Sobota 24. července 2021
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 29°C

Exministr Herman konzulem: Získá nově zřízené křeslo v úřadu evropského „trpaslíka“

Autor: ČTK - 
5. května 2021
17:29

Lichtenštejnsko poprvé v historii zřídí v České republice honorární konzulát, konzulem jmenuje bývalého ministra kultury Daniela Hermana. Konzulát bude v Brně. V tiskové zprávě to dnes uvedl mediální kontakt lichtenštejnské vlády v ČR Michal Růžička. ČR zřídila svůj honorární konzulát v Lichtenštejnsku v roce 2018 a honorárním konzulem byl jmenován Thomas Zwiefelhofer. Kvůli majetku vyvlastněnému v České republice lichtenštejnskému vládnoucímu rodu po druhé světové válce je mezi oběma zeměmi vleklý majetkový spor.

Daniel Herman působil na různých pozicích v církevní a státní administrativě, v letech 2010 až 2013 vykonával funkci ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze. Po zvolení poslancem za KDU-ČSL v roce 2013 byl v roce 2014 jmenován ministrem kultury, ve funkci byl do roku 2017.

„Jsem velmi ráda, že se nám pro tuto důležitou roli podařilo najít tak kvalifikovanou a uznávanou osobnost,“ uvedla lichtenštejnská ministryně zahraničí Dominique Haslerová.

Růžička uvedl, že jedním z úkolů zřizovaného honorárního konzulátu je posílení bohatých vazeb mezi oběma zeměmi, zejména na jižní Moravě, v kultuře, vzdělávání a ekonomice a vytvoření základu pro hlubší spolupráci, která by dokázala překonat potíže z minulosti.

Historicky jsou Lichtenštejnsko a Česká republika velmi úzce spjaty. Zámožný rod Lichtenštejnů patřil k nejbohatší šlechtě, hlavně na Moravě. Vlastnil mimo jiné Lednicko-valtický areál zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO nebo zámky Bučovice, Plumlov či Velké Losiny.

O dvě třetiny pozemků ale rod přišel při meziválečné pozemkové reformě, zbylý majetek mu byl zabaven na základě poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Tehdejší československé úřady konfiskaci provedly s poukazem na to, že se lichtenštejnský kníže František Josef II. přihlásil k německé národnosti a v souladu s tím se během války i choval.

Lichtenštejnové ale tvrdí, že vyvlastnění bylo neoprávněné, protože vládnoucí kníže se za Němce neprohlásil a byl hlavou suverénního státu, který za války zachovával neutralitu. Lichtenštejnové se domáhají vrácení majetku soudní cestou. Nevelká evropská země s Alpami i dobrými hospodářskými výsledky se v této souvislosti obrátila i na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Video Princ Constantin si v Praze stěžoval na Benešovy dekrety: Jsou na nás nesprávně aplikovány - Blesk - Jaroslav Šimáček

wenzel trousil ( 18. července 2021 12:28 )

To by bylo aby nedostali "svuj" majetek zpatky! Herman je primo idealni volba!

amba ( 9. května 2021 14:10 )

hnusná potvora se zase vynořila z bláta...

robin5 ( 5. května 2021 18:42 )

Ten tlustý, odporný zjev ještě žije?

zkzkz ( 5. května 2021 18:29 )

gejsovic ( 5. května 2021 17:37 )

Konečně mu spolupráce se Sudeťaky něco přinesla

Zobrazit celou diskusi
Další videa