Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

„Stabilita Sahelu je důležitá.“ Metnar je na vizitě v Mali s ministry z Francie a Estonska

Autor: ČTK - 
1. dubna 2021
13:00

Český ministr obrany Lubomír Metnar je s ministry obrany Francie a Estonska na návštěvě Mali. Jeho pracovní cestu do této západoafrické země potvrdil ve čtvrtek ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Na programu ministrů je návštěva misí EUTM a Takuba, ale také společné jednání s vedoucími představiteli Mali.

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová, Metnar a estonský ministr obrany Kalle Laanet do Mali podle agentury AFP přiletěli ve středu. Ministři podle francouzského prohlášení na místě oznámí plnou operační schopnost mise Takuba, která se má podílet na výcviku maliských vojáků v boji s džihádisty, a ve čtvrtek se setkají s prozatímním prezidentem Bahem Ndawem a ministrem obrany Sadiem Camarou. Následně podle AFP navštíví vojáky v terénu.

Stabilita v oblasti Sahelu je pro Evropu velmi důležitá. Proto jsme součástí mezinárodních sil v Mali a naši vojáci zde odvádějí skvělou práci. V loňském roce jsme veleli jednotkám celé výcvikové mise EU a v roce 2022 bychom chtěli znovu,“ uvedl k cestě Metnar. Česká média nedávno informovala, že ministr obrany, který na přelomu ledna a února prodělal covid-19, byl kvůli plánované návštěvě českých vojáků v Mali očkován proti koronaviru.

Francie: Jde o silný symbol

Tři ministři potvrdí plnou operační schopnost mise Takuba, což je významný krok pro toto bezprecedentní přeskupení evropských speciálních jednotek v Sahelu,“ napsalo v prohlášení francouzské ministerstvo obrany. „Z taktického a operačního pohledu jde o významný krok a je to také silný symbol,“ doplnilo.

Kromě Čechů, Francouzů a Estonců se operace účastní i švédští a italští vojáci. Podle AFP Paříž spoléhá na to, že bude v rámci mise s těmito partnery sdílet břemeno boje proti džihádistům spojeným s teroristickými organizacemi Al-Káida a Islámský stát.

V Mali Česko působí jak v rámci mise OSN MINUSMA, v jejímž štábu jsou nasazeni čtyři důstojníci, tak ve výcvikové mise EUTM, ve které má česká armáda nyní asi osm desítek vojáků. Podílejí se na ochraně velitelství i výcvikového střediska Koulikoro. Misi EUTM velela česká armáda od loňského června do letošního ledna. Do operace Takuba, kterou vede Francie, jsou čeští vojáci zapojeni nově. Česká armáda do ní vyslala několik desítek příslušníků speciálních sil. V zemi mají za úkol radit malijským kolegům a budou s nimi vyrážet i do boje proti teroristickým organizacím. Metnar v březnu potvrdil, že vojáci v únoru dokončili přípravu na zapojení do operace a začali plnit své úkoly v rámci francouzsko-českého úkolového uskupení.

1912 ( 3. dubna 2021 07:12 )

zkontrolovat jak naši žoldáci napomáhají rozkrádat ropu pro koncerny i pro ty naše

vaber ( 1. dubna 2021 14:15 )

stabilita Sahelu je důležitá pro Evropu, to jsou bláboly ,vždyť někteří se na uprchlíky těší ,májí levnou pracovní sílu a problémy s uprchlíky spojené ,je nezajímají, nechtějí o nich slyšet ,
my a Estonsko ,takové loutky opravdu světové velmoci pořebují , šetří si tím svoje peníze a lidi, na špinavou práci si najmou gorily, nebo spíš gorilky,
tak to ve světě chodí

tomik007 ( 1. dubna 2021 13:50 )

ANO - praktické zjišťování zda je opravdu ten Africky Kovid tak nebezpečný 🙄

Zobrazit celou diskusi
Další videa