Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Zemřel František Lízna (†79): Chartista a kněz podlehl těžkému průběhu covidu

Autor: Mii - 
5. března 2021
07:26

Smutnou zprávu oznámil ve čtvrtek večer jezuita Jan Regner. Ve věku 79 let zemřel bývalý chartista a katolický kněz František Lízna, v olomoucké fakultní nemocnici podlehl covidu, který u něj měl vážný průběh. Lízna byl výrazným aktivistou během minulého režimu, komunisté jej několikrát věznili, poté našel Boha a začal pomáhat chudým a potřebným. Jeho přátelé na něj vzpomínají jako na „svatého člověka, schopného zázraků“.

Osud Lízny přiblížil historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, jenž o úmrtí kněze na sociálních sítích rovněž informoval. Bývalý chartista se narodil v roce 1941 do silně věřící rodiny, komunisté jej uvěznili celkem pětkrát. „Jednou ho chytli na hranicích s Rakouskem ve vagónu s cukrem, když se snažil dostat se na Západ. Za hanobení vlajky Sovětského svazu si odseděl sedm měsíců. Za šíření samizdatu dostal dva roky. V roce 1988 dostal dva měsíce za rozhazování protirežimních letáků,“ popisuje Blažek.

Knězem byl Lízna vysvěcen v roce 1974, až do konce režimu však jako duchovní nesměl působit. Proto do sametové revoluce střídal běžná dělnická povolání, působil i ve zdravotnictví. Chartu 77 podepsal v roce 1978, pomáhal také Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Po roce 1989 se dlouho věnoval vězňům, Romům a bezdomovcům, 14 let působil jako kaplan ve věznici na Mírově.

„Byl to vlídný, ale zároveň pevný člověk. Pamatuji si, jak se mne energicky zastal na debatě v Emauzích o jednom z nejvíce aktivních agentů StB mezi faráři (spolupracoval v letech 1948-1984), když ho velmi agresivně hájili jeho někdejší farníci se slovy, že jsou všechny dokumenty tajné policie nepravdivé. Vstal a přesvědčivě mluvil o své zkušenosti s tajnou policií. Těším se z jeho života a nepochybuji, že je v nebeském společenství svatých,“ vzpomíná na Líznu Blažek.

Své vzpomínky přidal i spisovatel Pavel Kosatík. Popsal, že kněz byl vždy neuvěřitelně laskavý, i v době, kdy na tom zdravotně nebyl nejlépe. „Myslím si, že František Lízna byl svatý člověk, schopný zázraků. Odpočívejte v pokoji, pane faráři, raduju se, že se radujete tam, kde teď jste. Dnes v noci na Vás mimo tu radost myslí hodně lidí,“ napsal.

Delgado ( 5. března 2021 14:36 )

vaše poznámka nemá být asi zlá, ale v souvislosti se smrtí člověka, který svou laskavostí změnil životy mnoha lidí, působíte jako neempatický, hloupý buran. Pokud pana Líznu neznáte, nevím, proč to tady takhle hloupě dáváte na odiv.

sisoun ( 5. března 2021 10:42 )

O tomto člověku slyším prvně v životě. Odkud je pořád vytahují.

Zobrazit celou diskusi
Další videa