Úspěch vládní koalice: Protlačila po hodinách hádek a kritiky rozpočet 1. čtením
Sněmovna dnes schválila hlasy vládní koalice základní parametry státního rozpočtu na letošní rok. Schodek má klesnout na 280 miliard korun. Dění sledujeme na Blesk.cz online.
- Sněmovna v prvním čtení schválila návrh státního rozpočtu. Celkové příjmy a výdaje podpořilo 103 poslanců vládní koalice. Stalo se tak po téměř jedenáctihodinové debatě, v níž rozpočet kritizovali hlavně zástupci ANO včetně bývalých ministrů. Ke kritice se přidalo i hnutí SPD. Opozice hlasovala proti rozpočtu.
- Rozpočet počítá se schodkem 280 miliard korun. Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) navrhla schodek o 97 miliard vyšší. Loňský schválený schodek činil 500 miliard, hospodaření nakonec skončilo deficitem 420 miliard korun. Rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy.
- V 10:00 do Sněmovny dorazil prezident Miloš Zeman. Ten rozpočet zkritizoval. Není podle něj protiinflační a vadí mu menší rozpočet pro investice a to, že se nešekrtali daňové výjimky.
- Odpoledne poslanci schválili pandemický zákon a zvolili si 6. místopředsedu, kterým se stal Karel Havlíček z hnutí ANO. Následně se k rozpočtu vrátili.
- Protože Česko dosud nemá schválený rozpočet pro letošek, hospodaří od ledna v rozpočtovém provizoriu. Rozpočet má nabýt účinnosti dnem následujícím po jeho vyhlášení.
- Rozpočet nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. Rozpočtový výbor projedná jejich doporučení v úterý 1. března. Druhé čtení na plénu, kdy mají poslanci možnost přednášet své návrhy na přesuny peněz, má přijít na řadu v pátek 4. března. Závěrečné schvalování by se mělo odehrát ve čtvrtek 10. března.

Komentář k rozpočtu měl i expředseda Radek Vondráček (ANO), který se ale také pozastavil nad tím, že je na poslancích již znát únava. „Večer po týdnu, kdy jsme dvě noci nocovali, je to známka iracionality a té nekoncepčnosti, co předvádí koalice. Máte 18 ministrů a kdyby vám 18 poslanců vystoupilo a chtělo s nimi vést debatu, tak je to 18 dialogů a vy to dáte na pátek a ještě do toho vložíte hlasování o pandemicékém zákonu,“ řekl s tím, že ale kvituje, že ministři vystupují a debatují.
„Já si představoval, že rozpočet má být rozumný výhled dobrého hospodáře, že to není přehlídka tupých škrtů,“ opřel se následně do návrhu. Podotknul, že navíc jsou to jen škrty na papíře a neví se, co bude realita. Vondráček se zaměřil na škrty u rezortu ministerstva spravedlnosti. „Rozpočet ignoruje to, co se má platit. Tady jsou škrty na provozu, které nelze dodržet. I ten předchozí rozpočet byl napjatý. Je zcela ignorován vzrůst energií,“ pokračoval Vondráček s ostrou kritikou.

V rozpravě ubývá poslanců. Ještě před vystoupením ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který mluvil o digitalizaci, bylo přihlášeno 8 lidí, nyní je to 6 osob.

O investicích znovu twettovala exministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Kdo neinvestuje, nemyslí na budoucnost. Proto jsme chtěli dát z národních zdrojů na investice 92,5 mld. Kč. Vláda Petra Fialy šmahem škrtla 15 mld. Tyto peníze nám budou jednou chybět,“ uvedla na sociální síti.
Kdo neinvestuje, nemyslí na budoucnost. Proto jsme chtěli dát z národních zdrojů na investice 92,5 mld. Kč. Vláda @P_Fiala šmahem škrtla 15 mld. Tyto peníze nám budou jednou chybět.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) 18. února 2022

Poslanec Karel Tureček (ANO) se zaměřil ve svých výtkách na rezort zemědělství. Podle něj je podceněna podpora venkova.

Slovo si vzala exministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Zmínila, že chce zatlačit na ministra financí s pozměňovacími návrhy ve druhém čtení, aby se našly programy, které budou v kapitole MMR opravdu pomáhat obcím a které budou ve vhodných měsících vypsány, aby mohly být čerpány v době dotačních výzev.

Poslanci si ještě na začátku schůze „pro jistotu“ odhlasovali, že budou moci jednat i po 19., 21. a 24. hodině. Jednací den může být tak i v sobotu. Na tento fakt si vzpomněl v rozpravě poslanec Aleš Juchelka (ANO). Nnyí už se rozpočtu věnují poslanci sedm hodin čistého času.
„Já budu stručný, abychom tu skutečně v tomto týdnu už nebyli třetí noc. Nemá to žádné opodstatnění, takže to vezmu letem a světem,“ podotknul na záčatek. V tomto týdnu poslanci dvakrát přesluhovali a ponocovovali, a to kvůli jednání o novele pandemického zákona. V dolní komoře tak jednali i z úterý na středu a ze středy na čtvrtek.

Nejčastěji poslanci kritizují v novém rozpočtu škrty ve zdravotnictví, přesněji zrušení navyšování plateb za státní pojištěnce.
Dalším kritizovaným bodem je vyškrnutí některých investic. Podle opozice jsou právě investice hybatelem ekonomiky, koalice se ale brání. Seškrtané investice jsou podle ministrů ty, které se letos nemohou uskutečnit.
Kritiku si vysloužily i úspory samotné. Opozice poukazuje na to, že se jedná jen o schované škrty. Exministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček také poukázal na to, že se mluví o využívání peněz z úspor. To podle něj není úspora, ale jen využívání jiných zdrojů.
Místy se poslanci již zmiňují i o škrtech v jednotlivých rezortech. Objevila se i kritika na navýšení rozpočtu pro Úřad vlády. Koalice toto navýšení argumentuje mj. i blížícím se předsedsednictvím v EU.

Podle poslance Jana Jakoba (TOP09) má opozice na kritiku „samozřejmě právo“. Na twitteru ale kritizoval nynější opozici, že to právě ona poslala Českou republiky do dluhové pasti. „Já navrhované úspory považuji za rozumné a hlavně za nezbytné,“ uvedl.
Hasíme požár, který způsobila minulá vláda.
— Jan Jakob (@Jan_Jakob) 18. února 2022
Opozice má na kritiku státního rozpočtu samozřejmě právo. Byli to ale právě oni, kdo svým vládnutím nasměroval Českou republiku do dluhové propasti.
Já navržené úspory považuji za rozumné a hlavně za nezbytné. https://t.co/FkQ5KgYgTc

Do rozpravy je příhlášeno ještě 13 lidí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) upozorňoval poslance, aby dbali na zdrženlivost, jelikož nyní se schvalují jenom základní parametry. Konkrétní návrhy o případném přesunu peněz jsou určené až na druhé čtení.

Ke slovu se dostal i nový místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Ve své řeči začal kritizovat „pohled na úspory“.
„Tvrdili jste, že se to zvládnout dá a mě mrzí, že to finále není - a nechci být detailista - to není ani těch 77 miliard. Je to míchání s čísly, kdy šikovně a s dobrými triky pracujeme s pojmy zdroje a úspora. Úspora je to, že peníze nevydodám, ale tady dochází k tomu, že ty zdroje se vydají a buď se dodají z blízkých příjmů nebo zanechaných úspor,“ konstatoval Havlíček. Narážel na to, že rozpočet počítá s tím, že se sáhne do úspor a tedy se neušetří, ale jen se vezmou peníze z jiného příjmu.
„Neušetřilo se 77 miliard, je to z jiných zdrojů,“ uzavřel exministr dopravy, průmyslu a obchodu.

Poslanec Ivo Vondrák (ANO) by ráda plénum trošku rozveselil a tak začal své vystoupení andekdotou. „Když odstupuje premiér, tak dává tomu druhému tři dopisy. Říká mu, až nastane první krize, otevři první dopis, při druhé druhý dopis a následně třetí. Premiér se chopí vlády a při první krizi otevře první dopis. Tam je napsáno, všechno hoď na předchozí vlády. Tak to udělá, krize je zažehnána. Poté se otevírá druhý dopis a tam je napsáno: Vyměň alespoň polovinu vlády, tak to udělá a krize je zažehnána. A pak přichází třetí krize a tam je napsáno - napiš tři dopisy. A já mám dojem, že jste první dopis otevřeli příliš brzy,“ rýpnul si Vondrák do vlády.
Vondrák se zaměřil na školství. Připomněl, že koalice chtěla udělat zákon, aby měli učitelé vždy 130 %, podle Vondráka není nutný zákon, když je na stole dohoda. „Princip nebude dodržen, když se škrtalo,“ podotkl. „Těch 130 % bude komplikované dodržet a nabízím láhev dobré skotské, že těch 130 % učitelé nedostanou,“ řekl.

„Nezastírám, že to bude těžký rok,“ konstatoval ve Sněmovně ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „S plnou vážností říkám, že rozpočet rezortu dopravy naplnil všechno, co předpokládal vládní program. Zachování investičního tempa, úspory tam, kde jsme to naznačili se zachováním podpory veřejné dopravy,“ uvedl s tím, že v rámci možností byla předložena rozumná varianta a že je jasné, že v příštím roce se bude muset peněz vynaložit dřív.

V rozpravě nyní vystupuje poslanec Martin Kolovratník (ANO). Podle Kolovratníka jsou největší škrty v dopravě. Podle něj je správně a dobře, že došlo ke škrtům v běžném provozu, nicméně některé snížené položky v dopravě mu vadí.

V rozpravě je stále 20 lidí. Jednání pozdržela výměna názorů mezi ministrem vnitra Víta Rakušana (STAN) a místopředsedkyní Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO).

Prezident Miloš Zeman do Sněmovny dorazil krátce před desátou hodinou. Ochranka uzavřela vchody i chodby, aby nehrozilo hlavě státu žádné nebezpečí. Podívejte se na příjezd i odjezd Zemana ve videu.

Další si vzal slovo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ten mimo jiné okomentoval i navýšení rozpočtu o 400 milionů. „Pan Babiš se ptal, na co ty peníze dáme. Tak já vám to řeknu, na bezpečnost,“ uvedl s tím, že objem peněz na vnitrno není nižší než v loňském roce a přitom jsou tam vepsány větší peníze pro hasiče a je zde například právě i předsednictví.
Zastal se i seškrtaných peněz u investic. Podle Rakušana opravdu nemá cenu dávat do rozpočtu peníze na investice, které v tomto roce nebudou uskutečněny. „Troufám si říci, že rozpočet který jsme pro vnitro dokázali vytvořit je kvalitní,“ konstatoval s tím, že dokázali ušetřit 6 % na provozu. „Tomu rozpočtu dostojíme,“ dodal.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po vystoupení Patrika Nachera (ANO) obhájil rozpočet Úřadu vlády, mimo jiné zmínil i to, že se navýšil kvůli českému předsednictví v Radě EU.
„Neříkejte, že někde rostou pracovní pozice. Někde ano, někde ne. Nedělali jsme to plošně. Nebojte, všechno přijde,“ dodal dále kvůli části vystoupení, která se týkala růstu pracovních míst.

Prvním účastníkem rozpravy je poslanec Patrik Nacher (ANO). Ten se pozastavila například nad tím, že vláda o sobě tvrdí, že není populistická, ale pak vytáhne, že se bude zvyšovat důchodcům nejvíce za 30 let. A nabídl premiérovi Petru Fialovi (ODS) „zrcadlo“.
Nacher se řečnicky ptal, vůči komu je rozpočet „odpovědný“, když jej tak předseda vlády nazval. „Když se všechno škrtá a jediné, co jde nahoru, je rozpočet Úřadu vlády, tak je to pro lidi symbol. Je to symbol, ale když si to obhájíte. V pořádku,“ uvedl.
Rozčílil se nad tím, že odpovědné hospodaření není o 14 miliard nižší rozpočet v platbách za státní pojištěnce. Nad seškrcením této položky se ozvalo již více hlasů. Například i prezident Miloš Zeman.

Rozprava se zatím vůbec nerozjela. Poslanci zatím jen reagují faktickými poznámkami na vystoupení Andreje Babiše a Jana Jakoba. „Politik musí umět elegantně urážet, pro mě je vzorem pan Stanjura, který to umí věcně, vy to neumíte, tak to nedělejte, když na to nemáte,“ řekl poslanec Robert Králíček (ANO), podle kterého Jakob ponížil opozici za to, že věcně kritizuje.

Ministr práce a sociálních věcí během jednání o rozpočtu prozradil na twitteru, čím se udržuje v kondici. „Na kafe moc nejsem, ale kdo mě zná tak ví, že kakao, mléko či kefírové mléko, jsou nápoje kterým dávám přednost,“ uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL) a sdílel snímek, kde drží svůj „zdroj energie“.
Na kafe moc nejsem, ale kdo mě zná tak ví, že kakao, mléko či kefírové mléko, jsou nápoje kterým dávám přednost😉😉. #přiznánídne
— Marian Jurečka (@MJureka) 18. února 2022
Takže můj zdroj energie 💪😉 i na půdě sněmovny.
„Dokud existuje nízkotučné mléko, existuje naděje.“
Erlend Loe
Něco na tom bude 😉 pic.twitter.com/CSdP2LyWtZ

S přednostním právem vystoupil během jednání o rozpočtu také Jan Jakob (TOP09). Podle něj jsou předložené úspory rozumné. „Do dvou let bychom museli zatáhnout dluhovou brzdu a dosáhli bychom kolapsu,“ hájil rozpočet Jakob.

„Když pejsek s kočičkou vařili dort, bylo to konzistenční, než projev Andreje Babiše,“ rýpl si do projevu expremiéra ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Já jsem s ministry nebojovat, máte pravdu, náš premiér není majitelem holdingu a my jsme rozpočet tvořili jako tým,“ opřel se do expremiéra.

„Vy jste ten rozpočet tak domatlali. Vy jste to udělali tak, že se v tom nikdo nevyzná vlastně,“ řekl bývalý premiér Andrej Babiš členům nynější vlády. Ta původní návrh letošního státního rozpočtu, který předložil Babišův kabinet, přepracovala a navrhla znovu za cenu rozpočtového provizoria. „Vy vůbec nechápete, jak se sestavuje rozpočet, že jste měli začít od příjmů,“ prohlásil Babiš. Zpochybnil slova ministrů o úsporách ve výši 77 miliard korun. „Dozvěděli jsme se, že jste šetřili. Nevím, kde,“ uvedl. „Žádné úspory jste neudělali, to jsou všechno škrty,“ dodal.

Slovo si opět vzal expremiér Andrej Babiš (ANO) jehož projev byl přerušen kvůli hlasování o pandemickém zákoně. Podle Babiše je nový rozpočet nepřehledný a rozhodně není úsporný.

Po téměř dvouhodinovém přerušení se dolní komora vrací k jednání o rozpočtu. Odhlasovali si, že jednací den bude i v sobotu. Prozatím je do rozpravy přihlášeno 21 osob.

Že by v tom byla ta "noblesa"?
Ale slyšel jsem, že i tento noblesní premiér bude mít podobný "pokec" s občany, jako měl Babiš "čau lidi". A tam, se svou noblesou, bude občanům dodatečně vyprávět a vysvětlovat všechna rozhodnutí a počiny vlády.... se svými milým úsměvem se bude občanům vysmívat, s noblesou sobě vlastní..... 