Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

Europoslanec Polčák končí ve STAN! Kvůli Redlovi pozastavil členství. Rakušan: Je to racionální

Aktualizováno -
20. června 2022
12:35
Autor: ČTK - 
20. června 2022
11:57

Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil členství v hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Odmítl srovnání s bývalým náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem, který je mezi obviněnými v kauze korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Dřívější známost s dalším obviněným, podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem ale podle Polčáka ubližuje hnutí. Uvedl to v pondělním tiskovém prohlášení. O mandátu europoslance se nezmínil. Jako racionální rozhodnutí, které může pomoci hnutí STAN, zvláště pak její pražské organizaci před komunálními volbami, hodnotí předseda Starostů a nezávislých a ministr vnitra Vít Rakušan pozastavení členství Stanislava Polčáka v hnutí. Novinářům to Rakušan řekl po jednání s šéfem České pošty Romanem Knapem.

Kvůli kontaktům s Redlem rezignoval k 30. červnu také ministr školství Petr Gazdík (STAN). Polčák zdůraznil, že stejně jako on není aktérem kauzy kolem pražských městských zakázek.

„Odmítám, abychom byli s Petrem Gazdíkem dáváni na roveň s Petrem Hlubučkem. Přesto plně vnímám, že moje dřívější známost s Michalem Redlem, kterou jsem nikdy netajil, ubližuje hnutí ve světle současného vyšetřování,“ poznamenal Polčák.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v neděli v České televizi uvedl, že s Polčákem bude budoucnost řešit pražská organizace Starostů. Zmínil, že by u něj uvítal podobné vyvození politické odpovědnosti jako u Gazdíka. „Zdůrazňuji, že známost s Michalem Redlem nikdy neovlivnila mé politické kroky. Tuto hranici jsem měl vždy pevně nastavenou. Rozhodně jsem ani nepropojoval pražské politiky z různých stran s lidmi z Redlova okolí,“ uvedl europoslanec.

Je přesvědčen o tom, že vyšetřování a další informace jeho slova potvrdí. „Stejně jako Česká advokátní komora (ČAK) a také Ústavní soud potvrdily skutečnosti, na které jsem upozorňoval v souvislosti s právní pomocí obcím v okolí vrbětického areálu,“ dodal.

Polčák rezignoval v březnu na funkci místopředsedy STAN kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. ČAK začátkem června dospěla k závěru, že zákon ani stavovské předpisy Polčák neporušil.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina 11 obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Do skupiny patřil i Hlubuček, jemuž bylo členství ve STAN následně pozastaveno, hlavou skupiny byl podle kriminalistů zlínský podnikatel a lobbista Redl. Oba skončili ve vazbě.

Schůzku s Redlem měl i šéf Pošty Knap. Dnes se s ministrem dohodl, že odejde z čela státního podniku ke konci září. Důvodem podle něj není schůzka s obviněným lobbistou.

„Pražská organizace je teď ve velkých problémech, jsme ve chvíli, kdy se budeme prát o přízeň voličů ve velmi nejednoduchých podmínkách,“ uvedl Rakušan k Polčákovi, který byl členem pražské organizace. Rakušan uvedl, že kandidátku v Praze povede Petr Hlaváček. „Chce přijít se jmény, které budou jednoznačně symbolizovat odstřižení od té minulosti, což si myslím, že je správné,“ konstatoval Rakušan.

Video  Michala Redla přivádějí k Obvodnímu soudu pro Prahu 9. (17. června 2022)  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

salto ( 22. června 2022 08:44 )

Pan Polčák to udělal obráceně. Ve STAN měl zůstat, ale měl seknout s europoslanectvím. Jenže v Bruselu to sype, že?

iqtyqve ( 20. června 2022 18:32 )

Ropušan

iqtyqve ( 20. června 2022 18:30 )

Půl mega?Tam se bude držet jak ho..košile

11kareI11 ( 20. června 2022 18:13 )

Bubelajda, jistě, názor můžeme mít odlišný. Já jen, že i když ty lidi nejspíš zná, nelze předpokládat, že by se mu se svými kriminálními aktivitami chlubili. Jà žiji v malé vesnici, vidíme si do talíře a souseda přez tři baráky od nás odvezla zásahovka a od té doby jsem ho neviděl. Prý dealoval. Chlap, co s náma roky každé léto sedával u grilu, hrál na kytaru a byla s ním neskutečná zábava. Znám ho 37 let. Ani ve snu by mně nenapadlo, že bude prodávat dětem drogy. Ovšem pokud výjde najevo, že o jejich aktivitách věděl, pak bez pardónu z hrušky dolů.

borka30 ( 20. června 2022 16:23 )

Kolik bere měsíčně? Skončit má i v EU ve funkci europoslance.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa