Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Europoslanec Polčák končí ve STAN! Kvůli Redlovi pozastavil členství. Rakušan: Je to racionální

Aktualizováno -
20. června 2022
12:35
Autor: ČTK - 
20. června 2022
11:57

Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil členství v hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Odmítl srovnání s bývalým náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem, který je mezi obviněnými v kauze korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Dřívější známost s dalším obviněným, podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem ale podle Polčáka ubližuje hnutí. Uvedl to v pondělním tiskovém prohlášení. O mandátu europoslance se nezmínil. Jako racionální rozhodnutí, které může pomoci hnutí STAN, zvláště pak její pražské organizaci před komunálními volbami, hodnotí předseda Starostů a nezávislých a ministr vnitra Vít Rakušan pozastavení členství Stanislava Polčáka v hnutí. Novinářům to Rakušan řekl po jednání s šéfem České pošty Romanem Knapem.

Kvůli kontaktům s Redlem rezignoval k 30. červnu také ministr školství Petr Gazdík (STAN). Polčák zdůraznil, že stejně jako on není aktérem kauzy kolem pražských městských zakázek.

„Odmítám, abychom byli s Petrem Gazdíkem dáváni na roveň s Petrem Hlubučkem. Přesto plně vnímám, že moje dřívější známost s Michalem Redlem, kterou jsem nikdy netajil, ubližuje hnutí ve světle současného vyšetřování,“ poznamenal Polčák.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v neděli v České televizi uvedl, že s Polčákem bude budoucnost řešit pražská organizace Starostů. Zmínil, že by u něj uvítal podobné vyvození politické odpovědnosti jako u Gazdíka. „Zdůrazňuji, že známost s Michalem Redlem nikdy neovlivnila mé politické kroky. Tuto hranici jsem měl vždy pevně nastavenou. Rozhodně jsem ani nepropojoval pražské politiky z různých stran s lidmi z Redlova okolí,“ uvedl europoslanec.

Je přesvědčen o tom, že vyšetřování a další informace jeho slova potvrdí. „Stejně jako Česká advokátní komora (ČAK) a také Ústavní soud potvrdily skutečnosti, na které jsem upozorňoval v souvislosti s právní pomocí obcím v okolí vrbětického areálu,“ dodal.

Polčák rezignoval v březnu na funkci místopředsedy STAN kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. ČAK začátkem června dospěla k závěru, že zákon ani stavovské předpisy Polčák neporušil.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina 11 obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Do skupiny patřil i Hlubuček, jemuž bylo členství ve STAN následně pozastaveno, hlavou skupiny byl podle kriminalistů zlínský podnikatel a lobbista Redl. Oba skončili ve vazbě.

Schůzku s Redlem měl i šéf Pošty Knap. Dnes se s ministrem dohodl, že odejde z čela státního podniku ke konci září. Důvodem podle něj není schůzka s obviněným lobbistou.

„Pražská organizace je teď ve velkých problémech, jsme ve chvíli, kdy se budeme prát o přízeň voličů ve velmi nejednoduchých podmínkách,“ uvedl Rakušan k Polčákovi, který byl členem pražské organizace. Rakušan uvedl, že kandidátku v Praze povede Petr Hlaváček. „Chce přijít se jmény, které budou jednoznačně symbolizovat odstřižení od té minulosti, což si myslím, že je správné,“ konstatoval Rakušan.

Video  Michala Redla přivádějí k Obvodnímu soudu pro Prahu 9. (17. června 2022)  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

salto ( 22. června 2022 08:44 )

Pan Polčák to udělal obráceně. Ve STAN měl zůstat, ale měl seknout s europoslanectvím. Jenže v Bruselu to sype, že?

11kareI11 ( 20. června 2022 18:13 )

Bubelajda, jistě, názor můžeme mít odlišný. Já jen, že i když ty lidi nejspíš zná, nelze předpokládat, že by se mu se svými kriminálními aktivitami chlubili. Jà žiji v malé vesnici, vidíme si do talíře a souseda přez tři baráky od nás odvezla zásahovka a od té doby jsem ho neviděl. Prý dealoval. Chlap, co s náma roky každé léto sedával u grilu, hrál na kytaru a byla s ním neskutečná zábava. Znám ho 37 let. Ani ve snu by mně nenapadlo, že bude prodávat dětem drogy. Ovšem pokud výjde najevo, že o jejich aktivitách věděl, pak bez pardónu z hrušky dolů.

borka30 ( 20. června 2022 16:23 )

Kolik bere měsíčně? Skončit má i v EU ve funkci europoslance.

bubelajda ( 20. června 2022 16:13 )

11karel11. Promiňte, tohle je prostě věc názoru. Má vědět jaké lidi s ním spolupracují a každého jednoho nezná týden. Nejsou to řadové osoby někde z "Horní Dolní". Ale Váš názor respektuji.

11kareI11 ( 20. června 2022 15:37 )

Bubelajda, předseda strany odpovídá za práci těch lidí, nikoli za jejich morální a kriminální prohřešky. A přes to všem těm grázlům dal ze strany padáka. Co po něm ještě chcete? On není jejich zákonný zástupce, aby byl odpovědný za jejich činy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa