Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Stát obcím a krajům s nákupem testů nepomůže, chybí nouzový stav. Vyjde to dráž, varuje hejtman Půta

Autor: ČTK - 
4. ledna 2022
13:12

Správa státních hmotných rezerv s nákupem testů pro města, obce a kraje a jejich příspěvkové organizace do 17. ledna pomoci nemůže, k tak rychlému nákupu by potřebovala nouzový stav, řekl v úterý ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Na vypsání zakázky na nákup by podle něj správa aktuálně potřebovala dva měsíce a to je pozdě. Obce a kraje tak budou muset nakupovat samy a výrazně dráž.

Vláda chce, aby zaměstnavatelé od 17. ledna testovali všechny své pracovníky dvakrát týdně a testovat se tak budou muset i zaměstnanci měst a obcí, krajů a jejich organizací. Jen v Libereckém kraji, který je po Karlovarském co do počtu obyvatel druhým nejmenším v zemi, bude podle Půty týdně ve veřejném sektoru potřeba 50 000 testů. „Budou to všichni nakupovat podlimitně a o to dráž, budou to nakupovat v malém množství, aby se vešli do dvou milionů korun,“ řekl Půta.

Podle hejtmana už teď správa hmotných rezerv nakupuje testy pro školy, což jsou také příspěvkové organizace měst, obcí a krajů, nedává proto smysl, aby nenakupovala i pro ostatní organizace, přístup jednotlivých resortů se ale liší. „Ministerstvo školství se na to dívá jinak než ministerstvo sociálních věcí, ministerstvo financí nechce nikomu nic zaplatit,“ poznamenal Půta. Problémem je podle něj, že se tyto věci neplánují dopředu, přitom bylo jasné, že s rostoucí nemocností se Česko plošnému testování nevyhne.

„Kdyby nad tím někdo přemýšlel, dalo se ušetřit“

Správa státních hmotných rezerv nakupuje za bezkonkurenční ceny. My jsme například nakoupili testy pro krajský úřad, které se používaly v posledních měsících, za ceny těsně pod 50 korun s DPH a oni pod 20 korun. Ten rozdíl je zajímavý pro celý veřejný sektor, protože to budou statisíce testů, které budou potřeba v příštích týdnech a měsících. Kdyby nad tím někdo na úrovni státu strategicky dlouhodobě přemýšlel, tak by se tím dalo ušetřit ne úplně málo finančních prostředků z veřejných zdrojů a je mi úplně jedno, jestli jsou to peníze ze státního rozpočtu, obecního rozpočtu nebo rozpočtu příspěvkové organizace, pořád jsou to peníze vybrané na daních,“ řekl liberecký hejtman.

S nákupem svým obcím a městům nepomůže aktuálně ani Liberecký kraj, chtěl jim nabídnout sdružený nákup v dynamickém nákupním systému, který má k dispozici. Podle Půty se ale ukázalo, že s nákupem antigenních testů se nepočítalo, a tak nemá registrované dodavatele. „Takže to tam zadáme, ale to potrvá měsíc, takže to do 17. ledna také nestihneme,“ řekl liberecký hejtman, který se navíc obává, že ceny testů ještě porostou, protože nakupovat ve velkém začaly i soukromé firmy.

Stano1963 ( 4. ledna 2022 13:31 )

minulá vláda přece hospodařila a má plné sklady ochranných pomůcek.......nebo se opakuje zase rok 2020???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa