Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Tohle je hacienda prezidenta Zemana: Prý malý skromný bungalov? Fotky Blesku dokládají něco jiného

Autor: T. Belica, M. Nový - 
13. února 2022
05:00

Ani ne dva roky od chvíle, kdy se poprvé koplo, je dům prezidenta Miloše Zemana (77) v Lánech téměř hotov. K malému bungalovu „na důchod“ má však podle oslovených makléřů i architektů hodně daleko...

Začalo to koupí tisícimetrového pozemku v Lánech v roce 2019 za 2,5 milionu. Dělníci s technikou pak na stavbu domu, kam se prezident hodlá přestěhovat poté, co příští rok skončí v úřadu, napochodovali v květnu 2020.

Když se Blesk nedávno přijel na místo podívat, mohl se přesvědčit, že i přes současné problémy s nedostatkem pracovníků a brutálních cen materiálu není k dokončení daleko.

Ani malé

„Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam houpací křeslo, budu si číst zajímavé knihy,“ popsal už dříve prezident, jak si představuje svůj ideální domov. 

Ten plánoval sdílet se svou ženou Ivanou (56), dcerou Kateřinou (28) a psem. Na malý bungalov to ale nevypadá. „Odhad užitné plochy domu je cca 300 metrů čtverečních,“ sdělil Blesku realitní makléř Daniel Kotula.

Ani skromné

Podle Kotuly se náklady na výstavbu mohou pohybovat od 10 do 14 milionů. „Hodnota celé stavby včetně pozemku, pokud by se na dnešním realitním trhu prodávala, bude cca 20 až 25 milionů korun,“ uvedl. Jeho odhad potvrzuje i makléř Jiří Šimon, který nemovitost nacenil na 25 milionů.

Odhady se ale liší. Menší hodnotu stavbě ze zaslaných fotografií domu přisuzuje makléř Jan Kratochvíl. „Dle aktuálního stavu a také kvůli neustále rostoucím cenám odhadujeme celkovou částku na zhruba 17 milionů korun,“ napsal Kratochvíl.

Ani bungalov

Oslovení architekti se shodují, že v tomto případě nejde o žádný bungalov, ale o plnohodnotný rodinný dům. „Je pravda, že jsem od pana Zemana čekal spíše něco ve stylu podnikatelského baroka devadesátých let, takže jsem spíše lehce pozitivně překvapen. Ale mluvit o tomto objektu jako o bungalovu je přece jen trochu zavádějící,“ řekl Blesku architekt Štěpán Toman.

Je ale možné, že původní prezidentovu představu smetla ze stolu sama první dáma. Plánování domu totiž má podle Zemana na starost právě ona.

Architekt Josef Smutný pro Blesk: Standard, ale nákladný

„Myslím, že je to standardní výstavba, chytře umístěná. Na konci té ulice najíždí auto rovnou do garáže a z ní jde pak člověk rovnou do obytného prostoru. Je to velký dvoupodlažní dům. Je vidět, že na to majitel měl peníze,“ řekl Smutný.

„Samotný dům vypadá, že je stejně velký nebo větší jako ten čtyřdomek vedle. Což ale není špatně. Nemá ale moc velkou zahradu. Architektura je standardní, není to žádný katalogový kousek, dělal to evidentně architekt. Je to dům na míru s velkými okny. Myslím, že je dobře usazený na pozemku a neruší sousedy.“

Video  Zeman o skartaci vrbětického spisu: Bouře ve sklenici vody  - Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Video se připravuje ...

xyz34 ( 17. února 2022 09:34 )

Aby se ti nepřišel vys.t na hrob.

MILI ( 16. února 2022 11:10 )

👌👌👌

MILI ( 16. února 2022 11:07 )

Správně řečeno!

MILI ( 16. února 2022 11:06 )

Jo,Tak ať se udusí!To jsme my, Češi,závistivci!

MILI ( 16. února 2022 11:04 )

Jj.pravda!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud