Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

V případě nedostatku plynu Česko sáhne po uhlí. Síkela po krizovém štábu načrtl možnosti

Autor: ČTK - 
24. června 2022
14:03

Dodávky plynu do České republiky jsou nyní stabilní a bez výpadků. Okolní země ale hlásí pokles dodávek. Nelze proto vyloučit, že se dodávky ruského plynu do ČR omezí, nebo úplně přeruší. Vláda v tomto týdnu schválila novelu energetického zákona, která umožní vyhlášení takzvaného předcházení stavu nouze v teplárenství. Umožní ponechat krátkodobě v provozu uhelné elektrárny, které by se jinak kvůli emisím musely odstavovat. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu k situaci v plynárenství řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Krizového štábu se dnes na ministerstvu průmyslu a obchodu zúčastnili zástupci firem ČEPS, Net4Gas, ČEZ, OTE či SSHR. V plynových zásobnicích v České republice je nyní podle Síkely 2,22 miliardy metrů krychlových plynu, jsou tak plné ze dvou třetin. Síkela vyzval obchodníky, aby v nákupu plynu dále pokračovali, a ještě ho zintenzivněli.

Evropa se má podle ministra připravovat na úplné zastavení dodávek ruského plynu. Česká republika patří v Evropě mezi země, které plynové zásobníky plní nejrychleji, uvedl Síkela. Ministr připomněl, že stát získal významnou část kapacity v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku. Přesnou kapacitu ale nesdělil, jde podle něj o informaci, kterou nelze zveřejnit.

Takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství umožní vyrábět teplo uhelným teplárnám, které by jinak překračovaly emisní limity, uvedl Síkela. Stát tak chce zajistit dodávky tepla i v případě, že dojdou zásoby plynu.

Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, budou moci o část této kapacity přijít. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou tento týden podepsal prezident Miloš Zeman. Zákon má přispět k naplněnosti zásobníků a tím posílit energetickou bezpečnost Česka. Novela také v návaznosti na energetickou krizi zkracuje režim dodavatele poslední instance na polovinu, tedy ze šesti měsíců na tři.

Video  Megazdražování a vysoká inflace v ČR: Hledejte slevy, jezte zeleninu, radí ekonom.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Staroduchodce ( 27. června 2022 20:22 )

Síkelo, Síkelo, o tom, že prý jsou zásobníky plynu plné ze dvou třetin slyším už čtvrtý týden. Dokonce jeden vládní politik sdělil ze 70% ( pokud umí počítat). Buď ten plyn čtyři týdny po naplnění utiká nebo to je oblbovací blábol občanů. Jak má volič vám věřit, natož nevolič (váš).

SPOLU do kanálu ( 25. června 2022 20:51 )

Ti kluci ze STANu všichni mávají pacičkama jako ubožák Fiala. Kvalitní matroš

horaIysa ( 25. června 2022 15:23 )

gejzo, ty nikdy nezklameš....

horaIysa ( 25. června 2022 09:09 )

...blbovy... Blbovy jsou příspěvky pod nickem gejsovic. Ale to ty asi stejně nepochopíš, viď?

horaIysa ( 25. června 2022 09:07 )

Kriplotkine, co hulíš? O žádných plynárnách není řeč, stejně jako o svítiplynu. Mimochodem, pokud by se na něj přecházelo, což je však vzhledem k jeho nebezpečnosti nemožné, neměnly by se hořáky, ale pouze trysky za pár kaček, stejně jako to děláš při přechodu ze zemního plynu na propan-butan.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa