjednodušit, aby mohl mít každý občan alespoň stručný přehled o tom, kolik vlastně bude dostávat, chce zvýšit především základní výměru. „Základní garantovaná složka by měla reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří i finanční možnosti státu. Hovořili jsme o 10 500 korunách, ale je možné, že při reflexi posledního vývoje cen bude muset být o něco vyšší,“ naznačil v lednu v rozhovoru pro České důchodycz ministr Marian Jurečka.
„Důchod se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí dobrovolné. Základní garantovaná složka, jejíž výše by v každém případě měla reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří i finanční možnosti státu, se zvýší. Zásluhová složka bude vycházet z odvodů do systému a počtu vychovaných dětí,“ doplňuje pak pro Blesk Zprávy mluvčí MPSV, jak by se měl důchod nově vlastně počítat.
Částka kolem 10 tisíc zaznívá ve veřejném prostoru opakovaně. V rozhovoru pro Blesk Zprávy ji zmínila i senátorka Jelínková. „Myslím, že je důležité, aby nebyly ty nejnižší důchody tak nízké, jak jsou doposud, a aby pak lidé třeba nemuseli čerpat další sociální dávky. I když samozřejmě 10 tisíc taky není úplně velká částka,“ podotýká.
Davidová dodává, že je daný i harmonogram toho, kdy se budou změny projednávat na vládě. V září by se měl kabinet nejen zabývat tím, jak se bude důchod počítat, ale bude mít v řešení i dalších několik kroků. Přesněji návrh na vrácení standardní doby studia do náhradní doby, návrh na zavedení dobrovolného společného vyměřovacího základu manželů a návrh na zavedení možnosti platit 1 % svého důchodového pojištění rodičům nebo prarodičům.
Odchované dítě? Příspěvek může dostat i prarodič či pěstoun
Z již schválených věcí, které se podařilo protlačit v rámci důchodové reformy a které budou mít vliv na výši důchodu, je důležité zmínit 500 korun navíc za každé odchované dítě. Tato částka začne proudit na účty českým důchodkyním - případně důchodcům - od začátku příštího roku.
„Chceme výchovu děti zohlednit, protože děti budou budoucí plátci do důchodového systému, a protože rodiny, které vychovávají děti, mají menší možnosti si spořit na důchod, protože ty investice jsou právě do dětí,“ vysvětluje tento krok Jelínková. Na dotaz Blesk Zpráv dodává, že o 500 za dítě může žádat i otec v případě, že hlavní podíl na výchově měl právě on.
Podmínky pro získání příspěvku nám ještě hlouběji osvětluje Davidová. „Výchovné náleží osobě, která zajišťovala výchovu konkrétního dítěte v největším rozsahu. Jiné osobě nárok na výchovné nevzniká,“ uvádí a vysvětluje, že o příspěvek tak může zažádat i prarodič či třeba náhradní rodič, které si dítě osvojil a staral se o něj minimálně deset let do jeho zletilosti. Nárok pak má jen jeden z páru a v případě úmrtí odběratele si příspěvek nemůže vzít druhý rodič.
„Ženám se důchod (pokud ho už pobírají) zvýší v závislosti na počtu vychovávaných dětí automaticky, a to od ledna 2023. U žen, pokud jim byl nově přiznaný důchod po 31. 12. 2023, a u otců (bez ohledu na to, odkdy důchod pobírají), je možné přiznání výchovného pouze na základě žádosti,“ dodává dále Davidová pro Blesk Zprávy.
Slyšela jsi někdy výraz PC a databáze? O každém z nás je veden "svazek" (někdo jich má víc, např bývalý pan premier) a v těchto svazcích jsou samozřejmě i informace o vlastních, či adoptovaných dětech. Mimo jiné existují v případě pochybností matriky, které mohou ssz využívat. Když jsem žádal o důchod, donesl jsem jen dva papíry. Jednu žádost a potvrzení z banky, že účet, na který bude penze chodit je skutečně můj. Vše ostatní zjistila úřednice pár kliknutími.