Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Policie si vyžádala dokumentaci ministerstva financí z dob, kdy ho vedl Babiš

Autor: ČTK - 
8. dubna 2022
20:01

Policie si vyžádala dokumenty ministerstva financí z dob ministrů za hnutí ANO. Uvedl to dnes server Deník N na základě vyjádření ministerstva. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se podle serveru zajímají o IT zakázky k elektronizaci státní správy, které zajišťovaly hlavně Státní pokladna a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Tyto úřady ani NCOZ se k tomu nechtěly vyjádřit.

Bývalá ministryně financí a nyní předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová Deníku N řekla, že se policie zajímá o zakázky z doby před jejím nástupem do funkce. Předchozí ministři financí z ANO - Andrej Babiš a Ivan Pilný - na dotazy podle serveru nereagovali.

„Mohu potvrdit, že nás Policie České republiky požádala v minulých dnech o součinnost při podání některých podkladů z doby, kdy úřad vedli ministři za hnutí ANO,“ řekla serveru mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Server uvedl, že si policie podle dokumentu, který má Deník N k dispozici, vyžádala zápisy z porad ministrů a ministryně financí za období od 1. ledna 2015 do současnosti. Těchto porad se zúčastnili zástupci ÚZSVM, Státní pokladny Centra sdílených služeb a firmy IBM ČR, píše server.

Babiš resort řídil do roku 2017

Do čela ministerstva financí nastoupil v lednu 2014 šéf ANO Babiš, v květnu 2017 ho vystřídal Pilný a v prosinci 2017 nastoupila do čela úřadu Schillerová. Podle ní se zřejmě policie zajímá o zakázky uskutečněné před koncem roku 2017, tedy před jejím nástupem do funkce. „Bylo to určitě přede mnou, ale detaily vám neřeknu,“ uvedla. „Jestli se mluví o Státní pokladně, tak za mě se určitě nic nedělalo, možná nějaké drobné posuny, ale další detaily nevím,“ řekla Deníku N. Ministerstvo nyní vede Zbyněk Stanjura (ODS), který po Schillerové nastoupil na konci loňského roku.

V době, o kterou se zajímají detektivové NCOZ, byl na ministerstvu financí státním tajemníkem Jan Sixta, který byl podle serveru před týdnem zadržen v souvislosti s kauzou údajné korupce při IT zakázkách na ministerstvu zemědělství. Na ministerstvu financí působil od roku 2015 do roku 2018. Stejný post potom zastával na ministerstvu zemědělství. Kromě Sixty policie zadržela i šéfa IT odboru ministerstva zemědělství Olega Blaška a dalšího člověka, jehož identita zatím není známa. Případ se týká zakázek z doby bývalého ministra Miroslava Tomana (ČSSD). V kauze zatím nebyl nikdo obviněn.

Video  Andrej Babiš (ANO)  - Videohub E15
Video se připravuje ...

milan59 ( 27. listopadu 2022 07:23 )

Jejda jejda kdopak to zase polici NAPRÁŠIL po x letech?? Nojo vždyť tam zase figuruje Babiš a blíží se volby na prezidenta ČR

amaea ( 13. dubna 2022 15:17 )

Blesk blokuje diskuze k většině článků !!! Co to má znamenat?!? Vláda by Blesk měla dočasně zakázat v rámci hybridní války s Ruskem. Děkuji

sorgedoktor ( 9. dubna 2022 21:26 )

No jo, na Uktajinu doplatime vsichni ekonomicklym propade/ v lepsim pripade/..

sorgedoktor ( 9. dubna 2022 21:25 )

Jak je nekdo z funkce, bude se po nem kazdy vozit..

sorgedoktor ( 9. dubna 2022 21:24 )

Prpozmenu...No jo, ale uhli dojde a co bude pal..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud