Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

„Mám už nárok na odpočinek.“ Benešová (73) po volbách sekne s politikou i advokacií

Autor: tsv - 
14. srpna 2021
18:18

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podle svých slov vstoupila do poslední životní fáze, po říjnových sněmovních volbách pravděpodobně odejde do důchodu, řekla při rozhovoru pro Novinky.cz. Neplánuje se vrátit ani k právničině. Ve vládě by podle ministryně „už měl sedět někdo mladší“, soudy pochválila za činnost během krize.

Při rozhovoru ministryně naznačila své plány do budoucna. Zatím nechce nic oficiálně prohlašovat, je ale možné, že tyto dva měsíce budou značit poslední období její politické kariéry. „Myslím si, že už mám nárok na zasloužený odpočinek,“ řekla na dotaz, zda plánuje ve funkci šéfky resortu setrvat i nadále.

Pokud by jí ale měla příští vláda nabídnout křeslo ministryně na další období, možná by přeci jen mohla říct ano. „Netroufám si říct, co bude. Nechci tady říkat radikální soudy. Záleží na mnoha okolnostech. Třeba budu do toho října tak utahaná a otrávená, protože situace na politické scéně není jednoduchá,“ prozradila Benešová.

Poslední fáze života

Podle svých slov se politička dostala do poslední fáze života a má nárok na odpočinek. Svůj post by ráda předala někomu mladšímu. „Život je krátký a vstoupila jsem do jeho poslední fáze, takže už bych měla mít nárok na odpočinek. Myslím si, že už by tu měl sedět někdo mladší,“ řekla Novinkám.

České soudnictví v době krize ohodnotila pozitivně. Uznala, že došlo ke skluzům u složitějších případů, pochvalu si podle ní ale soudy zaslouží. „Pandemie nás také zasáhla, ale justice se s tím poprala, docela srovnala a v rámci možného, co mohla udělat, udělala maximum,“ zakončila.

Ministryní spravedlnosti se poprvé stala již za vlády Jiřího Rusnoka mezi lety 2013 a 2014. Předtím od roku 2011 působila jako místopředsedkyně ČSSD. Čtyři roky strávila i na postu poslankyně. Významně se podílela na stíhání korupce a prosadila vznik odborů zaměřujících se na hospodářskou kriminalitu.

V roce 1999 byla navrhnuta do pozice nejvyšší státní žalobkyně, ve které setrvala až do roku 2005, kdy byla odvolána kvůli podezření tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce, že zneužívá svého postu k propagaci politické strany.

Aby se mohla v roce 2013 objevit na kandidátce, musela opustit ČSSD kvůli nesplněným podmínkám členství. K odchodu ji už dříve vyzýval tehdejší šéf strany Bohuslav Sobotka. V roce 2017 ohlásila odchod z politiky.

Video  Témata voleb: Důchodová reforma  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ledsezelim ( 15. srpna 2021 05:57 )

Do důchodu, by politici ,měli jít ,ale tehdy ,pokud jim na ně vznikne nárok !!! Těch sedících je tam už až dost. Furt mají málo !

ANO_travit_psy ( 14. srpna 2021 21:48 )

Včera bylo pozdě.

ingmarie ( 14. srpna 2021 19:45 )

Včera bylo pozdě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa